| Junioara17 a întrebat:

Ce reacții apar după dezvirginare, în următoarele zile? Dureri, sângerări, etc. Și e posibil să apară sentimentul de vinovăție sau de regret chiar dacă ai făcut pasul ăsta cu persoana pe care o iubești? Vă rog să vorbească dintre cele cu experiență :*.

Răspuns Câştigător
| missme99 a răspuns:

Eu am facut sex prima data la 17 ani si 10 luni. Si cateva zile...cred ca alea au fost cele mai importante.
Ideea e asa : se perpetueaza o fantezie cum ca prima data e speciala, ca trebuie facuta cu iubire, ca trebuie asa si pe dincolo.
Realitatea e ca in 90% din cazuri se intampla pe fuga, cu stres, intr-un cadru deloc romantic, cu persoana totaaaal gresita, fara sa simti mari placeri etc. Prima partida din punctul meu e egala cu 0. Ceea ce ajungi sa simti odata cu maturitatea sexuala, de-a lungul timpului e muuuult peste acea minunata prima data.
Ok, ideal e sa nu iti para rau, sa nu simti ca acel EL si-a batut joc de tine. Si evident sa nu fie un viol - asta e deja caz extrem.
In rest : trebuie sa vrei TU sa vezi cum e sa faci sex, trebuie sa nu conteze prea mult cu cine se intampla si sa nu regreti ORICE s-ar intampla a doua zi.
Atunci DA, esti pregatita sa iti incepi viata sexuala.

36 răspunsuri:
| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

Ce?

| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

Da, te rog.

| missme99 a răspuns (pentru Junioara17):

Ti-am raspuns deja. Da, poti face sex fara sa te atasezi. Acum depinde de la om la om. Tu cu siguranta te vei atasa si mai tare de el.
Nu, nu e posibil sa il faci sa nutreasca sentimente pentru tine. Draga ii esti deja, probabil ca va tine la tine, ii va fi si putin mila de tine, ii vei lipsi putin la inceput, se va gandi la tine...dar nu se va naste o iubire din asta.
Daca consideri ca faci sex cu el in speranta ca poate o sa ajungi sa insemni ceva in viata lui, NU o face! Iti va parea rau, cel mai probabil.

| Junioara17 explică (pentru missme99):

Nu fac asta în speranța că mă va iubi, o fac pentru că simt și îmi doresc asta. Dar să vedem dacă vom fi și cum va fi.

| missme99 a răspuns (pentru Junioara17):

Trebuie ca fetele sa inteleaga o treaba : pentru barbati sexul nu e nimic special! NU ii face sa ne iubeasca, nu ii face sa ne respecte(chiar daca e primul), nu ii face sa isi schimbe parerea in bine despre noi sau sa ne stea alaturi.
Sunt foarte multi barbati care evita virginele tocmai din acest considerent...prea multe batai de cap.

| Happyjump a răspuns:

Dureri si sângerări nu neaparat. Dar anumite remușcare si intrebari sunt perfect normale, oricum multi spun ca prima oară e cea mai specială, dar nu e nici pe departe.