| RAY a întrebat:

Ce e mai usor sa fii fata sau baiat?
incepem cu alegerea unui partener
pentru un baiat cam greu el trebuie sa cucereasca o femeie
pentru o fata ea mereu va fi curtata de altii
sexul
un baiat daca vrea sex trebuie sa dea bani
o fata primeste bani pentru sex
un baiat nu poate sa se planga ca cica nu e mascul
o fata poate sa se planga
la o despartire
o fata isi gaseste in 2 saptamani un nou partener mare iubire
unui baiat lui ii cam greu, se imbata, se razbuna cum poate, dar tot nu o uita
partea fianciara
un baiat trebuie sa aiba grija de toate casa, mancare, datorii etc
intrebarea mea ce ofera o femeie in afara de sex unui barbat?

39 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Din punct de vedere teoretic,ar fi mai uşor ca bărbat.
De ce?
În primul rând...
Te poţi angaja oriunde,oricând,fără să aştepte alţii favoruri.
Nu te tratează nimeni ca pe un obiect de unică folosinţă.
Unui bărbat îi e mai uşor să socializeze,să se deschidă în faţa unei femei.
O femeie e considerată ciudată,nebună, schizofrenică, retardată.
Bărbaţii nu se implică sentimental niciodată.
Ei doar fac sex şi pleacă.
Femeia rămâne în urma lui şi plânge, ea duce greul.
Nimeni nu se foloseşte de tine.
Nimeni nu te bârfeşte când treci pe stradă.
Nimeni nu te minte, pentru că se teme de tine.Tu eşti bărbat.
Tu, ca bărbat, poţi să mergi desculţ la ora 4 dimineaţa, dacă vrei.
Nu se leagă nimeni de tine.
Nu stai mereu cu teama că poţi fi hărţuit în orice moment.
Nu ştii ce-s alea dureri menstruale.
Nu dai banii pe tampoane.
Nu naşti.
În schimb, ca femeie...
Când te angajezi undeva, bărbaţii aşteaptă favoruri sexuale.
Salariul e destul de mic.
Bărbaţii te mint să facă sex cu tine şi apoi pleacă.
Tu stai şi plângi ca proasta.
În timp ce el se distrează cu altele.
Tu oferi toată atenţia şi eşti tratată cu ignoranţă.
Ca un obiect de unică folosinţă.
Investeşti sentimente şi rămâi cu ele...mereu,în timp ce pe el nici în 14 nu-l doare.
Eşti doar o alta,nimic deosebit.
Niciodată nu vede că te îmbraci diferit,îţi schimbi coafura,etc.
Doar să o vezi.
Să îi spui două cuvinte.
Ce oferă o femeie,în afară de sex?
De ce trebuie să fie mereu sexul pe primul loc?
Dobitoci cu juma' de creier.
O femeie oferă timp,afecţiune, tandreţe...
Orice, atâta timp cât o iubeşti.
Pentru tine le face pe toate.
Pentru tine vrea să avanseze pe scara socială, să aibă un loc de muncă.
Dacă vroia, putea să fie măritată de mult.
Pentru tine şi-ar da jumătate din viaţă, doar să o iubeşti...
Şi fix ăsta e momentul în care pleci.

| RAY explică (pentru FataCuChitaraMunților):

O femeie oferă timp, afecţiune, tandreţe...
Orice, atâta timp cât o iubeşti.
Pentru tine le face pe toate.
Pentru tine vrea să avanseze pe scara socială, să aibă un loc de muncă.
Dacă vroia, putea să fie măritată de mult.
Pentru tine şi-ar da jumătate din viaţă, doar să o iubeşti...
Şi fix ăsta e momentul în care pleci.

da te cred, in telenovele desigur

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru RAY):

Asta e povestea mea...
Şi totodată motivul pentru care îi invidiez pe bărbaţi.
Lor le e mai uşor din toate punctele de vedere.
Doar pentru că sunt bărbaţi.
Nu aşteaptă nimeni nimic de la ei.

| RAY explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Ba asteapta peste unde mergeam alti asteapta sa fim barbatii, sa muncim,sa facem banii, sa aratam ca suntem barbatii,daca ne plangem numai suntem masculi, daca nu avem iubita numai ne accepta gasca, daca nu facem sex ne fac alti in toate felurile, intro relatie tragem noi fianciar, inca n-am vazut relati in care ea sa castige mai mult ca el si va traiasca in pace si liniste, cand ea castiga mai bine ca el se ajunge la divort, cele mai multe divoturi 70% in usa sunt inaintate de femei motivul e iar banii, totul se invarte in jurul baniilor si a sexului

