| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca poate functiona o relatie intre o balanta (baiat) si un scorpion (fata)?

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

"Astrologia își are originea în țările orientale: India, China, Mesopotamia, Egipt, Aztec. Conceptul de bază era următorul: stelele, planetele, sunt zei, care – prin poziționarea lor față de Pământ – ne influențează fiecare într-un anumit fel; în dependență de – anul, ziua și ora nașterii. Menționăm că oamenii de atunci, respectiv, se rugau la acești zei.
Mult mai târziu apare un alt soi de astrologie – astrologia occidentală, care are un substrat de "știință". Ea susține aceleași lucruri ca și astrologia primară, doar că e un pic mai dezvoltată. Ceea ce o deosebește de cea orientală este că – ea nu susține că planetele sunt zei, ci că au o anumită energie care se manifestă în același fel ca și la orientali.

Răspunsul este negativ. Dacă am admite că stelele au o anumită energie, nu găsim calea prin care ea ajunge către oameni. Motivul? Se pare, că cel mai înrăit anti-astrolog a fost geniul român – Mihai Eminescu, care a scris:
"La steaua care-a răsărit
E-o cale-atât de lungă,
Că mii de ani i-au trebuit
Luminii să-neajungă".

Profesorul Ghenadie Kalyabin, la această întrebare răspunde că: de la cea mai apropiată constelație, cea a centaurului, până la Pământ, sunt 4 ani lumină, ceea ce implică o extraordinară dificultate pentru eventuala "energie cosmică", ca să ne poată influența cu ceva." (http://despreortodoxie.wordpress.com/......horoscop/)

"Dincolo de glumele care se fac pe seama credintei în zodii ( horoscop), aceasta credinta exista. Este curios, dar oamenii care refuza ideea unui Dumnezeu Creator, prefera sa se supuna unor berbeci imaginari care alearga prin stele. O gospodina trece cu vederea cuvintele lui Hristos: "iubeste pe aproapele tau", dar o asculta pe prezentatoarea TV, daca îi zice: "astazi veti avea o zi grea, evitati conflictele cu cei apropiati"(zodia... - horoscopul zilei).

Omul are nevoie de repere în univers, el nu poate sa existe de la sine. Experienta fricii, a singuratatii, ne împinge spre credintele cele mai ciudate. E adevarat, exista stele si constelatii, fiecare cu nume si traiectorii proprii, dar cum putem crede ca un corp irational poate influenta în vreun fel fiinta atât de complexa care este omul? Ce-i drept, în complexitatea sa, omul poate sa creada chiar si ca luna, care nu e decât un bolovan, poate sa-i hotarasca soarta! Aceasta credinta ma duce cu gândul la personajul lui Creanga, care plângea de frica bolovanului de sare de pe soba.

Omul care asculta mai multa vreme horoscoapele, ajunge, în cele din urma, sa fie o umbra a semnului sau zodiacal. Acesti oameni nu îsi dau seama ca devin foarte vulnerabili, pentru ca e destul sa-i afli zodia si poti face cu el ce vrei, îl manipulezi ca pe un zombi, ceea ce e valabil, mai ales, pentru femei." [Ierodiacon Savatie Bastovoi]

"Inainte de a citi orice material de astrologie, horoscop, etc, pentru a vă putea considera pe sine un om care are cel puțin logică elementară, va trebui să pargurgeți următoarele puncte:

1. Să credeți că planetele sunt vii
2. Să credeți că planetele sunt zei
3. Să vă rugați la acești zei, și să credeți că ei vă influențează

sau, să o faceți pe deștepții și:

1. Să credeți că planetele au energii

2. Că aceste energii ne dictează succesul material, succesul în relații interpersonale, dispoziția, zile norocoase, cifre norocoase, etc.

3. Că aceste energii ajung pe Pământ în decurs de minute, ore, deși planetele se află la ani lumină de Pământ.

Așadar, dacă totuși credeți în aceste lucruri – aveți o oarecare logică atunci când citiți prezicerile astrale.
Iar în caz că nu credeți în aceste lucruri – vă felicit – sunteți un om liber."(http://despreortodoxie.wordpress.com/......horoscop/)

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Poate functiona o relatie oricand. Zodiacul nu este un adevar absolut. Ce conteaza este cum se inteleg fata si baiatul. De exemplu eu apartin de zodia berbec dar multe trasaturi ce apar in zodiac nu sunt valabile pentru mine. Eu blamez horoscopul pentru ca daca nu da o relatie intre doua zodii ca favorabila multi renunta la aceea relatie fara sa gandeasca. Dar horoscopul are si efect pozitiv pentru ca daca cineva citeste ca o relatie dintre doua zodii este foarte reusita se vor implica mai mult in relatie. Practic zodiacul manipuleaza. Datorita lui o sugestie este transformata in autosugestie.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Dina punct de vedere al iubirii, daca ea exista cu adevarat si este impartasita, da. Cu siguranta se vor intelege, caci iubirea este cel mai puternic liant. Din punct de vedere al zodiacului, da, se poate, fata insa trebuie sa faca multe concesii pentru a intelege spiritul echilibrat si totodata sensibil al balantei. Dar zodiile si compatibilitatea lor nu reprezinta un adevar absolut. Dragostea primeaza.

