| BooGy96 a întrebat:

Care e diferenta intre Microsoft Windows 7 Home Premium 64 bit English OEM si Microsoft Windows 7 Home Premium English DVD Retail?

Răspuns Câştigător
| irefutabil a răspuns:

OEM se poate muta de pe un calculator pe celalalt
Retail ramane permanent pe acel calculator pe care a fost instalat prima data cel putin din punct de vedere legal.
De aici diferenta mare de pret intre cele doua sisteme daca vrei sa le cumperi bineinteles!
Sper sa fii fost de ajutor si ca ai inteles!

1 răspuns:
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Primul caz e licenta cumparata odata cu un PC sau laptop, este mai ieftina simtitor comparativ cu licenta retail (cu amanuntul). Singura diferenta intre cele doua tipuri este de pret (OEM mai ieftin, functioneaza pe principiul bonificatiei) si OEM nu poate face upgrade decat reinstalare; in rest totul IDENTIC. Din exemplul tau primul ar fi pe 64 de biti adica poate procesa mai eficient cantitati mari de RAM (peste 4 GB) fata de al doilea Win daca e pe 32.