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru RAY):

Nu are nici o legătură una cu alta.
Dacă există înţelegere şi respect, se poate trăi decent.
Nici nu contează salariul.
Şi majoritatea despărţirilor vin din partea bărbaţilor, care se plictisesc de femei, după ce obţin ce vor.
Cât despre ce spune gaşca...nici nu ar trebui să conteze, atâta timp cât tu ştii ce e mai bine pentru tine.
Şi crede-mă... există şi femei care vor să fie independente, dar atenţie...doar din punct de vedere financiar.

| RAY explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Cand am sa vad am sa te cred

| CoquiNessa a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

"Asta e povestea mea...
Şi totodată motivul pentru care îi invidiez pe bărbaţi.
Lor le e mai uşor din toate punctele de vedere."

raspuns tipic din partea unei pussy slabe de inger.

parerile sunt impartite, depinde de caracter, sunt fete mai barbate ca niste barbati fatalai.

"Tu oferi toată atenţia şi eşti tratată cu ignoranţă.
Ca un obiect de unică folosinţă.
Investeşti sentimente şi rămâi cu ele...mereu,în timp ce pe el nici în 14 nu-l doare."

ca tot ai zis ca e povestea ta, nu mai fi boring, neinteresanta si inapta sa-i atragi atentia, inapta sa il atragi complet, sa fie doar al tau.

nu lua raspunsul meu ca pe o jignire.
gandeste-te mai bine, analizeaza-te si intreaba-te de ce ti se intampla ceea ce ai spus.
daca nu intelegi si nu vezi unde gresesti, complace-te in mizerie si in mentalitatea trepanata pe care ai expus-o despre barbati.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru CoquiNessa):

Te-am întrebat eu ceva, domnişoară?
Te rog frumos să îţi reţii părerile.
Eu nu am comentat la adresa ta.

| Leo1993 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

"Pentru tine şi-ar da jumătate din viaţă, doar să o iubeşti", te-ai uitat la prea multe filme asa-i? multe nu ar da nici 2 bani dar o viata... plus ca multe lucruri din ce ai spus tu le vezi doar in filme

| CoquiNessa a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Foarte matur.
ai demonstrat ca meriti sa fii tratata mizer de tipologia de barbati pe care ai expus-o in povestea ta.
nu e nevoie sa ma intrebe nimeni absolut nimic, sau sa cer voie cuiva inainte, am tot dreptul sa-mi dau cu parerea despre ce doresc si cand doresc.

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru Leo1993):

Multe...se exclud persoanele în discuţie.

| Liviu a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Mda cei drept e foarte trist, dar ce ai scris mai sus e cam adevarat in marea majoritate a lucrurilor ce le-ai spus.Nu exista paduri fara uscaciuni tongue ce pot spune e ca nu toti is la fel laughing scuza eterna folosita de ambele sexe cand vine vorba de generalizat big grin

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Ce fac eu cu viaţa mea e strict problema mea, nu te priveşte pe tine.
Dacă erai fată educată cu 7 ani de acasă, nu aruncai cu jigniri.

| Prezidentul a răspuns:

Uita-te la Renata si la Leo sau la Irinel si Monica si iti dai seama ce este mai usor sa fii.

| RAY explică:

Un noua cuvant ce naiba e aia desart?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E mai usor sa fii baiat.
La alegerea partenerului... Baiatul alege ce ii place, trebuie doar sa cucereasca. Fata daca place pe cineva si acel cineva n-o abordeaza, nu prea poate face nimic.
Sexul... Un barbat gaseste la nevoie si curve pe marginea drumului. Dar se descurca linistit si fara bani. Dar femeile ce fac? De barbati se stie ca au nevoie constanta de sex, nu e nimic in neregula daca face avansuri unei femei. Dar femeia ce face daca vrea, si n-are cu cine? Daca accepta prea repede e curva, daca nu accepta nu i se mai ofera, daca face ea avansuri iar e catalogata drept curva... Aia cu banii pentru sex e aiurea, numai pe centura se intampla, si alea nu prea mai sunt femei.
Unui baiat nu-i interzice nimeni sa planga, dar nu e normal sa planga din motivele pentru care o fata plange. De asta barbatul are coie.
La o despartire, un barbat a castigat orgoliu, ca a avut o fata in plus in istoric.
O fata la despartire pierde orgoliu, fiind arsa 'si de ala'. De uitat, stai tu calm, mai bine tin minte fetele, dar nu o arata.
La partea financiara intr-adevar, barbatul ar trebui sa fie baza, dar meseriile pentru barbati sunt mult mai multe si mai banoase decat cele pentru femei.
O femeie unui barbat ii poate oferi foarte multe, depinde insa ce fel de femeie. Una adevarata ii ofera ordine in viata, sprijin, curatenie, copii, amintiri... Iar intr-o familie echilibrata, nici unul dintre parteneri nu sta degeaba, treburi fiind destule.
Se vede ca esti mic, de iti pui intrebarile astea.
Ai sa vezi cum e viata dupa 20 de ani fara o femeie, mai ales daca esti independent, si atunci ai sa respecti femeilewinking

