Cum poți preveni agresiunea sexuală?

Un copil nu este niciodată vinovat pentru abuzul la care este supus, însă există câteva modalități în care pot fi prevenite astfel de situații:

  • învață faptul ca propriul corp îți aparține și nimeni nu are dreptul să îl atingă fără acordul tău;
  • atunci când un adult îți cere să manifești anumite comportamente cu caracter sexual (săruturi, mângâieri, atingeri), spune "NU!" și anunță o persoană adultă de încredere;
  • nu vorbi cu persoanele necunoscute și nu le urma dacă îți cer acest lucru;
  • învață diferența dintre un secret bun (surpriză) și unul rău (ceva ce ținem pentru noi, dar știm că este greșit și ne face să ne simțim inconfortabil);

Regulile de prevenire se aplică şi atunci când vorbim despre persoane pe care le cunoşti. Chiar dacă le placi şi au autoritate asupra ta, nu au dreptul să te atingă în zonele intime.

CE TREBUIE SA FACI

  • Stabileşte limite - nimeni nu trebuie să atingă părțile tale intime și nimeni nu are dreptul să îţi ceară să îi atingi părţile intime
  • Nu permite unei alte persoane adulte să îţi facă poze în ipostaze indecente. De asemenea, nu îi trimite astfel de materiale, chiar dacă este o persoană pe care o cunoşti.
  • Învaţă să spui NU! Unii copii se simt incomod cu faptul că le spun oamenilor „nu”. E în regulă să îi ceri unui adult să plece, dacă se întâmplă ceva care simţi că este greşit. Dacă îţi este teamă de reacţia agresorului, atunci poţi inventa un motiv plauzibil.

Suntem rezultatul atingerilor trăite. Apără-te de cele nedorite. Apără-te de agresiunea sexuală. Sună la 116111! Scrie la vorbestecunoi@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).                                                        Află mai multe la https://www.116111.ro/AtingeriNedorite/

TPU.ro susține campania “Atingeri nedorite”, organizată de Asociația Telefonul Copilului, cu sprijinul Ambasadei SUA în România.

107 răspunsuri:
| SuperFata a răspuns:

Ar trebui legi mai aspre pentru dezaxatii ăștia ce îndrăznesc sa se dea la un copil!
Aveți grija ca și pe aici se găsesc tot felul de specimene ascunse. Mulți mi- au trimis și mie în privat numere de telefon sa ii contactez, crezând ca sunt o naiva ce o pot procura.
Aveți grija cu cine interacționat și, la primul semn, duceți- va sa cereți ajutor.

Vrem legi mai dure pentru a proteja copilașii!

| dariaflorina a răspuns:

Când ești noaptea stau cu cineva la telefon și nu circuli pe străzi fara oameni noaptea, de preferat este să fi cu un băiat în cazul asta, sau daca observi că cineva vrea sa te atingă fugi.

| daculliber a răspuns:

Cel agresat are un avantaj, și anume că agresorul îl subestimează. De multe ori agresorii se cred Chuck Norris și își subestimează victima. Aceea este cea mai mare greșeală a lui și poate fi folosită de victimă care trebuie să atace brutal și fără milă. ORICE E PERMIS.

| Gabriel010 a răspuns (pentru daculliber):

"Orice e permis". - nu si aici. Iti depasesti limita, infunzi puscaria. Lasa oamenii legii sa se ocupe...

| daculliber a răspuns (pentru Gabriel010):

Când cineva vrea să te omoare, îl va durea în organ de fairplay. Prioritatea ta e să nu ajungi într-o pungă neagră. Nu m-am referit să îl pui jos și să dai în el până nu mai mișcă dar nici nu aștepți plângând eroii de la poliție care vor veni prea târziu.

| ovidiu29asd a răspuns:

Ce raspunsuri aveti fratilor...se vede ca suntem comunisti pana in maduva oaselor. Da, e bine sa recomandam iubitelor sa nu mearga prin spatii restranse, da, e bine sa aiba la indemana in geanta un spray cu piper, sa recomandam copiilor sa nu stea de vorba cu toti oamenii pe care ii intalnesc pe strada, dar nu aici e problema de fond laughing Ca sa previi ceva, indiferent de natura, poti face 3 lucruri: 1. sa investesti masiv in educatie/psihologi in aceasta speta care sa identifice din timp(adolescenta sau inainte) persoanele care ar avea un comportament deviant care ar putea deveni violatori sau pedofili, ceea ce pica, pentru ca e mai profitabil sa investim in borduri si panselute; 2. sa recompensezi persoanele care denunta/autodenunta/identifica aceste abuzuri, ceea ce mi se pare absurd, pentru ca nu ai face decat sa atesti astfel de comportamente si 3. sanctiuni severe(si aici nu ma refer la taierea organului sau cateva ore de sparing cu parintele victimei, ci niste ani de puscarie pe bune) pentru astfel de comportamente, nu sa pui un minor sa stea fata in fata cu agresorul si sa explice unui juriu sau avocatului apararii cum a fost violat de agresor

| darrio2007 a răspuns (pentru ovidiu29asd):

