| clara a întrebat:

Cum se intampla oare de, atunci cand aud de cuv "dragoste" sau "iubire", majoritatea se gandesc la sex? cum e posibil sa se faca asa repede asocierea asta, avand in vedere ca a face sex cu cineva, nu inseamna neaparat ca iubesti acea persoana.sau ca daca iubesti pe cineva nu e musai sa intretii relatii sexuale ca sa i-o demonstrezi?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

AM observat ca la multi adolescenti mintea le joaca feste, adica mai intai dragostea sau iubirea trece prin pat.Nu dragilor cind iubesti o persoana nu musai trebuie sa te gandesti la asa ceva, sau inca nu stiti ca aceste sentimente trebuiesc gandite si simtite in adincul sufletului, nu prin modul de aface sex sau alte lucruri.

7 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

E modul de manifestare a iubirii.

regis
| regis a răspuns:

Subscriu la ValiMocanu. laughing

| want2bMajestic a răspuns:

Aceasta discrepanta o fac oamenii care au un singur inteles in mintea lor...sex... dragostea este ceva tandru cu care iti incurajezi relatia pe care o ai cu o pers...sexul putem spune ca este un mod de a nu ne plictisii...nu si in cazul meuhappy

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Poate pentru ca prin actul sexual se desavarseste dragostea. Daca vorbim strict despre dragostea unui cuplu clasic, heterosexual. Atractia unuia fata de celalalt are in componenta sa si ceva sexual. Daca nu v-am spus, v-o repet: Dragostea fara sex, ar fi iubire platonica, adica "tu te uiti si Platon f. e". E chiar greu de inteles?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cind aud de cuvintul dragoste nu ma gindesc la sex.Ma gindesc la cit de plin e frigiderul pentru ca o sa fie enorm de multa nevoie dupa aia

| clara explică:

De acord cu tine ValiMocanu; dar pana sa ajungi la legalitati ca sa iti poti permite... te limitezi doar la a simti in adancul sufletului, cum zicea mlm. laughing

| ana_8193 a răspuns:

Eu personal cand spun"dragoste"ma gandesc la dragoste...la persoana iubita. Dragostea este acel sentiment puternic pe care il ai pentru o anumita persoana.Ca asta se manifesta si prin sex...asta e altceva.In schimb, cei care se gandesc la sex cand spun "dragoste" sunt cei care nu au o persoana iubita sau nu cunosc sentimentulhappy