| didu48 a întrebat:

Ce credeti despre gelozie? thinking

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

In doze mici intretine focul dragostei
In doze mici stinge focul dragostei

| Anecherry a răspuns:

Gelozia este o boala, si ii compatimesc pe cei care sufera de eahappy.

| Alina_9354 a răspuns:

Omul care e gelos iubeste, cel care nu simte gelozia nu stie ce inseamna sa iubesti cu adevarat si sa nu vrei sa imparti persoana iubita cu altcineva!

| Alina_9354 a răspuns:

Eu cred ca daca simti gelozia nu ai cum sa scapi de ea! Gelozia se manifesta si in alte cazuri nu numai in relatii, poti fi gelos pe cineva care iti,, fura,, prietenii sau se mai intampla intre frati: fratele mai mare gelos pe cel mai mic ca e bagat in seama mai tare! Gelozia se manifesta nu pentru ca vrem noi si nu cred ca este om pe pamant care sa nu fi simtit gelozia!

| Ruxyana a răspuns:

Ceauhee hee
In IUBIRE ''gelozia'' este dovada iubiriihee heelove strucklove struck
dar daca o fata este geloasa pe alta pentru ca este mai frumoasa ca ea sau nha(am dat un ex), atunci gelozia semnifica ca ai vrea sa ai si tu ceva ce are altcineva si devii gelos pe aceea persoanatongue:Xwinking

| didu48 explică:

Ce credeți despre gelozie și cum as putea scăpa de ea?

| didu48 explică:

Mersi fain de răspunsuri! :*

| federerdinamo a răspuns:

Gelozia? Este un lucru firesc.Nu cred ca o persoana nu a fost macar o data gelos/a in viata ei. Este ceva normal.Insa cand esti extrem de gelos poti pierde multe.De cele mai multe ori gelozia e atunci cand esti mic "El are o jucarie mai frumoasa ca a mea, deci o sa i-o stri". Insa dupa ce te maturizezi nu va mai fi chiar asa, sper ca te-am ajutat:*

| sofia_1672 a răspuns:

Cine nu iubeste nu este gelos. e bine sa fii gelos dar nu prea tare ca se plictiseste fata la un moment dat daca ii tot reprosezi diferite chestii.

| Gentiana a răspuns:

Gelozia boala grea! Asculta'ti aici un specialist! Nu va mint! In timpul ce iubesti esti foarte gelos!

| ღ {кαтαℓуηα} ♥ a răspuns:

Cred ca fara gelozie nu exsista dragoste... am stat si eu cu un baiat dar ma deranja ca nu e glos stiu ca e stupid dar l-am lasat pentru asta dc oare? nu ma iubea asta era sigur... deci fara gelozie nu exista dragoste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa fi gelos atunci cand iubesti! E imposibil sa nu fi gelos deloc. Dar totusi gelozia exagerata poate duce la un final neplacut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia are diferite nivele si fiecare, personal, o interpreteaza altfel. Avem impresia ca gelozia este tipic feminina, dar nu este chiar asa, barbatii sunt mult mai posesivi si majoritatea nu recunosc. Cei care nu recunosc sunt exact cei care la randul lor au fost gelosi candva, cumva, cu motiv sau fara. Vor sa para duri si in acelasi timp sa faca pe victima, sunt "urmarit " tot timpul, nu pot respira, nu am spatiul meu privat...bla,bla,bla.Barbatii sunt mult mai orgoliosi, si uneori, fac tot posibilul pentru a verifica daca mai sunt in atentie si declanseaza sitemul de atac. Le place sa creada ca inca mai sunt "vazuti" ca niste posibile tinte, acelasi lucru li se intampla si femeilor.Cand observa ca si-au pierdut din calitati incep"atacul", flirteaza.Sunt mandri(si ei si ele)ca inca "cineva" le mai da un pic de atentie gratis si neavenit, se simt bine cu ei insasi dar uita ca pot rani pe cei care sunt in jurul lor, si asta o fac doar din orgoliu, nu pentru ca nu si-ar iubi partenera sau partenereul. Unii o vad ca pe gelozie, altii(ca mine) o vad ca pe o lipsa de respect. Exact cum spuneam la inceput, fiecare percepe reactiile diferit.