Ce legatura are comunismul cu intrebarea?

| Brizbriz a răspuns (pentru darrio2007):

Tineretul din ziua de azi acuza de comunism "babalacii" care au idei care lor nu le convin, chiar daca ideile sunt de minim bun simt, si sa le ignori e o imbecilitate
chiar in cazul asta, tipul spune ceva de gen "viol, bine ai venit"... din cate inteleg, nu prea vorbeste cu toti dintii in acelasi timp, si/sau are niste alcool mai bine rafinat la bordhee hee

| Anonim67377882 a răspuns (pentru ovidiu29asd):

Dale da la copii si femei spray-uri. Tu te crezi cumva in filme?

| Gabriel010 a răspuns (pentru Brizbriz):

Unele idei pot fi bune, insa ideea ca o femeie sa se imbrace, in acceptiunea lor, "decent" nu e o idee buna. Sunt violatori care se dau doar la fetele imbracate "decent" in acceptiunea majoritatii, atunci cum facem? Personal nu o vad o solutie de preventie, ci mai mult o solutie de limitare a libertatii ( comunism). O femeie are dreptul sa se imbrace cum vrea. Modalitati de aparare sunt, indepartare de agresor, spray paralizant, sunat la 112. Cam asta se poate face, si e si cel mai legal. Nu risti nimic, nici puscaria daca ai forta si iti depasesti legitima aparare.

| dariaenache a răspuns:

Iei briceagu cu tine

| Ionut003 a răspuns:

Il musti pe agresor de cuc

| 123TuEstiGy a răspuns:

Stai in pat singur SI dormi

| Kakuzu a răspuns:

Permis de port arma!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Kakuzu):

Fără armă, la ce-i bun permisul?

| mateiborsa123 a răspuns:

Dai tu primul

| Iaonr a răspuns:

Agresezi tu prima

| kingk0bra a răspuns:

Ii dai un șut în oo

| kingk0bra a răspuns:

Ii dai un șut în...

| ionvasile22 a răspuns:

Nu mai iesi afara

| pixelzap a răspuns:

Dai tu primul/a

| pixelzap a răspuns:

Dai tu primul

| Miky666 a răspuns:

Umbli cu toporu dupa tine

| BabiNepotu a răspuns:

Fugi de acea persoana cat mai repede! Nu este ok pentru sanatatea ta!

| StepjkeESexos69 a răspuns:

Faci karate

| trapromanescuhu a răspuns:

Sa te apuci sa inveti o arta martiala de aparare sau chiar mai multe

| raolro a răspuns:

Nu poti

| MihailRusu a răspuns:

Taianduti puta

| Spytonio a răspuns:

Cu pistolul

| MihaitzaBigCok a răspuns:

Joaca-te mtin2

| Anut2022 a răspuns:

Nu poți

| cotrau a răspuns:

"suna aici si te rezolv 0741606747"
-Jhony Sins

| naniballs a răspuns:

O suni pe mata

| Amoacare123 a răspuns:

Prin a sta in casa

| ConfuciusMighel a răspuns:

Iti tai o tata, iti scoti 3 dinti si o masea de minte, iti pui un muc in frunte si de fiecare data cand te baga cineva in seama iti bagi un deget in cur si apoi i-l bagi in nas. In felul asta garantez 100% ca nu te va agresa nimeni sexual, pentru mai multe sfaturi profi va astept pe contul de revolut cu 300 de euro. kiss love guys.

| Haisafimprieteni13 a răspuns:

Pwntru copii cel mai bine ar fi sa:
- păstreze o anumită distanță față de străini, păstreze o anumită apropiere de casă, ca să vă vadă părinții de la balcon
- dacă e vorba de vreun profesor care să ii agreseze sexual, raportați acest lucru la părinți, la ceilalți profesori, spuneți și la restul colegilor de școală
- tot timpul telefonul la voi, într-un buzunar cu fermoar, și să fie conectat la telefonul părinților, ca să vă poată localiza, dacă cineva va încerca să vă facă ceva. În caz de urgență, la prima oportunitate sunați la 112.

| puyaginecologul5 a răspuns:

Te aperi