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si eu vreau sa ma vad peste 20 de ani sincer in viata

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Hai sa fim si sinceri? putem fi? intr-un procent mare un barbat sta cu o femeie pentru sex si o femeie pentru banii lui, nu vreau sa afirm ca barbatii sunt sfinti, dar imi place sinceritatea

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Depinde ce fel de oameni ai tu in jur.
Eu pot sa-ti descriu 2 prieteni foarte buni de-ai mei, care sunt mai activi decat mine la capitolul "femei":
-unul dintre ei are cate 2-3 fete pentru sex pe saptamana, cu care face nebunii, pierde noptile, asa simte el ca traieste. Pe langa alea are o iubita oficiala, cu 8 ani mai mare decat el, cu functie importanta in oras. Inainte de ea a mai avut cateva iubite de varste apropiate, cu care a avut relatii serioase, dar si aventuri de lunga durata cu panarame, pe care le facea de bani, si se alegea cu excursii. Exact ce zici tu ca fac multe fete, doar ca aici el era materialistul: fata suferea dupa el, el era indiferent dar ii mai ducea cate un trandafir, o ciocolata... Si o saptamana il plimba aia prin hoteluri.
-celalalt vrajeste tot asa, cu 2-3 fete pe saptamana, iese cu ele, incepe relatii, ajunge la sex, dar e destul de dificil, si inainte de o relatie cu implicari emotionale, se darama tot.
In nici unul din cazurile astea, femeile nu au nimic de castigat.
In cazul meu, am aceleasi prietenii cu beneficii de ceva timp, pentru sex si cate o 'bulaneala', iar cand ies cu cate o fata, nu consider pierdere acei cativa zeci de lei cheltuiti in oras, ci un castig ca am cunoscut pe cineva, si am avut cu cine iesi.
Mai mare e pierderea cand ma ametesc cu un grup de prieteni intr-un bar, si ne cinstim unul pe celalalt pana se termina banii din toate portofelele.
Sau o pierdere si mai mare sunt cele 2 masini, si atelierul in plina dezvoltare...
De femei chiar nu ma stresez, astept doar sa apara "the one".

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cand o sa vad si eu fete facand sex gratis o sa te cred

| CoquiNessa a răspuns (pentru RAY):

Aoleo! ne mintii tu pe noii. uita-te la romana pe care o babardesti zilnic pe gratis si o sa crezi.

de data asta chiar va pupiyiyiyi, o sa mi dea ignore.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu de ce nu te cunosc, daca toti stam la rand sa fim cu tine? thinking

| SergiuBoss11 a răspuns:

Un scop, un copilthinking dragoste, liniste, pace, totul?

| Suck a răspuns:

E egalitate, depinde de personalitatea fiecaruia. Nu poti spune ca e mai usor sa fi fata sau e mai usor sa fi baiat, nu toti baietii is afemeiati si nu toate femeile is curve.

| Kettolix a răspuns:

Dupa parerea meae mai usor sa fii baiat (daca te gandesti la lucruri principale). Majritatea baietilor au parul scurt, majoritatea fetelor parul lung. E mai usor la baieti, pentru ca nu e greu de ingrijit. Baietii arata bine si intr-un tricou simplu cu o pereche de pantaloni, fetele nu arata bine asa, le trebuie macar ceva diferit, pentru ca asa este lumea, baietii nu au menstruatie si nu raman gravizi (ce ciudat suna "gravid"), baietilor daca le e prea cald isi dau tricoul jos, ftele nu pot, baietii daca transpira e semn de masculinitate, fetelor le e rusine si se chinuie sa aiba cat mi multe haine pe care sa nu se vada ata de transpiratie, fetele poarta sutien, baietii nu (sunt incomode, sa stiti :S), fetele trebuie sa se rada pe cicioare maini, baietii nu (va urasc baieti), fetele care sunt mai baietoase, se dau cu skateboard-ul, pafrta haine de baieti, nu se macheaza (EU) sunt criticate, baietii nu... Si nu mai stiu... poate mai sunt

| Kettolix a răspuns:

