| Visecolorate a întrebat:

Ce parere aveti? happy Pro sau contra. Argumentati.

Bun. A ramas el. E cu alta acum? Si tu singura si disperata?

Cum il aduci inapoi?
Lasa-l sa plece. Nu-l certa. Nu-i fa scandal. Nu-l santaja. Lasa-l sa traisca experienta.
Incearca sa supravietuiesti prin ce stii tu cel mai bine sa faci, sala, dans, muzica, calatorii, arta, sublimeaza. Fii isteata. Niciun barbat nu pleaca de langa femeia care-l lasa liber.

Am descoperit ca nevasta lui Paunescu i-a pus casa, insusi patul ei la dispozitie barbatului ei, i-a spus in felul urmator, " Uite ce te rog eu, pentru ca am impresia ca trebuie sa umbli prin tot felul de locuri ca sa te intalnesti cu ea, uite ce e, plec eu pentru o jumatate de zi si vede-te cu ea aici."

Esti tu o astfel de femeie? Poti tu s-o lasi pe alta in asternuturile tale, ale pasiunii voastre?

Ea a facut-o. Si vreau sa-ti zic ca dupa o saptamana de intalniri la ea in casa si-n pat, el a renuntat definitiv la acea aventura. Acest gest incredibil, generos si apasator al sotiei lui l-a adus mai aproape de cea careia i-a jurat fidelitatea. Intelegi cat de complexa e iubirea?

Nu-l vei aduce niciodata inapoi daca-ti pui piciorul in prag, daca tai si spanzuri, daca-l ameninti ori santajezi. Lasa-l sa traiasca acea experienta. Fii desteapta. Asigura-l ca-l iubesti, ca-l doresti, expune-i prin argumente ceea ce stii despre biologia lui, dar roaga-l sa o faca cu discretie, astfel incat sa nu aiba de suferit imaginea ta de sine sociala.

Spune-i ca si tu vei urma caile placerii de acum incolo si invita-l sa renegociati contractul conjugal.

"Daca e sa ne simtim bine, hai sa o facem amandoi, fara sa aiba cineva de suferit." Asta nu inseamna ca vei sari in bratele altuia, ca sa-i dmonstrezi ca si tu poti face la fel. Ci pune-l la curent cu femeia din tine, care simte atractie fata de barbati, care vrea sa fie atinsa, sedusa, iubita. "Nu o sa caut acum sa reechilibrez balanta, dar o sa fiu atenta la cei care ma atrag si cei care ma doresc. La fel ca tine si-n mine curge dorinta, iubirea mea."
Fii altceva decat a intalnit el pana acum, da-i tot ce-i ofereai pana sa afli, poate si mai mult.

Incearca sa fii femeia puternica si remarcabila pe care el n-are s-o mai intalneasca vreodata. Crezi ca va pleca de langa femeia care se respecta, care pune pret pe ea, care se rasfata si-si urmeaza calea feminitatii si a autenticitatii? Devii o zeita in fata barbatilor daca indeplinesti criteriile de mai sus, aceste criterii fiind o parte din lucrurile pe care eu le cunosc si care salveaza sufletul unei femei Barbatii adora femeiele puternice si feminine, stapane pe viata lor, sigure si increzatoare, frumoase si atragatoare.

Ce parere aveti? happy Pro sau contra. Argumentati.

Răspuns Câştigător
| xJuke a răspuns:

Teoretic, e perfect. Si tot teoretic, totul se termina cu bine: el isi da seama ca te iubeste, dar a avut nevoie sa asigure de lucrul asta, iar asigurarea a gasit-o in bratele alteia. Teoretic, esti sigura ca tot la tine se intoarce, deci poti sa-l lasi sa faca ce vrea.
Aiurea! Practic, si onest, cate dintre noi ar fi atat de puternice incat sa accepte chestia asta? Cate dintre noi l-ar lasa cu alta si ar fi convinsa ca nu se va schimba nimic dupa aceea?
Cate relatii au supravietuit dupa infidelitatea celuilalt sau chiar a amandurora? Putine. Cea din exemplul tau a rezistat, si chiar s-a consolidat, dar astea sunt cazuri rare. Mult prea rare. Pentru ca e nevoie de incredere, maturitate, sinceritate. Nu multi le avem cu adevarat. Unii le descopera in partenerul de viata, se completeaza reciproc. Dar putini au norocul sa gaseasca pe cineva care sa ii completeze perfect.

2 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Cred ca sunt PRO.

Dar, cred ca aproape nici o femeie nu poate face asta, e greu, e stresant, etc. Dar cred ca da roade. De ce?

Un baiat nu uita asa usor o iubita( proprie experienta.), chiar daca e cu alta, daca tipa-l va ignora, se va gandi din ce in ce mai mult la ea, de ce-l ignora, o fi cu altcineva, chestii d-astea. Sau cel putin, la mine asa a fost.

| ancutza_2191 a răspuns:

Eu sunt contra. exista mai multe tipuri de barbati, nu ii poti baga pe toti in aceeasi "oala"(categorie), daca teoria de mai sus a dat roade - asta nu inseamna ca la toti barbatii o sa se intample asta.Si trebuie sa vezi ce barbat ti-ai luat la casa, trebuie sa il cunosti bine. Crezi ca daca nevasta lu Paunescu stia ca Paunescu era "aventurier" mai era nevasta lui laughing, ar fi culmea :sa te mariti cu un barbat care stii ca ii plac aventurile, si asta spuneam :trebuie sa il cunosti pe barbatu care vrei sa-ti fie alaturi toata viata