| Junioara17 a întrebat:

Ce reacții apar după dezvirginare, în următoarele zile? Dureri, sângerări, etc. Și e posibil să apară sentimentul de vinovăție sau de regret chiar dacă ai făcut pasul ăsta cu persoana pe care o iubești? Vă rog să vorbească dintre cele cu experiență :*.

Răspuns Câştigător
| missme99 a răspuns:

Eu am facut sex prima data la 17 ani si 10 luni. Si cateva zile...cred ca alea au fost cele mai importante.
Ideea e asa : se perpetueaza o fantezie cum ca prima data e speciala, ca trebuie facuta cu iubire, ca trebuie asa si pe dincolo.
Realitatea e ca in 90% din cazuri se intampla pe fuga, cu stres, intr-un cadru deloc romantic, cu persoana totaaaal gresita, fara sa simti mari placeri etc. Prima partida din punctul meu e egala cu 0. Ceea ce ajungi sa simti odata cu maturitatea sexuala, de-a lungul timpului e muuuult peste acea minunata prima data.
Ok, ideal e sa nu iti para rau, sa nu simti ca acel EL si-a batut joc de tine. Si evident sa nu fie un viol - asta e deja caz extrem.
In rest : trebuie sa vrei TU sa vezi cum e sa faci sex, trebuie sa nu conteze prea mult cu cine se intampla si sa nu regreti ORICE s-ar intampla a doua zi.
Atunci DA, esti pregatita sa iti incepi viata sexuala.

7 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cum sa regreti ca ai facut sex? voi fetele ce paranoie aveti in voi...

| Junioara17 explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Poate că regreți. Poate că în momentul ăla te-a luat valul și că ai mai fi vrut să aștepți, nu știu ce să zic.

| RAY a răspuns:

Cand o sa fiu fata sa fi pe faza, noi oamenii regretam mereu ceea ce faceam indiferent daca ne place sau nu, ne plac dramele, ca daca nu near place nu am fi asa bolovani sa credem in relatii de iubire, ce pers iubita ala vrea sa faca sex tu sa profiti de el material sa fim seriosi

| Junioara17 explică (pentru RAY):

Sincer, nu știu cum de au toți analfabeții posibilitatea de a-și face conturi pe Internet. De ar fi numai asta, dar voi faceți supoziții idioate, care nu au nicio legătură cu ce am întrebat eu. Nu cred că a pomenit cineva de câștig material sau că vrea el sex. Abține-te de la comentarii și mai bine apucă-te de învățat. Ești certat rău cu limba română happy Spor!

| RAY a răspuns (pentru Junioara17):

Stiu asta suntem in divort

| SkyPilot a răspuns:

Fiind o mica rana, ar putea exista dureri si mici sangerari. Durerea este perfect suportabila, sangerarile sunt mici, inclusiv in timpul actului. Mai pot exista schimbari hormonale ulterioare care pot rezulta in dureri abdominale similare celor de la ciclu, intarzierea menstruatiei si altele asemenea. Acestea nu sunt simptome de sarcina, simptomele de sarcina apar dupa mai mult de 30 de zzile de la contact.
Vinovatia si/sau regretul vor apare abia odata cu urmatorul iubit. Sau cand iubitul curent iti recita "Balada chiriasului grabit".
http://www.aboutromania.com/toparceanu35.html

| Junioara17 explică (pentru SkyPilot):

Așa sunteți voi, bărbații laughing.

| SkyPilot a răspuns (pentru Junioara17):

Eu am preferat sa informez persoana de la inceput daca era vorba de ceva temporar. Astfel putea sa aleaga in cunostinta de cauza. Nu mi-au placut dramele si santajul.

| Junioara17 explică (pentru SkyPilot):

Bun, de-ar fi toți ca tine!

| SkyPilot a răspuns (pentru Junioara17):

Eu am fost un mare ghinionist, mereu am fost al doilea. Am fost de cateva ori primul, dar niciodata al treilea sau mai mult. Numai al doilea big grin

| Junioara17 explică (pentru SkyPilot):

Asta ți s-a zis laughing nu ai de unde să știi.

| SkyPilot a răspuns (pentru Junioara17):

Asa mi s-a zis. Si eu am crezuuuut... repede de tot happy

| Junioara17 explică (pentru SkyPilot):

Nu doar femeile sunt naive, văd laughing

| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

Important in viata e sa fii ultimul!winking

| SkyPilot a răspuns (pentru missme99):

Aparent sunt in situatia asta happy

| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

Aparent se impun niste felicitari happy

| SkyPilot a răspuns (pentru missme99):

Multumim happy Evident ca meritul se imparte cu stimata mea jumatate.

| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

Casa de piatra! Normal ca meritul e a amandurora. V-ati gasit la momentul potrivit. Stii cum se zice: timing is everything!
Si ca sa fiu si eu on topic: fata draga, sentimente de vinovatie nu ar trebui sa apara atata timp cat esti pregatita psihic. De ce mama naibii crezi ca zice lumea ca trebuie sa fii pregatit sa iti incepi viata sexuala? Crezi ca se refera la cupa de la sutien? SEXUL se face strict pentru ca vrei TU. NU pentru ca ti se pare tie ca partenerul este "the one"(cel mai probabil nu va fi) sau pentru ca e cool, sau de frica sa nu se duca la alta. Trebuie sa faci sex pentru ca vrei tu, iar daca e asa nu va conta prea mult nici daca baiatul a doua zi te lasa, nici unde anume se intampla, nici nimic. Iar fizic e absurd sa ceri pareri intrucat fiecare metabolism functioneaza diferit. Eu de exemplu nici nu am sangerat, nu am simtit cine stie ce dureri...n-am avut nici pe naiba. Nici in timpul actului, nici dupa.

| SkyPilot a răspuns (pentru missme99):

Nu este cazul aici, dar sunt multe care cred ca daca i-au oferit unui baiat sex, el va ramane cu ele din recunostinta sau cine stie ce alt motiv.

| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

O aberatie cat casa. E al treilea meu cont aici...in total sunt cam de 4-5 ani pe site si tot incerc sa le explic fix aceleasi lucruri. Deja ma simt ca un disc stricat. Poate ca nu mai inteleg eu ce se intampla, m-oi fi damblagit eu intre timp dar mi se pare ca gandesc atat de stupid multi in ziua de azi.
Eu cand am vrut sa fac sex, am facut. Protejat, stiam exact ce fac, relatia mea cu cel in cauza a durat fix 3 luni si cu toate astea nu m-a afectat catusi de putin. Acum, zici ca pica cerul, zici ca cine stie ce e sexul asta...e ceva asa...nemaivazut, nemaiauzit. Si culmea, cand eram eu pustoaica nici nu existau atatea informatii.Trebuia fie sa ne bazam pe prietenia adevarata sau nu a celor din jur, fie sa ne luam inima in dinti si sa ne intrebam parintii.

| SkyPilot a răspuns (pentru missme99):

Pe mine m-a luat mama la intrebari cand a observat ce se intampla cu fetele invitate in camera mea. Abia in facultate am realizat de unde stia exact cu care am facut-o si cu care nu happy

| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

Si cum stia?
Mie mama imi zicea cand eram mai mica, ca dupa ce o sa imi incep viata sexuala o sa se vada...fas! Pana nu i-am spus eu ...habar nu a avut cand s-a intamplat.

| Junioara17 explică (pentru missme99):

La ce vârstă ai făcut sex prima dată? Eu simt și-mi doresc să fac asta cu el, cu toate că nu am fost împreună, e o poveste mai complicată și țin enorm la el de un an și ceva. Am vorbit despre asta, știe ce am de gând și nu își bate joc, e băiat serios, zic eu. Ideea e că el pleacă la toamnă la facultate și automat se va rupe tot. Nu mă iubește ca să rămânem împreună sau ceva. Deocamdată nici nu suntem împreună, îl aștept să termine cu bac-ul. Apoi mi-a spus că putem face tot ce am eu chef. Vreau doar să nu regret că am făcut asta și el pleacă, sunt puțin confuză. Am doar 17 ani.

| SkyPilot a răspuns (pentru missme99):

E OK sa iti spun pe privat?

| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

Ce?

| missme99 a răspuns (pentru SkyPilot):

Da, te rog.

| missme99 a răspuns (pentru Junioara17):

Eu am facut sex prima data la 17 ani si 10 luni. Si cateva zile...cred ca alea au fost cele mai importante.
Ideea e asa : se perpetueaza o fantezie cum ca prima data e speciala, ca trebuie facuta cu iubire, ca trebuie asa si pe dincolo.
Realitatea e ca in 90% din cazuri se intampla pe fuga, cu stres, intr-un cadru deloc romantic, cu persoana totaaaal gresita, fara sa simti mari placeri etc. Prima partida din punctul meu e egala cu 0. Ceea ce ajungi sa simti odata cu maturitatea sexuala, de-a lungul timpului e muuuult peste acea minunata prima data.
Ok, ideal e sa nu iti para rau, sa nu simti ca acel EL si-a batut joc de tine. Si evident sa nu fie un viol - asta e deja caz extrem.
In rest : trebuie sa vrei TU sa vezi cum e sa faci sex, trebuie sa nu conteze prea mult cu cine se intampla si sa nu regreti ORICE s-ar intampla a doua zi.
Atunci DA, esti pregatita sa iti incepi viata sexuala.

| Alcyon a răspuns:

Daca simti regret, inseamna ca nu erai pregatita pentru acest pas si ai facut-o mai mult la insistentele lui.

| Happyjump a răspuns:

Dureri si sângerări nu neaparat. Dar anumite remușcare si intrebari sunt perfect normale, oricum multi spun ca prima oară e cea mai specială, dar nu e nici pe departe.

| SomeRomanianGuy a răspuns:

