| anonimmmm4444 a întrebat:

Cand poti ramane gravida?
E adevarat ca pe perioada menstruatiei sansele sunt minime?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu suficienta atentie urmatorul raspuns, in mod sigur vei intelege in care perioada a ciclului menstrual sunt situate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE, singurele zile in care formarea sarcinii este posibila.
STRUCTURA CICLULUI MENSTRUAL MEDIU (de 28 de zile) :
Pentru o informare cat mai exacta, precisa si CORECTA in privinta structurii oricarui ciclu menstrual complet, trebuie stiut faptul ca PERIOADA de timp efectiv ca numar de zile situat intre PRIMA ZI de pornire a sangerarii dintre 2 MENSTRUATII produse consecutiv/una dupa alta, reprezinta 1 CICLU MENSTRUAL complet.
Fiecare ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 24 de zile este format din 4 perioade distincte. Exceptia apare numai in cazul ciclurilor menstruale scurte de 21, 22 si 23 de zile in care lipseste a 2-a perioada si ca urmare au doar 3 perioade.
1.)-- CICLUL MENSTRUAL incepe cu zilele de sangerare adica cu MENSTRUATIA, o perioada care poate avea lungimea cuprinsa intre minim 2-3 zile, pana la 7-8 zile. Zilele de menstruatia reprezinta perioada in care sarcina se poate forma numai in cazul ciclului menstrual FOARTE SCURT de 21, 22, 23, 24 zile.
2.)-- este urmata de a 2-a perioada care poate avea un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA cea in care posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica de 3-5% in cazul in care sperma ajunge in vagin., deci NU si imposibila,
3.) --urmeaza a 3-a PERIOADA care este cea FERTILA cu o durata de 5-6-7 zile, fiind de fapt singura perioada in care formarea sarcinii este CERTA, POSIBILA daca sperma ajunge in vagin.
4.) -- si cea de a 4-a perioda (ultima) a ciclului menstrual care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a oricarui ciclu menstrual, care are intotdeauna durata, lungimii fixa de 14 zile.
Reiese ca :
-- perioada fiecarui ciclu menstrual in care se poate forma in mod cert si sigur SARCINA este cea de a 3-a perioada, adica cele 5-6 zile a PERIOADEI FERTILE, insa numai in cazul in care in mod sigur a ajuns sperma in vagin, intentionat sau din greseala.
-- In primele 2 perioade/intervale de timp, chiar si daca in urma actului sexual s-a produs ejacularea spermei IN VAGIN, adica in zilele de MENSTRUATIE si in zilele PERIOADEI INFERTILITATII RELATIVE, se considera ca d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%,
-- De asemenea trebuie stiut/cunoscut ca ULTIMELE 9-10 zile ale ciclului menstrual reprezinta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA, cea in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala.
Multa sanatate!

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

E adevarat. Sunt minime. Se intampla in cazuri destul de rare sa se ramana cand femeia e la menstruatie.