Si Ray. Ray.Ray. Ma doare ca spui asta. Nu toate fetele sunt la fel... Adica stiu ca tu vorbesti de unele... ma rog majoritatea, adica curvele. Dar numeste-le curve. Eu nu sunt asa. Ne putem intalni in realitate, iar peste 5-6-10 ani sa ne intalnim sa vezi ca nu o sa fiu cum spui tu ca sunt fetele. Eu te respect sincer, pentru ca esti independent, nici eu nu vreau o relatie, pentru ca nu au sens si sunt stupide.

| RAY explică (pentru Kettolix):

In realitate?

| Kettolix a răspuns (pentru RAY):

Yup. Adica eu nu planuiesc sa ma schimb. Si nu inteleg sincer cum unele fete la 15 ani pot sa se "ingragosteasca". Dragostea e o minciuna, dar ca 2 oameni sa s esatisfaca pana se plictisesc happy. De ce ai nevoie de un iubit iubita ca sa iti arati afectiunea, cand poti avea prieteni cu beneficii si un animal de companie(care sunt singurele fiinte ce te pot iubi cu adevarat, indiferent de cum arati si starea financiara). Si da, sunt de acord ca majoritatea fetelor sunt nebune dupa bani dar nu eu.Da sunt saraca dar ma doare in cur. Oricum nu prea beau apa si mananc, deci care-ar fi diferenta. Whatever ma simt inteligenta pe langa oameni astia idioti ce cred in "dragoste adevarata" laughing

| RAY explică (pentru Kettolix):

Tu spuneai ceva de vazut in real life

| Ohaithar a răspuns:

Bună Ray!

Nu pot să-ți răspund la prima întrebare fiindcă nu am fost în ambele ipostaze, dar din câte știu eu, și femeile au problemele lor (siguranță, ciclu menstral, stereotipuri). Cât despre relații, da femeile de obicei găsesc pe cineva mai repede. Dar încearcă să nu generalizezi. Sunt femei care au 26 de ani și au avut un singur prieten. Sunt femei care au grijă de casă, mâncare, datorii, sunt cupluri care împart responsabilitățile. Încearcă să nu generalizezi și să iei persoanele una câte una, și vezi ce îți poate oferi.

| CoquiNessa a răspuns:

Btw, nu-mi mai dati reply sa flirtati cu mine, ca nu va mai pot raspunde, o sa-mi dea ray ignore.
v-am pupyiyiy.

| RAY explică (pentru CoquiNessa):

Nu isi dau ignore, calmate

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CoquiNessa):

A zis ca e ok sa 'filtrezi' cu noi.
Da' daca ii iei la pupi pe toti, eu nu mai vreau...

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aici nu-i matrimoniale, eu vreau raspunsuri nu filtrari

| RAY explică (pentru CoquiNessa):

Nimeni nu te obliga sa ma citesti, te-am corectat de cateva ori pana acuma, nu stiu ce romana sti tu in fine, eu cred ca suferi de sindromul bagari in seama, nebagata in seama in viata reala te dai mare aici, faza cu ignore nu e user care sal fi ingorat daca
1 nu a folosit limbaj vulgar, nu a jignit pe nimeni, nu ma jignit pe mine, sau care raspundea total aiurea, tu azi toate ai facut

| careestefazafrate a răspuns:

Nu știu in ce lume trăiești tu, dar eu sunt fată și n-am fost niciodată curtată de băieți.

| Mădă_Mădălina_1998_R8rQ a răspuns:

Eu cred ca e mult mai usor sa fi baiat, ca fata ai parte de multe lucruri neplăcute, incepand cu menstruatia si daca de sex vorbeai, baietii nu isi fac griji ca vor deveni mamici, ei nu dau nastere altei fiinte, iar la faza cu ce ofera o femeie in afara de sex, depinde de femeie, cand te iubeste iti poate oferi multe, dragostea, sprijinul, prietenia ei, pot fi foarte importante uneori, cel putin asta este parerea mea

| banell a răspuns:

Dragoste,liniste,afectiune intr.un cuvant putere

| numauitaoricesevaintampla a răspuns:

La partea cu despărțirea e cam invers, acum depinde de cat de serioasa sau gluma a fost treaba intre ei. Plus ca o femie când devine mama majoritatea devin casnice... fete de 16 ani au copii, au grija de casa, fac mâncare, din astea. Bărbatul trebuie doar sa muncească, mentalitatea umana, fiecare cu ce își dorește si cat de independent vrea sa devină in viață. Părerea mea.