Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Care credeti ca ar fi varsta la care ar trebui sa vorbim copiilor despre sex?
Din cate am citit eu pe aici copii sunt preocupati de masturbare inca de 10 -11 ani, sunt ingrijorati de de marimea penisului la baieti sau de cea sanilor la 12 la fete, desi e clar ca se afla in crestere.Prima experinta sexuala o au la 14 -15 ani.
Observ ca cunostintele lor in materie de sex se refera la folosirea sau nu a prezervativelor, a anticonceptionalelor, a pastilei de a doua zi ...si cam atat.
Copii / adolescenti ati vrea ca parintii vostri sa discute cu voi mai mult despre sex? Si daca da, ce va retine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa discute mai mult? Nici nu stiu daca am auzit vreodata cuvantul "sex" da la vreun membru al familiei mele. Cand eram mai mic, mai folosea sora-mea cuvinte gen "vibrator" si eu incercam s-o fac pe prostul sa vad daca imi raspunde, dar cica "afla si singur". Daca parintii adopta atitudinea asta de "lasa-l, ca afla el singur mai incolo" sunt cretini, si ai mei au fopst cretini ca fix asa au facut. Nu mi-au vorbit niciodata despre sex. E trist cand iti auzi mama trimitandu-ti sora sa cumpere tampoane, dar tie nu ti-a zis niciodata ce-s alea. Sunt baiat, si ce? Eu nu trebuie sa stiu? Daca din cauza ca nu stiam lasam pe vreuna gravida? Cand eram mic (foarte mic, atunci chiar nu mai faceam pe prostul, ci nu stiam) si am vazut-o pe mama cu un bax d'ala de tampoane si am intrebat-o ce face cu atatea servetele, mi-a zis ca nu-s servetele. "Dar ce sunt?" "Afli cand vei fi mare." Am aflat, dar nu de la ea. Bun, eram mic, poate nu intelegeam, dar trebuia sa adapteze raspunsul in functie de varsta mea. Cand ti-o baga p'aia "afli cand te vei face mare" iti vine sa te urci pe pereti de nervi. Noroc ca eu n-am fost un copil serios si nu pu8neam intrebari gen "cum se fac copii?" ca sigur imi ziceau "afli cand vei fi mare". Mda, dragi parinti, si v-ati bucura sa aflati ca am aflat asta din practica? Sa vin la 12 ani cu una de manuta si sa zic "x mi-a aratat cum se fac copiii, a fost SHOOOP333RRRR"? Nu asa se face treaba calumea. Ciudat e ca eu stiu lucruri legate de sex inca de cand eram mic fara a-mi zice cineva asta. Stiam cum se fac copii fara sa imi zica cineva, stiam ca nu exista Mos Craciun fara sa imi zica cineva sau fara sa imi surpind parintii punand cadourile. E ciudat, poate am fost eu mai luminat si imi dadeam seama mai repede de diverse lucruri. Da... astia de azi sunt din ce in ce mai batuti in cap, nu mai luminati, lor ar trebui sa le vorbim, sa le explicam, sa-i facem sa inteleaga ce e sexul si ca in afara de putulica si vaginel mai exista si o posibila sarcina si niste BTS-uri. Ar trebui sa le vorbim. Dragi parinti, nu actionati precum ai mei iubiti parinti, ci vorbiti-le odraslelor voastre despre sex. Chiar de au 5 ani si va intreaba cum se fac copiii, adaptati raspunsul la varsta lor. Nu le vorbiti despre contactul sexual, dar macar spuenti-le ca un copil vine pe lume cand un barbat si o femeie se iubesc foarte mult. Asa poate va intelege ca trebuie sa faca acest pas cand va iubi pe cineva, nu cand ii vor tiuii hormonii.

Si ca sa raspund la intrebare. Pe la pubertate, 11-13 ani, in functie de cat de dezvoltat fizic si mental iti e odoru'.

89 răspunsuri:
| Mihaitzan a răspuns:

Eu la 10 ani aflam ca Mos Craciun nu exista

| xHoliday a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa le vorbiti copiilor despre sex, pot invata singuri de la prieteni, internet. Daca isi incep viata sexuala pe la 14-15 ani inseamna ca e si o problema in familie, daca vorbesti cu copii despre sex o sa se simta jenati. Eu am invatat de pe TPU gramada de chestii care nu le stiam despre sex. Cel mai mult am invatat de la userul Greece12. Multumesc!

| Fatamuntilor explică (pentru xHoliday):

Nu intotdeuna prieteii sau internetul pot da sfaturile cele mai bune.Greece,intr-adevar are experienta.
Tocmai de aia ar trebui ca discutile sa aiba loc in familie, pentru a preveni.

| xHoliday a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asta a fost parerea mea, eu asa am invatat, acum fiecare parinte cum crede de cuviinta.

| ManiaculTau a răspuns:

De la 14 ani ar fi bine zic eu, eu din pacate nu am vorbit asa ceva cu parintii mei!

| Lunguandrei666 a răspuns:

Copii cu varsta atat de mica nu ar trebui sa se gandeasca la sex, varsta la care ar fi normal sa descopere este cam de la 15-14 ani in sus, funda?

| MichaelChristi a răspuns:

Parintii mei cand am fost mic nu doar parintii mei si si parinti tutoror prietenilor la varsta de 13 ani asa am evitat si non utilizarea prezervativelor si pentru ca se vorbeste asa usor ar trebui sa le vorbesti pe scurt sa nu-si piarda interesul

| Lucas69 a răspuns:

5-6 ani
la 10 deja sunt experti

| Madalin_Raul_1980 a răspuns:

Ar fi bine cam de la 14-15 ani sa ii invatati dar intr-un stil foarte frumos. Cel mai bine e sa apelati la un profesionist.

| Fatamuntilor explică (pentru Madalin_Raul_1980):

REPET14 -15 este tarziu in ziua de azi.Acum 20 -25 de ani... poate... poate!

| NoName79 a răspuns:

Copii stiu mai multe ca adulti asta este clar, eu cred ca as vorbii cu ei despre acest subiect de pe la varsta de 12-13 ani.

| fotbalistul123456789987654321 a răspuns:

Afla eu totul nu are rost sa le mai explici eu am invatat multe de pe la prieteni si de pe internet... Si char am si experimentat in fine dar am avut noroc big grin si am doar 13 ani peste cateva lui fac 14 deci lasa ca afla ei singuri si daca le spui or sa incerce si o sa dea vina pe dumneavoastra ca i-ati incurajat si nu se stie unde se va ajunge... big grin Funda?