| Lili_4034 a întrebat:

Cum iti dai seama daca e ceva in neregula dupa ce ti ai inceput viata sexuala in cazul fetelor? ce probleme pot aparea in timpul actului sexual? daca ramai insarcinata, sau daca apare vreo infectie ce trebuie facut? si in legatura cu ciclul, dupa ce ai facut`o prima data vine normal sau cu intarzieri? v-as ramane indatorata daca imi raspundeti cum stiti mai bine.

1 răspuns:
| monyk a răspuns:

Buna,pai inainte sa incepi viata sexuala trebuie sa fi pregatit si sa fi informat/a; in primul rand sa existe protectie, cu prezervativ sau alt mijloc de protectie.In cazul unei sarcini,trebuie facut un test de sarcina sa te asiguri ca esti,dar cel mai bine e sa mergi la medic,la fel si in cazul unei infectii trebuie facute analize ale secretiei,iti dai seama daca ceva e in neregula cu tine,daca esti insarcinata iti dai seama dupa simptomele sarciniii,lipsa menstruatiei,cand observi ca se produc schimbari in corp,trebuie sa iei atitudine,apoi in cazul unei infectii iti vei da seama,ca ceva nu e bine,sunt anumite semne care arata ca ai infectie,cum ar fi secretii ambundente,mancarimi, usturimi, etc...nu e greu sa iti dai seama de lucrurile astea,in ambele cazuri,trebuie mers la medic,sa nu lasi timpul sa treaca si apoi sa se agraveze situatia.
Ciclul menstrualvine normal,de obicei menstruatia se regleaza dupa cativa ani de la prima menstra, si nu iti vine mereu in aceeasi data, se pot produce diferite schimbari si menstruatia poate intarzia nu neaparat din cauza unei sarcini.In mod normal menstruatia nu sufera schimbari,odata cu inceperea vietii sexuale, mie cel putin nu imi vine niciodata la aceeasi data, vine ori cu 2-3 zile mai devreme,ori intarzie cu cateva zile,asa a fost si inainte sa incep viata sexuala.
In timpul actului sexual nu vad ce probleme ar interveni,important e sa se simta bine ambii partenerii,sa se protejeze corespunzator, de obicei actul sexual devine neplacut in cazul in care este prea violent sau simti durere, atunci e bine sa intrerupi.