| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă o curvă? Ce persoană poate fi numită așa?

Răspuns Câştigător
| Tinna22 a răspuns:

Curvă [At: COD. VOR. 121/14 / E: vsl кypъвa] (Pop) 1-2 sf, a (În morala creștină) (Femeie) care întreține relații sexuale în afara unei căsătorii oficiate de biserică Si: curvăreață (3-4) Cf curvar (1-2). 3-4 sf, a Prostituată. 5-6 sf, a Adulteră. 7-8 sf, a Curtezană (2). 9 sf Termen injurios (adresat și bărbaților). 10 sf (Fig) Om cu două fețe Si: cutră. 11-12 sf, a (Pan; d. bărbați) Homosexual. 13 sf (În morala țărănească) Femeie care destramă o familie prin întreținerea de relații sexule cu bărbatul căsătorit, prin intrigi, seducere etc. 14 sf (Reg; îcs) ~va-n-târg Joc de copii nedefinit mai îndeaproape. 15 sf (Om; reg) Pescar de mare (Larus leucocephalus). 16-17 sf, a (Pex; d. obiecte de genul feminin) Ticăloasă. 18 a (Reg; îs) Fasole ~ve Soi de fasole cu boabe jumătate roșii și jumătate albe.
CURVĂ s. cocotă, prostituată, tîrfă, femeie de stradă, (pop. și fam.) damă, madamă, (înv. și reg.) pîrțotină, telăliță, teleleică, (reg.) lele, madaranță, scorțotină, tearfă, tîrnoață, (prin Transilv.) bandură, bulă, (prin Bucov.) crăiță, (prin Maram.) landră, (prin Mold. și Bucov.) mișarcă, (înv.) magopață, tălaniță, femeie publică, (fam.) fleoarță, fleorțotină, șuleandră, (fig.) buleandră, pupăză, putoare, tîrîtură, (reg. fig.) haită, pupezoaică, terfeloagă, (Transilv. fig.) gudă, (prin Mold. fig.) ruptură, (arg.) maimuță, marcoavă, mastroacă.
Sper ca te-am lamurit, FUNDA?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru mine inseamna o femeie care inretine relati sexuale pentru banii sau pentru a ajunge
intr o functie, tarfa este cea care inseala intr o relatie

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform dictionarului explicativ al Limbii Romane (DEX) cuvantul amintit de tine si anume :
CURVĂ s. sotie adultera, cocotă, prostituată, tîrfă, femeie de stradă, (pop. și fam.) damă, madamă.
Parerile devin diferite in cazul in care activitatea respectiva are scopul de a obtine foloase materiale/banesti sau daca este practicata doar pentru stisfactii si placeri pur carnale. big grin

| Freya1 a răspuns:

Cred ca o femeie ce face sex contra cost cu mai multi barbati.

| Andreeush a răspuns:

Pe ce planetă trăiești?
O curvă e acea persoană care umblă cu mai mulți bărbați, așteaptă beneficii materiale în schimbul prestării.
Cu alte cuvinte o femeie cu moravuri ușoare, o târfă.

| Emma30555 a răspuns:

Dupa mine acest cuvant l as folosi mai degraba in functie de caracter. Daca o femeie sau persoana are caracter parsiv, se foloseste de cei din jurul ei fara remuscari, ii face sa sufere ii manipuleaza, nu are rusine, genul acesta de persoana merita acest apelativ

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceput se folosea când era vorba despre femeile care faceau sex pe bani.Foarte rar, pentru ca acum 30 de ani nu prea erau asa multe femei de genul asta, asa era in comunism. Dupa aia a venit revolutia (lovitura de stat din 89, adica) si termenul a capatat un alt sens, face referire la oamenii politici.Bine,nu la toti.La majoritatea.De fapt la toti...

| Andreea555555555555 a răspuns:

Hmm, o curvă este acea persoană care oferă servicii sexuale contra-cost.

| karmaitsabitch a răspuns:

Teoretic o curvă e o persoană care prestează servicii sexuale pentru niște beneficii materiale. Aparent curvă poți fi și dacă nu saluți vecinii sau nu le răspunzi unora la avansuri.