| Anca a răspuns:

DeeAnna, ce ai vrut sa zici ca toti Scorpionii au Ascendent in RAC? :O
Depinde de ora si locul nasterii ascendentul!

zoriabli, poate cunosti tu 2 fete nascute in aceiasi zodie, dar la ore diferite si atunci e diferenta intre un ascendent in rac si unul in gemeni ca de la cer la pamant.
Horoscopul are o logica, dar nu trebuie sa facem din el o lege.
Sunt bine de stiut anumite chestii, dar sa nu devina o obsesie.

Eu sunt balanta si iti zic ca : scorpion cu balanta ( din experienta unei foste relatii) nu prea se potrivesc, pentru ca scorpionii in general vorbind sunt f vanitosi si egoisti pentru a. i face pe plac balantei!

| MikyMi a răspuns:

De ce nu? Nu te lua dupa zodii, e o prostie sa te iei dupa ele. Incearca!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu conteaza atat de mult zodia dar poti cauta pe google, scrii zodii si dai pe cateva siteuri, pana gassesti.

| zorialbi a răspuns:

Nu va mai luati dupa zodiac si dupa horoscop, ca ambele sunt o mare prostie. Fiecare om este unic, asa l-a creat Dumnezeu, nu eu si cutare daca suntem in aceeasi zodie si sa zicem ca ne-am nascut in aceeasi zi trebuie sa aveam aceleasi trasaturi. Eu chiar cunosc 2 fete nascute in aceeasi zi si acelasi an cu mine si suntem foarte diferite. Ori crezi in zodiac ori crezi in Dumnezeu, ai de ales. Numai bine happy

| zorialbi a răspuns:

Ma bucur ca te-ai lamurit si ca am putut fi de foloshappy Numai bine!

| DrViorel a răspuns:

Ei fratele meu si cumnata sunt asa, fratele e in 27 sept si ea ii scorpioanca. Si contrar tutoror zodiilor li se spunea tot timpu ca nu se vor intelege ca se cearta nonstop, dar de cand ii stiu el era tanar 17 ani si ea 15 si acum is tot impreuna... O zi buna!

| Aurelia a răspuns:

Nu inteleg de ce va ganditi atat de mult la horoscop, incat bagati treaba asta si in relatii. Indiferent ce zodie au un baiat si o fata, cel mai important lucru este sa se iubeasca cu adevarat, atunci da, o relatie poate functiona foarte bine.

| musterrl a răspuns:

Buna, nu prea le am cu horoscopul dar parerea mea e ca nu prea conteaza in ce zodie suntem nascuti, dragostea nu are zodii, asa ca iubiti-va cat mai mult

| DeeAnna. a răspuns:

Sa sti ca nu conteaza numai de zodie. Conteaza si de cum tineti unul la altul, cum va simtiti impreuna. Scorpionul are ascendent in Rac.[stiu pentru ca si eu sunt Socrpion]. Dar asta conteaza mai putin. In dragoste trebuie sa iti urmezi instinctul. Daca o iei stintific nu mai iese nimic. Succes.

| Johnny_3038 a răspuns:

Daca tu vrei, poate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu horoscopul este puntea de legătură dintre voi, ci o bună şi armonioasă comunicare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca poate functiona, orice relatie intre doi oameni sinceri care se iubesc si se respecta.lasati prostiile cu horoscopul fiindca este cea mai mare rostie omeneasca care a ajuns sa le conduca viata multora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ironia face ca nici eu sa nu cred prea mult in horoscop... dar nu stiu cum de ea (scorpionul) este secretoasa (nu-i place sa vorbeasca despre propria persoana); este mult prea pasionala si pe deasupra si razbunatoare... iar eu, balanta am nevoie de mai multa conversatie, sunt o persoana mai deschisa, ce vrea sa cunoasca persoana de alaturi mai bine. In afara de asta e vorba de echilibrul sufletesc pe care eu vreau sa-l mentin mereu, de iubirea rationala, in timp ce ea face fata f bine unui amalgam de emotii. Mai mult ca sigur nu este decat o nepotrivire de caracter iar impresia creata de horoscop nu este decat o autosugestie (subscriu - Bacemi)
Va multumesc pentru raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU. Daca iti pui problema asta trebuie sa mori singur/singura. Decat sa ajungi sa faci copii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumos raspuns, Zorialbi! Un raspuns complex care priveste problema din mai multe puncte de vedere. Pe mine m-ai lamurit si imi place sa fac parte din ultima categorie pe care ai enumerat-o (om liber)winking