| ChiupaChiupacabra a întrebat:

Care este diferenta dintre "prietenie cu avantaje" (intelegeti ce vreau sa zic) si o relatie de iubire? Adica cum le deosebesti? Ca si intr-o relatie de iubire, si in una de prietenie aveti interese comune, va intelegeti bine impreuna, iesiti des impreuna, etc (ca altfel nu s-ar putea forma relatia de prietenie, nu? daca ati fi diferiti si nu v-ati intelege...) Faptul ca faceti si sex se poate transforma intr-o prietenie cu avantaje. Dar...cum deosebesti ca ai doar atractie fizica si psihologica fata de o persoana si nu o si iubesti cu adevarat?

5 răspunsuri:
| MasterYoda a răspuns:

In prietenia cu avantaje poti avea mai multe fete, iar la iubire poti avea, dar nu vrei

| RAY a răspuns:

Pshiologic vorbind creierul declaneaza un hormon el se numeste hormon de atasament,e acest hormon apare fie ca vrem fie ca nu vrem e exact ca daca isi place o haina,o persoana,un lucru,sau daca te doare o masea e ceva petrecut la modul inconstient deci asa zisa relatie pentru sex sunt sanse mari sa se transforme in iubire mai ales ca atingi cateva pubcte esentiale structuri umane
dialogul
sexul
emotia fie ca vrei sau nu, emotia e mereu in tine
nu e nici o diferenta daca eu isi scot o masea acuma ce diferenta e intre a vrea tu sau a nu vrea sa te doara nu e acelasi durere?
la inceput nu o deosebesti apioi vei suferi asta dupa cateva saptamani, mie personal mi se pare o aberatie, femeia nu-i unelta sexuala asta inseamna dupa acest tip de asa zis relati, maturitatea cere resposabilitate nu doar sex maturizativa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia cu avantaje e exact acelasi lucru ca o relatie dar fara prefacatorie (exista, dar la un nivel mai redus). Spre deosebire de relatie intr-o prietenie cu avantaje doar unul dintre parteneri se va indragosti de celalalt. Unul profita, celalalt ofera si se mint amandoi ca nu e nimic mai mult decat sex. Pana intr-o zi...

| Blamely a răspuns:

Prietenia cu avantaje nu implică sentimente, fără gelozie, poți avea câți/câte alte parteneri/e dorești. Asta-i diferența

| diaac a răspuns:

Desi prietenia cu avantaje se numeste asa, nu este nevoie sa fie de fapt o prietenie. De multe ori "prietenia" se limiteaza la "avantajele" sexuale. Diferenta este ca in acest caz nu iti iei niciun angajament fata de persoana respectiva si nu este nevoie sa va placeti in mod deosebit ca persoane (decat atat cat sa fii atras...) in timp ce o relatie de iubire implica angajament si sentimente importante unul fata de celalalt.