| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu daca mai sunt virgina?

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Himenul face parte din vulva - organele sexuale externe ale femeii. Este o membrana subtire care se afla la nivelul orificiului vaginal. Nu exista un himen "general". El este diferit de la femeie la femeie. Poate avea forme si grosimi diferite, iar orificiile (pentru eliminarea menstrei) sunt de dimensiuni diferite, de la dimensiunea ce permite introducerea unuia sau chiar doua degete, la cele septate (orificiul este despartit de o membrana) sau cribriforme (mai multe gauri de dimensiuni mici) si pana la cazuri in care nu exista orificiu. Dar exista si cazuri in care, la nastere, himenul este, aproape in totalitate, absent.

De aceea la unele fete nu exista nici un fel de sangerare sau nici un fel de durere in momentul penetrarii. Este foarte posibil ca himenul sa se fi rupt demult, in copilaria lor, fara ca ele sa stie. Asa ceva se poate intampla oricand, in cazul unor exercitii fizice, din cauza folosirii unor tampoane intravaginale, in cazul in care s-au masturbat sau chiar cand s-au spalat. Daca himenul a fost rupt inainte de prima penetrare (sau este un himen elastic... te asteptai la asa ceva? mai rar dar se poate), atunci sangerarea poate lipsi.

Virginitatea este mai mult de natura emotionala. Este si o problema fizica. De-a lungul timpului si chiar si in timpul nostru, in functie de nivelul culturii si nivelul informational, un himen intact a reprezentat, si reprezinta, o "dovada" a "puritatii"... Sper ca nu esti unul dintre cei care sa isi faca griji de acest fel. Oricum, un himen intact nu este o dovada ca femeia nu este activa din punct de vedere sexual.

50 răspunsuri:
| leluc a răspuns:

La un ginecolog. In mod normal, ar trebui sa stii fara ajutorul unui medic daca esti sau nu virgina. Daca nu ai avut contact sexual, sau nu a curs sange la vreau preludiu. Deasemenea e posibil sa nu mai ai himen daca ai facut balet, echitatie sau daca ai folosit tampoane intravaginale.

| anonimvirtual89 a răspuns:

Daca ai facut sex nu mai esti virgina. daca nu ai facut esti:p

Alte răspunsuri
| monicaclaudia a răspuns:

Scuze da citi ani ai? ai avut raport sexual? daca da. 100 % nu mai esti (.

| crisa a răspuns:

Dai in carti. rolling on the floor

Alte răspunsuri
| mihalitza a răspuns:

Incearca la Mama Omidahappy

Alte răspunsuri
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Pai eu cred ca e destul de evident daca ai intretinut relatii sexuale ca nu mai esti virgina daca nu ai avut atunci esti virgina. De fapt daca ai sangerat in momentul in care ai intretinut relatii sexuale inseamna ca ti s-a rupt himenul si nu mai esti virgina. Daca nu ai sangerat in momentul penetrarii inseamna ca inca ai mai putea fi virgina. La fel se poate intampla si daca te masturbezi cu un obiect.
Dar cel mai sigur daca vrei intr-adevar sa afli, numai un ginecolog iti poate spune in urma unui consult ginecologic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi inchipui ca ai folosit un obiect de aceea nu esti sigura daca mai esti virgina sau nu, iar daca a fost un act sexual inca nu ai cunostintele necesare pentru a iti da seama ce reprezinta sau nu. un consult la un ginecolog iti este de mare ajutor.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Un medic ginecolog iti poate raspunde la intrebarea asta in urma unui control.

| Simon a răspuns:

Scuze...nu vreau sa fiu nesimtit dar chiar m-a amuzat intrebarea, nu stiu cum sta treaba, daca u personal ai avut vreo problema (ori de sanatate ori doamne fereste vreun viol), un lucru e cert...chiar m-a amuzat si chiar nu stiu cum sa raspund la o astfel de intrebare. Sper sa nu fi patit nimic. Bafta!

| gege a răspuns:

Parerea mea e ca nu mai esti virgina daca ai avut contact sexual, chiar daca himenu tau mai exista pentru ca e elastic! Inchipuie-ti ca ai contact sexual de 2 ani si himenu tau mai exista, poti zice ca esti virgina? nu cred...bafta cu asta, te inteleg cat de cat:*

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

... Ti-au raspuns deja ai nostri... Dece nu scrii si de ce te mai intereseaza? Vrei... CE? Te-ai protejat? Stii k sunt cateva boli mortale care se iau sexual? Mai bine fa-ti analize ganerale, cretsi, maturizeaza-te si nu mai fa.Prostioare! Mai scrie-ne! Dupa analize, si dupa ce afli... Psiho

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cunosc un caz a fost violata cand avea 6 ani...de unii mai mari in jur de 14, 15 ani...mai e virgina? nu mai stie sigur... ce s-a intamplat exact fiindca era prea mica.

Alte răspunsuri
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai avut contact sexual nu esti virgina, ce atat complicatie. Virgina e o femeie care nu a avut deloc contact sexual: vaginal, oral, anal, masturbare reciproca, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai facut niciodata sex

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai avut relatii sexuale fi sigura ca nu mai esti virgina.de asemenea daca te-ai masturbat cu un obiect sau cu propiul tau deget ai sanse sa nu fii virgina sau daca ai practicat sporturi (gimnastica, balet)dar numai tu stii raspunsul. Daca te ingrijoreaza asa tare du-te la un medic ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai am avut un contact sexual, de fapt era o joaca sau o prostie cand eram mai mica si as vrea sa stiu daca mai sunt virgina?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mia curs sange mai pot fi virgina iubitu meu zice ca da

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog mult de tot sa imi raspundeti si mie la intrebare

am hotarat sa fac dragoste cu pr meu
cand el incerca sa mi-o bage pe mine ma durea foarte rau si nu am vrut sa mai continui insa cand m-am uitat imi cursese putin sange.mai sunt virgina? el nu mi-a bagat-o de tot doar putin.va rog sa imi raspundeti la intrebare pentru ca sunt disperata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad ca nu doar unii baieti da si unele fete sunt proaste de raaaag... daca nu stiti chestia asta e diferita la fete, unele nici dupa mai multe contacte sexuale nu-si pierd virginitatea, dar daca ai pierdut sange cel mai posibil este sa nu mai fii virgina... cel mai bine ar fi sa nu asculti pe nimeni si sa mergi la un ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai bine du-te la un ginecolog...

Alte răspunsuri