| theo288 a întrebat:

Cum fac sa scap de burta? am ramas cu burta dupa nastere, scuze de categorie dar e cea mai accesata

Răspuns Câştigător
| liviu42 a răspuns:

1. Stai dreapta, lasa umerii sa-ti cada si concentreaza-te asupra muschilor burtii, in timp de iti tragi burta, ca atunci cand vrei sa incapi intr-o pereche de pantaloni prea stramti.

Imagineaza-ti ca porti un corset, ale carui sfori se strang din ce in ce mai tare.
Acest exercitiu previne si durerile de spate si poate fi practicat oricand, fie ca citesti o carte, fie ca stai la rand la supermarket.

Nu e nimic complicat, dar va contribui la procesul de redefinire al abdomenului tau, facandu-l mai plat si mai ferm.
Daca uiti sa faci asta de mai multe ori pe zi, leaga-ti o sfoara in jurul abdomenului, iar cand simti ca sfoara devine prea stransa, iti vei aminti sa-ti tragic burta.

2. Un alt exercitiu simplu este acela prin care atunci cand iti tii copilul in brate, in loc sa-l tii pe lateral, tine-l in fata, cu ambele maini. Nu trebuie sa-l tii asa mult, dar aceasta pozitie repetata de mai multe ori pe zi, ajuta la tonifierea muschilor abdomenului.

3. Atunci cand stai pe scaun, pune-ti bebelusul pe fluierul picioarelor si prin, miscari ritmice, ridica-l, apoi coboara-l, neuitand sa-l tii de manute pentru a nu cadea.
Este un exercitiu placut si amuzant pentru copil, iar pe tine te va ajuta sa-ti tonifici muschii abdomenului si ai picioarelor.

4. Stai pe spate si departeaza-ti mainile de corp atat de mult cat poti. Ridica, pe rand, picioarele in aer la 90 de grade fata de corp, apoi coboara-le. Este, de asemenea, un bun exercitiu pentru abdomen, dar si pentru picioare.

5. Exercitiile cardiovasculare sunt importante atunci cand vrei sa slabesti. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti dedici ore intregi mergand la sala. O plimbare de 10-15 minute cu bebelusul in port-bebe, te va ajuta sa arzi caloriile.

Daca tocmai ai nascut, asteapta pana cand medicul iti da unda verde sa urmezi sfaturile de mai sus, de obicei la sase saptamani dupa nastere.

1 răspuns:
| anamaria8811 a răspuns:

Pai ori faci exerciti. abdomeni, mergi la alergat si mananci sanatos, faci dieta care contine multe legume. salata