| Xden4 a întrebat:

Cum se procedează când treci de la anticoncepționale karissa la novynette? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Administrarea pastilelor AC Novynette este identica cu cea a oricarui alt anticonceptional, Karissa, Seasonique, Desorelle, Marvelon, YAZ, Yasmin, etc, etc,
Se administreaza la fel toate cele 21 de pastile AC Novynette active, dupa pauza de 7 zile care a urmat dupa terminarea pastilelor Karissa, cea in care s-a produs menstruatia si incepand cu prima ziua urmatore de dupa pauza, adica din a 8-a zi cum ar veni se incepe administrarea urmatorului set de 21 de pastile de pe o noua folie/blister (Novynette). Si tot asa/la fel se repeta iar si iar acest ''ritual'' atat timp cat este folosita aceasta metoda de protectie contraceptiva. Multa sanatate!

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor si intreaba l asa se procedeaza tot mereu, ceri sfatul unui medic.