| RAY a întrebat:

Cum poti depasi frustrarile personale?

9 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Frustrarile personale stau cu noi atata timp cat noi ne facem griji in privinta lor. Daca tie nu iti pasa de ceea ce ai facut in trecut si nu iti bati capul cu probleme total nefolositoare atunci frustrarile vor incepe sa se rareasca, ba chiar sa dispara.

Important este sa incerci sa adopti o mentalitate putin narcisista, deoarece aceasta este cea care nu are probleme cu frustrarile. Ai grija sa nu cazi in cealalta extrema, sa fii 100% narcisist pentru ca iar nu este bine.

Be smart and take care.winking

| Raptorz a răspuns:

Te masturbezi si trece. serios am citit pe net cica e cea mai buna calestraight face

| ღBrokenツAngeℓღ a răspuns:

Prin vointa.big grin Ocupa-ti timpul cu altceva, nu te mai gandit la lucrurile care te supara...

| Oana92 a răspuns:

Singur nu vei reusi niciodata. Exista psihologi pentru asta... Facand ce ti-au zis altii pe aici sa faci te va ajuta pe moment, poate nu te vei mai simti frustrat ca ai un cos in varful nasului, dar problema va reveni sub alta forma pentru ca tu ai eliminat efectul dar nu si cauza. Faptul ca tu esti frustrat e doar o chestie de suprafata, exista o cauza mai adanca ce trebuie desoperita si eliminata. Si iti dau si un exemplu chiar daca nu e vorba neaparat de frustrare in el. Oamenii care fumeaza in general au o fixatie intr-un anume stadiu de dezvoltare(freud!) si datorita acestei fixatii ei simt nevoie sa isi foloseasca gura(nu stiu cum altfel sa iti explic). Poate la un moment dat se vor lasa de fumat dar sigur se vor apuca de mancat(tot consecinta a fixatiei). Daca ar fi rezolvat cauza probabil nu ajungeau sa se indoape cu mancare. La fel e si cu frustrarea. Esti de exemplu frustrat ca ai nu stiu cate kg, slabesti pana dai in anorexie si tot vei fi frustrat de cum arati pentru ca la baza sta o stima de sine scazuta, o deziluzie in dragoste din vremea cand aveai probleme cu kg si etc.

Intelegi ceva?big grinbig grinbig grin

| RAY explică (pentru Oana92):

Sunt frustrat din alte motive, in fine asta nu rezolva nimic

| Charice a răspuns:

Crezand in tine happy

| OlariuRox a răspuns:

Dimineata cand te trezesti te uiti in oglinda si iti spui tu insuti ca esti bun, destept si frumos si poti trece peste orce va functiona vei capata incredere in tine si in al doilea rand nu mai baga de seama gura lumi ca ei iti fac rau.

| delia5609 a răspuns:

Nu le mai da importanta!