| catamax a întrebat:

Ce sa fac sa am o iubita nu am curaj sa opresc asa pe strada fete si sa ma bag in seama cu ele

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Prima data fa-ti o prietena pe care, in timp, ti-o transformi in iubita.

greece12
| greece12 a răspuns:

Incepe prin a te apropia de colegele de clasa.
Zambesti, saluti, spui doua vorbe, stai mai mult cu cele care vezi ca-ti dau atentie, nimeni nu s-a nascut invatat.

| Pisicutza1418 a răspuns:

In primul rand, cati ani ai? Sunt multi care cred ca e o tragedie daca n-au iubita pe la 14-15 ani... Daca totusi ai trecut de astfel de varste, atunci uite: Toti avem prietene/prieteni cu care ne intelegem iesim sau vorbim des. ''Cauta-ti prietena pe langa prietenii tai'', adica incearca sa te apropii mai mult de fetele cu care vezi ca ai ceva in comun. Sper ca te-am ajutat.

| Alcyon a răspuns:

N-ai cum sa-ti gasesti prietena pe strada. Roaga pe cineva sa-ti faca cunostinta cu o fata sau intra in vorba cu colegele.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Tocmai ca asta e ideea.Trebuie sa incepi sa-ti faci curaj intrand in vorba cu fete ce nu le cunosti. Daca pornesti dicutii cu fete din anturajul tau, e posibil sa dai gres, sa fii judecat si din astea.
Daca intri in vorba cu necunoscute chiar de vei primi unele refuzuri nu ai pierdut nimic.
Mie imi ies discutiile numai cu necunoscute.Cu cele din anturajul meu raman doar la nivel de discutii ''buna ce mai faci?'' si din astea.Nici nu mi se pare interesant sa abordez o cunoscuta, colega, vecina... e cu mult mai palpitant cu o fata ce nu o cunosti.Ba chiar si pentru ea.
Cu alte fete ce nu le cunosti mergi pe totul sau nimic.
Bineinteles ca primesti multe refuzuri, dar asa te vei cunoaste pe tine mai bine, doar asa incepi sa capeti incredere in tine si sa-ti atingi ''limitele'' ca sa zic asa.
Si normal ca vei fi considerat in cele mai multe cazuri un freak si multe vor incepe sa rada mirate gen wtf?
Ideea e sa nu te descurajezi si sa iti exersezi tehnica de abordare.
Nu se poate, trebuie sa nimeresti una cu care sa porti discutii, ca mai apoi cine stie poate chiar lucrurile vor evolua.
Multi spun ca nu poti aborda pe strada.
Astea sunt povesti scoase doar de niste fricosi ce nu au curajul sa intre in vorba cu fete si le e teama de refuzuri.

Pentru inceput ia 2-3 prieteni de-ai tai si fugi in parc cu o minge, bicla.Cand sunt mai multi va incurajati unul pe celalalt, spuneti poante, se creaza energie pozitiva si altfel e decat atunci cand te duci de unul singur.
Singur e mai greu.Trebuie sa fii prea stapan pe tine si sa te cunosti bine.