| Anonimule000 a întrebat:

Ce înseamnă perioada de ovulație si fertilitate?(cat mai detaliat daca se poate).

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila se poate determina DOAR in cazul ciclului menstrual REGULAT si este conforma unui calendar lunar. Este stabilit stiintific ca ovulatia se produce intotdeauna indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu FIX 14 zile inainte de pornirea menstruatiei urmatoare. Din acest motiv determinarea sau calcularea zilei de producere a ovulatei se poate realiza doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si acesta s-a mentinut astfel pe o perioada de minim 6-8 cicluri, avand constant acelasi numar de zile intre 2 menstruatii succesive si menstruatia se produce mereu exact la data prevazuta/calculata. In concluzie femeia poate ramane insarcinata DOAR in PERIOADA FERTILA care reprezinta cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie + 1-2 zile dupa. Trebuie specificat ca o sarcina se poate forma numai in cazul in care ajunge /patrunde sperma in vagin. In cazul unui ciclu menstrual REGULAT cu durata standard de 28 de zile, perioada fertila se situeaza intre ziua a 10-a si a 15(16)-a zi. Intotdeauna perioada fixa si nemodificata a oricarui ciclu menstrual indiferent de lungimea acestuia sau de tipul ciclului (regulat sau neregulat) este cea de 14 zile dintre ovulatie si menstruatie. In consecinta se scade 19 din data de incepere a viitoarei menstruatii si data respectiva va reprezenta inceputul perioadei fertile iar urmatoarele 7-8 zile vor constitui perioada de fertilitate. De ex. daca urmatoarea menstruatie ar trebui sa inceapa conform calculelor in 29 aprilie in acest caz 29-19=10 deci perioada fertila a actualului ciclu menstrual a inceput in 10 aprilie si a tinut pana in data de 17-18 aprilie. La fel se procedeaza intotdeauna insa asa cum am precizat calculul este valabil doar in cazul ciclului REGULAT. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Adica o data la x zile se elibereaza un ovul care declanseaza perioada de ovulatie ea este pe o perioada de 3, 4 zile, daca copilul e conceput in prima zi, a doua va fi baiat daca e in ziua 3, 4 va fi fata asta pentru ca spermatoizi care determina sexul feminim sunt mai lenesi dar traiesc mai mult ca aia care determina sexul masculin, practic timp de o luna corpul se pregateste ca fata aia sa faca un copil iar ciclul e cand ovulul e extirpat din organism cu mai multe chesti

| mihai69 a răspuns:

Vezi aici: http://www.farmacistul.com/ciclul-menstrual-si-ovulatia/
Mai bine de atât, cam greu de explicat.

| Emilian65 a răspuns:

Ovulatia este procesul prin care se produc, la nivelul organului sexual feminin, celule care pot da nastere la un fat in urma unui contact sexual cu un baiat. Perioada de ovulatie este timpul in care se produce ovulatia.