| anonim_4396 a întrebat:

Care este ortografierea cuvantului "ochelarii"?
- un "i" este desinenta de plural, iar celalalt "i" ce este?

Funda:*

Răspuns Câştigător
| Anablondyi a răspuns:

Articolul hotarat happy

3 răspunsuri:
| Alfonso a răspuns:

Chiar vreau sa incep azi, 30-iulie-2013 o campanie,prin care sa scoatem odata pentru totdeauna,intrebarile astea ce tin de tema de acasa! Copii,faceti-va teme singuri, si fiti atenti in clasa! Cititi in manual sau in culegeri, daca aveti nelamuriri! Nu mai veniti sa va facem noi tema! Hai sa nu mai raspundem acestor intrebari, hai sa lasam copii sa gandeasca si singuri, caci TPU nu va fi mereu langa ei! Putem face asta doar impreuna! Multumesc anticipat!

| Oana92 a răspuns:

E mult de cand am facut asa ceva la scoala, dar eu am impresia ca primul i face parte din cuvant(eu nu am auzit de ''ochelar'' ) iar al doilea e articol hotarat.

Dar poate ma insel eu...

| anamimanonim a răspuns:

Articol hotarat