Pot sa apara toate cele enumerate de tine. Sau Nu.
Depinde de fiecare in parte, de constructia fizica si psihica si nu in ultimul rand, maniera in care s-a desfasurat toata treaba happy

| Junioara17 explică (pentru SomeRomanianGuy):

E ok dacă la primul contact sexual să nu folosească prezervativ? Mă refer să intre de 2-3 ori până mă dezvirginează, fără și apoi continuă cu prezervativ. Există vreo șansă să rămân?

| SomeRomanianGuy a răspuns (pentru Junioara17):

Sanse sunt putine, insa riscul de a ramane grea exista.

| missme99 a răspuns:

Acum am recitit ce ai spus, el pleaca la facultate si nu te iubeste ca sa ramana cu tine. Daca tu simti ca in ciuda acestor lucruri vrei sa ai o relatie fizica cu el, fa-o.
DAR! Nu te astepta la vreo minune. Nu te astepta ca poate daca faci asta se schimba datele problemei. Nu spera ca veti avea vreo relatie la distanta. Cel mai probabil se va intampla asa:
veti face sex lunile care lipsesc pana in toamna. El va pleca cu pareri de rau, sentimente probabil de atasament fata de tine si tu de iubire fata de el, veti incerca sa va mintiti ca puteti tine legatura si o veti face o perioada, timp in care el probabil isi va face viata, tu vei plange dupa el si vei suferi, veti incepe sa va certati desi practic nu va leaga nimic concret si se va distruge tot. Abia atunci probabil la tine va aparea parerea de rau.

Dar daca esti fata desteapta, poti face in asa fel incat sa nu suferi deloc. Poti sa iti impui in cap ideea ca e doar SEX. Ca nu te leaga absolut nimic de el. O iei ca pe o relatie de *** buddy si punct. Multi or sa spuna ca asta te face un fel de panarama si ca nu e un mod sanatos sa iti incepi viata sexuala.
E bine in viata sa nu stam sa ne cramponam de sex. Ok, e ceva frumos si special si ideal se face din iubire. DAR, revin cu picioarele pe pamant si spun ca sexul e o chestie chimica, fizica, care de cele mai multe ori nu are nici o legatura cu sentimentele. Poti sa iubesti pe cineva si totusi sexul cu el/ea sa fie total naspa si nesatisfacator (de aici toti frustratii si toate crizatele si de aici majoritatea oamenilor care inseala) cum la fel de bine poti sa ajungi pe culmile culmilor cu unu cu care nu ai sta intr-o relatie nici picata cu ceara.
Sper ca intelegi ce vreau sa spun. Nu incurajez curvasaraia dar nici nu sunt de acord ca trebuie sa stai 7000 de ani intr-o relatie in care el a aparut pe un cal alb cu palosul scos doar ca sa nu zica lumea despre tine ca esti curva.
Nu intotdeauna viata sexuala se incepe in cadrul unei relatii de 5 ani, inceputa pe bancile liceului sau scolii generale. De cele mai multe ori e un impuls de moment si un puternic aport hormonal.

| Junioara17 explică (pentru missme99):

E posibil să faci sex fără să te atașezi? Eu sunt conștientă că aș face asta pentru că țin enorm la el și chiar îl vreau, îl doresc cu tot sufletul și trupul meu, dar el nu ține la mine, nu am fost și nu suntem împreună. Spune doar că îi sunt dragă. Dacă o să fie el primul și în astea două luni cât o să stau cu el o să întreținem relații sexuale, e posibil să se atașeze de mine și să-i lipsesc când va fi plecat? Nu vreau să mă considere bună doar de sex și atât. Să însemn cât de puțin pentru el.

| missme99 a răspuns (pentru Junioara17):

Ti-am raspuns deja. Da, poti face sex fara sa te atasezi. Acum depinde de la om la om. Tu cu siguranta te vei atasa si mai tare de el.
Nu, nu e posibil sa il faci sa nutreasca sentimente pentru tine. Draga ii esti deja, probabil ca va tine la tine, ii va fi si putin mila de tine, ii vei lipsi putin la inceput, se va gandi la tine...dar nu se va naste o iubire din asta.
Daca consideri ca faci sex cu el in speranta ca poate o sa ajungi sa insemni ceva in viata lui, NU o face! Iti va parea rau, cel mai probabil.

| Junioara17 explică (pentru missme99):

Nu fac asta în speranța că mă va iubi, o fac pentru că simt și îmi doresc asta. Dar să vedem dacă vom fi și cum va fi.

| missme99 a răspuns (pentru Junioara17):

Trebuie ca fetele sa inteleaga o treaba : pentru barbati sexul nu e nimic special! NU ii face sa ne iubeasca, nu ii face sa ne respecte(chiar daca e primul), nu ii face sa isi schimbe parerea in bine despre noi sau sa ne stea alaturi.
Sunt foarte multi barbati care evita virginele tocmai din acest considerent...prea multe batai de cap.