| SweetyDark a întrebat:

Cam la cat timp ar fi normal sa te masturbezi fara sa ai daune in viitor? Fiind virgin...dau funda...mersi

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Depine.
Daca apare pofta si nu te masturbezi, este rau.
Aceea pofta nu o poti controla, pentru ca ia tine de sistemul limbic.
Masturbarea are daune, mai bine cauta-ti o fata si fa dragoste.
La dragoste apare un hormon numit oxcitocina, care te va multumi, mult timp.
La masturbare apare doar momentan.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista un consens general cu privire la aceasta problema ridicata de foarte multi tineri. Masturbarea practicata in limite considerate rezonabile care difera ca timp dar in acceptiunea generala se situeaza undeva intre zilnic sau mai rar.Aceasta practica (fara a abuza) se considera ca fiind normala.

| neutrino a răspuns:

Normal ar fi sa-ti cauti o fata.

| aXy99 a răspuns:

Nu cred ca exista neaparat o varsta...probabil 13 ani.

| Atlas33 a răspuns:

Despre ce daune vorbesti? in afara faptului ca poti deveni dependent, ajungand la o frecventa drastica, altceva nu ti-se va putea intampla. Atentie insa ca de vei avea o iubita, vei risca sa o neglizeji daca vei continua sa-ti hranesti apetitul sexual cu masturbare.

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Atunci cand simti nevoia sa te masturbezi, te masturbezi dar sa nu devina o absesie...

| vladut91 a răspuns:

Pai nu este o carte a masturbarii sa stii cand si cum, cand simpti placerea o faci tongue

Ps : dupa ce o sa te indragostesti nu o sa-ti mai vine cheful

| catapinguu a răspuns:

Nu este o vârstă pentru asta! Atunci când simți nevoia...