| Ufkhjdksh a întrebat:

Ciclul meu vine cam la 29-30 de zile. As vrea sa stiu in cazul acesta când sunt zilele fertile după terminarea perioadei de ciclu.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual are caracteristica de a avea in mod constant mereu acelasi numar de zile, se poate incadra in categoria ciclului menstrual REGULAT. Absolut intotdeauna OVULATIA se produce cu 14 zile inainte de ziua de pornire a urmatoarei MENSTRUATII, adica intre ziua de OVULATIE si PRIMA zi a viitoarei/urmatoarei menstruatii sunt FIX 14 zile indiferent de lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual. In cazul ciclului tau rezulta ca OVULATIA se produce mereu, intotdeauna ori in a 15-a ori in a 16-a zi a ciclului ( 29-14=15; 30-14=16). Stiind acest lucru se numara fata de PRIMA zi a menstruatie incepute cele 15 si 16 zile si se determina care este ziua corespunzatoare in cadrul lunii respective. Zilele PERIOADEI FERTILE aferente vor fi cele 5 zile situate inaintea zilei de ovulatie (a 15 zi) adica a 11, 12, 13, 14 zi si inca 1 zi care este situata dupa ultima zi de ovulatie care va fi cea de a 17-a zi a ciclului. Numararea va incepe CU PRIMA ZI DE MENSTRUATIE si NU ''dupa terminarea perioadei de ciclu'' asa cum ai stiut si a precizat in intrebarea ta. Sper sa fi inteles cum se determina IN MOD CORECT, exact si précis ziua ovulatiei si pe baza acesteia zilele PERIOADEI FERTILE a oricarui ciclu menstrual indifferent de lungimea sa. Multa sanatate!