| FetitSa a întrebat:

Ce este lubrifiantul? Stupid, dar chiar nu stiu.

Răspuns Câştigător
| christinebubu a răspuns:

Se foloseste pentru a face penetrarea mai usoara.
e ca uleiul de corp...asemanator.
se gaseste la farmacii si la sexshopuri.
e indicat sa folosesti unul pe baza de apa.

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Cand vine vorba despre sex ideea este aceeasi : folosirea unei substante care sa reduca frecarea. Penisul si vaginul au o secretie naturala care are rol de lubrifiere. Aceste secretii ale penisului si vaginului au rolul de a usura copulatia, evitandu-se posibile probleme neplacute cum ar fi durerile la penetrare sau iritatiile. Spun ca prin folosirea unui lubrifiant se poate evita durerea in timpul actului sexual dar sa nu crezi ca este ca un fel de anestezic... durerea poate fi eliminata fiindca penetrarea se face mai usor si nu fiindca iti "amorteste" zona. Este recomandata folosirea lubrifiantilor mai ales in cazul in care secretiile naturale sunt scazute, in cazul primelor contacte sexuale cu penetrare si mai ales la dezvirginare sau in cazul sexului anal. In cazul folosirii unui prezervativ, lubrifiantul scade probabilitatea ruperii prezervativului din cauza frecarii dintre penis si peretii vaginului sau rectului.

Lubrifiantii se pot procura de la farmacii sau magazine specializate in vanzarea produselor destinate activitatii sexuale (sex-shop).
Bafta!

| Adorable a răspuns:

Lubrifiantul este o substanta care se pune intre doua suprafete de contact a doua corpuri aflate in miscare. Aceasta pelicula subtire de substanta face ca frecarea sa fie mai usoara, reducand in acest fel uzura celor doua suprafete. Sunt lubrifianti solizi, semifluzi si fluizi.Cand vine vorba despre sex ideea este aceeasi : folosirea unei substante care sa reduca frecarea. Penisul si vaginul au o secretie naturala care are rol de lubrifiere. Aceste secretii ale penisului si vaginului au rolul de a usura copulatia, evitandu-se posibile probleme neplacute cum ar fi durerile la penetrare sau iritatiile. Spun ca prin folosirea unui lubrifiant se poate evita durerea in timpul actului sexual.

| lOllipOp a răspuns:

Lubrifiantul este o substanta care se pune intre doua suprafete de contact a doua corpuri aflate in miscare. Aceasta pelicula subtire de substanta face ca frecarea sa fie mai usoara, reducand in acest fel uzura celor doua suprafete. Sunt lubrifianti solizi, semifluzi si fluizi.

! Cand vine vorba despre sex ideea este aceeasi : folosirea unei substante care sa reduca frecarea. Penisul si vaginul au o secretie naturala care are rol de lubrifiere. Aceste secretii ale penisului si vaginului au rolul de a usura copulatia, evitandu-se posibile probleme neplacute cum ar fi durerile la penetrare sau iritatiile. Spun ca prin folosirea unui lubrifiant se poate evita durerea in timpul actului sexual.

pa, pa:*

| DenisaBiluta a răspuns:

Scuze :*nu stiu:d

| 13h13 a răspuns:

Ubrifiantul este de mai multe feluri ...pe baza de apa sau pe baza de uleiuri si este folosit pentru a facilita actul sexual! Atunci cat fata nu este suficient lubrifiata, pentru e evita disconfortul provocat de penetrare se aplica o cantitate de lubrifiant pe penis! Lubrifiantul se poate folosi si impreuna cu prezervativul (desi de obicei prezervativele de calitate sunt deja lubrifiate) dar se recomanda un lubrifiant pe baza de apa pentru a nu exista riscul degradarii latexului si ruperii prezervativului! Lubrifiantii nu se folosesc neaparat, este o chestiune ce tine de alegerea ta si a partenerului! Nu se intampla nimic daca nu aplici lubrifiant, acesta ajuta pur si simplu la alunecarea mai usoara e penisului in vagin! Poti incerca lubrifiantul Durex Play, e disponibil in mai multe variante, cu diferite mirosuri astfel incat iti poti alege ce iti place!