| anonim_4396 a întrebat:

Cate dintre femei ar face avort daca ar afla ca sunt insarcinate, excluzandu-le pe cele care isi doresc unul?
La mine raspunsul este NU.

Răspuns Câştigător
| Parintele a răspuns:

Daca femeile ar fi mai mult sustinute de catre partener si familie numarul avorturilor ar scadea considerabil. O femeie insarcinata este foarte sensibila. In cazul in care este supusa la presiuni din partea barbatului sau a familiei sa faca avort trece prin stari critice, sentimente bivalente, ea simtind instinctiv ca trebuie sa nasca copilul lovinduse in acelasi timp de sfaturile si motivele pe care le dau ceilalti de a face avort. Cred ca o femeie daca are incredere in familie si partener, daca este sustinuta de catre acestia, poate duce o sarcina cu succes iar numarul avorturilor ar scadea. Deasemeni o sustinere mai accenruata din partea statului ar fi o buna motivatie pentru ca femeilor sa le fie mai usor sa se motiveze pentru a da nastere unui copil.
Nici eu nu sunt pentru avort, exceptanda cazuri speciale, insa fiecare este liber sa ia decizia pe care o vrea.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Din experienta profesionala, iti spun ca, din pacate, foarte multe femei apeleaza la intreruperea sarcinii.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

In primul rand nu as ajunge la asa ceva mai ales ca sunt atatea metode de contraceptie.
Cand mi-as da seama ca este timpul sa fac un copil atunci va fi, atunci cand am ce ii darui, o familie.iubire...atunci cand amandoi isi doresc atunci e momentul
Sa zicem ca nu m-as proteja si m-as trezi insarcinata ...si poate partenerul inca nu si-ar dori un copil, nu as putea sa ii iau dreptul de la viata, as incerca sa fie si el de acord...nu as face un avort pentru nimic in lume.
Daca as fi bolnava sau chiar ar trebui neaparat sa fac avort da dar asa...NU

| lostcontrol12 a răspuns:

Eu as spune nu avortului.
Doar intr-un caz as face, daca as fii insarcinata in urma unui viol, altfel nu.

| zorialbi a răspuns:

Nu asa face, mai ales ca imi doresc mult un copilhappy Iar avortul inseamna crima...inseamna sa-ti omori tu ca mama propriul copil...

| liliana83 a răspuns:

Eu am deja doi copii. la primul mi s-a spus sa fac avort ca nu am o viata buna si mai ales cand vin copii o sa fie si mai greu. bineinteles ca dorindu-mi un copil nu am facut avortul. acum are 9 ani. la al doilea copil am zis ca totusi viata nu-i asa grea ce daca mai vine si al doilea? acum are 7 ani. dar pe langa cei doi copii am si cateva avorturi. acum iau anticonceptionale de vreun am si ceva, daca e sa mai raman insarcinata si simt ca nu e momentul de a face un alt copil sigur as face avort. daca raspunsul tau este NU atunci cred ca iti permiti si ai toate conditiile pentru a creste un copil. alt motiv nu este. si oricum a fi mama e serviciul cel mai greu si platit cel mai putin. eu nu sunt contra avort pentru ca am trait asa ceva si stiu ce inseamna a ramane insarcinata chiar daca din rasputeri incerci sa nu ramai. asa ca inainte de a critica fetele care raman insarcinate si evita a da nastere unui copil la care nu va avea un viitor fericit, le spun sa fie mai atente pentru ca exista foarte multe anticonceptionale. parerea mea e ca,, din greseli se invata''.

| sorin a răspuns:

Pai daca nu-l doresc sigur vor face avort, ca nu sunt atat de capabile incat sa nasca si sa duca bebelusul la un spital spre adoptie, asta ar fi cel mai "fericit"caz.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Parerea mea este ca acelea care nu-si doresc un copil sa aiba mai multa grija si sa se protejeze, pentru ca dintr-o prostie ajung sa distru ga o viata care nu are nicio vina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine nu este raspunsul nu numai datorita faptului ca am situatie materiala, dar ma gandesc intotdeauna ca un copil este rodul iubirii dintre noi, chiar daca acum, la 17 ani(fac 18 in ianuarie) nu l-as avorta pentru nimic in lume.
Nu judec femeile care au facut, doar daca au facut dintr-un motiv nejustificat.Pana la urma, faci o Crima!
Am pus in discutie aceasta tema deoarece multe femei renunta la copilasii lor in speranta ca mai tarziu va fi mai bine at wits' end.