| anonim_4396 a întrebat:

Daca am 17 pot merge singura la ginecolog?

9 răspunsuri:
| Hαppiηеss a răspuns:

Teoretic da, depinde si de cabinet si de medic.
Dar in general poti merge chiar daca nu ai 18 ani.

greece12
| greece12 a răspuns:

Legal,ar trebui sa fii insotita de un adult, parinte sau ruda.
Dar sunt foarte multe fete care merg singure la ginecolog la 16-17 ani si nu intampina nici o problema.
Intereseaza-te putin atunci cand faci programarea, daca au pretentia sa fii insotita de un adult pentru o simpla consultatie!

| ElenaSA a răspuns:

Cred ca depinde de medic. Poate ar fi nevoie sa mergi daca nu cu parinte cu o constinta, prietena care are macar 18 ani. Iti va fi mai usor si tie.

| Felys a răspuns:

Normal ca poti, nu poti sa faci un avort fara decat insotita de unul din parinti dar pentru o consultatie nu e nici o problema

| slenderica a răspuns:

Da. atata timp cat esti cu parintii.

| LineGuide a răspuns:

In Romania, dupa 16 ani ai dreptul de a merge singura la ginecolog si desigur totul ramane confidential.
Mult noroc!

| lex79 a răspuns:

Da

| xCrazyGirl a răspuns:

Sicur ca poti happy eu am mers si mai devreme laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ părinţi/mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.