| anonim_4396 a întrebat:

Cât de departe se merge cu sacrificiul într-o relație?
De 2 ani sunt într-o relație la distanță cu prietenul meu. Suntem din același oraș, însă eu sunt în anul II la facultate în Sibiu, iar el a terminat anul acesta Școala de Poliție și a fost repartizat în București ( cei din sistem știu cât de greu e cu transferul în alta parte). El mi-a cerut să mă mut la facultate la București ca să putem fi împreună pentru că s-a săturat să fim despărțiți. Problema este că eu nu vin dintr-o familie înstărită, ai mei se descurcă cum pot (anul acesta am fost la buget și încerc să îmi păstrez locul). În cazul în care mă transfer la facultate la București trebuie să plătesc taxa anual timp de 5 ani (care nu este o sumă neglijabilă). El îmi spune că ne vom descurca cumva, va strânge bani să îmi plătească taxa. Eu sunt de fel o persoană cu picioarele pe pământ, din această cauză nu aș putea accepta așa ceva. În plus, îmi place foarte mult locul în care sunt acum, aici am prietenii, aici mă simt ca acasă, nu cred că m-aș putea adapta într-un oraș atât de aglomerat și agitat. Deși țin la el enorm nu știu nici dacă acest sacrificiu ne-ar face fericiți. Dacă nu o să îmi placă să trăiesc acolo nu mai e drum de întoarcere și nu îmi surâde ideea nici de a deveni dependentă financiar de el. Voi ce ați face în locul meu?

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

NU NU NU NU halele maica sfanta sutdentia este SACRA! nimeni nu iti va da inapoi aceasta perioada delicioasa a tineretii sa te confrunzi cu astfel de probleme din cauza unui carnat care e in alt oras este lamentabil. sunteti tineri sunteti la varsta iresponsabilitatii, destrabalarii strabaterii cearsafurilor campusului universitar, betie cluburi cabane NU sacrificii. este momentul sa incheiati relatia urgent si sa va distrati ca la carte

| RAY a răspuns:

Tu il iubesti pe bune?

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa-i propui lui sa vina la facultate in orasul unde esti tu!
Inca ceva, sunteti doar prieteni si relatia nu este una solida, putandu-se rupe si de la o discutie mai aprinsa, deci, nu merita sa risti sa pierzi bursa de student pe o promisuunea a unui tip ca iti va platii el taxa, asa ceva nu as' fii nici eu de acord sa fac.
Intr-adevar, gandesti corect si daca te iubeste, te va astepta sa termini, sau se va transfera el!

| Xelon a răspuns:

Daca chiar va iubiți eu zic ca merita, intr-o relație trebuie sa fie si sacrifici uneori

| ambicio a răspuns:

Rămâi unde ești pentru ca în viață totul e imprevizibil. Nu îți pierde viitorul pentru niște vorbe, aici este vorba de viitorul tău deci nu te pierde pentru un bărbat.
Adevărata iubire rezistă în timp și iubirea este mult mai puternica atunci când vă veți revedea!
Sper să alegi ce e mai bine pentru viitorul tău!

| Lere a răspuns:

Nu sunt genul care să se destrăbăleze. în plus el nu e la vârsta iresponsabilitatii, se apropie de 30 de ani.