| bogdy20000 a întrebat:

Care sunt șansele ca o femeie sa rămână însărcinată dacă face sex inainte ciclului menstrual cu o zi? Sunt șanse normale, sa și in oricare alta zi? Si exista vreo zi/perioada in care șansele de a ramane însărcinată sunt mult mai putine?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca este determinat stiintific si medical se cunoaste foarte sigur si precis ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN intruna dintre cele 2 trompe uterine INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii reprezinta PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL este VIABIL, adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul NU este fecundat, atunci incepand din a 2 zi acel ovul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in urmatoarele 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA. O parte a ramasitelor ovulului este resorbita de tesuturile uterului si ale endometrului, iar o alta parte se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca hormon progesteron pana in preziua viitoarei menstruatii. Reiese cat se poate de clar, ca dupa trecerea a 3 sau maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de pornire a menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar daca sperma ajunge in vagin intentionat sau din greseala si indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Din acest motiv aceasta ultima parte a ciclului menstrual reprezinta perioada infertilitatii absolute. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu 1 zi inainte de ciclul, nu sunt sanse de sarcina!
Perioada fertila a unei femei, se poate calcula numai daca fata/femeia are un ciclu regulat, ovulatia producandu-se exact la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.
Iar perioada fertila, incepand cu 3-4 zile inainte de ovulatie si 2-3 zile, dupa ovulatie.

| Lorennn a răspuns:

Buna, daca nu se termina in tine nu ai sanse de a ramane, o spun asta din experienta, am facut sex neprotejat de vreo 5 ori pana acum si nu am ramas. Totul depinde sa nu se termine in tine si tu sa fugi repede la baie sa urinezi dupa actul sexual ca sa nu te alegi cu vreo infectie.