| Annaamarriaacaattaa a întrebat:

Bună seara, am o nelămurire am făcut sex cu iubitul meu adică dezvirginare prin octombrie a curs mult sânge și nu ejaculat în mine, după 3 zile îmi era rau mereu, după am făcut iar în noiembrie și tot m-am simțit rău, ciclu a venit dar a durat 3 zile unde a curs ok după puțin, după am făcut un test de sarcina după 4 săptămâni știu ca nu-i ok dar am zis sa încerc deoarece aveam grețuri mereu și dureri de burta, a ieșit negativ dar ma simteam la fel, el nu a ejaculat în mine deloc după am făcut iar și am luat pastila de a 2 zi după 3 zile a curs sânge puțin cred ca de la pastila. Este cumva posibil sa fiu gravida? Dacă nu, explicați-mi de ce ma simt asa, am 17 ani și stau de 3ani cu băiatul respectiv și de-abia acum am făcut dacă ar fi asa nu as dori sa afle părinții, ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca femeia ramane insarcinata in urma intretinerii unui act sexual neprotejat, in acel caz incepand din momentul in care ovulul fecundat s-a implantat in tesutul numit endometru situat in uter, prin procesul numit nidatie si devine o sarcina activa, incepe sa produca in mod continu, zi de zi, o cantitate din ce in ce mai mare de hormonul de sarcina hCG care se acumuleaza in urina. Dupa ce au trecut 21 de zile de la data OVULATIEI sau fata de ultimul act sexual neprotejat, in urina se acumuleaza o o cantitate atat de mare de hormon de sarcina hCG incat in urina concentratia hormonului hCG devine suficient de mare incat sa poata fi detectat si pusa in evidenta chiar si de cel mai ieftin tester de sarcina.
In concluzie singurul mijloc prin care se poate stabili in mod cert, sigur si precis daca femeia este insarcinata sau nu, este testul de sarcina care indica prezenta sau lipsa hormonului hCG in urina. Absolut nimeni de pe aceasta planeta NU este in stare sa-ti raspunda in mod corect si precis intrebarii tale, mai ales ca ai folosit se pare ca absolut inutil si acea pastila contraceptiva nenorocita de a 2-a zi, care a dat peste cap intreaga activitate hormonala din organismul tau.
Starile de rau si de disconfort amintite, care au aparut imediat dupa ce a avut loc dezvirginarea ta, in mod absolut sigur NU au avut legatura sau sa fie provocate de o sarcina imaginara. Pentru informarea ta corecta, trebuie sa stii ca in primele 3 luni de sarcina reala/existenta, este IMPOSIBIL sa apara si sa existe simptome de sarcina. In mod absolut sigur. Testul de sarcina corect efectuat este explicat de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Starile de greata si durerile de burta pot avea alte cauze!
Mergi al medicul de familie, sa-ti faca investigatii medicale.