| anonim_4396 a întrebat:

Pot merge la medicul ginecolog(cabinet particular) singura chiar daca sunt minora(17 ani)?
Anticonceptionalele se iau dupa o anumita varsta sau nu are importanta?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista o lege in Romania care interzice ginecologilor sa consulte minore fara acordul unui parint sau al unui tutore legal. Dar majoritatea ginecologilor tind s-o ignore neputand refuza asistenta medicala minorelor care le vin in cabinet si care nu ar veni in ruptul capului cu parintii.
Varsta de 17 ani nu e o contraindicatie pentru anticonceptionale. Dar daca ai alte contraindicatii si ce preparat iti este indicat poti afla numai de la ginecolog.

tundenana
| tundenana a răspuns:

E fff bine ca te-ai gandit sa mergi la un ginecolog... el este cel care te va lamuri 100%... da poti merge si fara parinti, sau poate ai o prietena majora care te-ar insoti... dar si singura e bine... in legatura cu anticonceptionalele ar fi bine daca vrei sa le iei sa o faci de la varsta de 18 ani in sus... aceste anticonceptionale sunt niste compusi hormonali care pot afecta echilibrul hormonal luate aiurea sau in timpul in care nu trebuie... de aceea medicul ginecolog e cel potrivit sa te instiinteze despre avantaje si dezavantaje... la varsta ta trebuie sa faci alegerea buna ca iti poate afecta toata viata. sanatate

| elena a răspuns:

Exista si cabinete de planificare familiala unde poti gasi raspunsurile care te intereseaza.

| jo a răspuns:

Sigur ca poti merge singura la ginecolog si acesta este obligat sa-ti respecte confidentialitatea. Numai medicul poate stabili daca poti sa incepi sa iei anticonceptionale si de care.

| maryana5 a răspuns:

Cums a nu aibe importanta daca ti-ai inceput viata sexuala?! surprise

| leonet09 a răspuns:

Din cate stiu eu se iau de la 18 ani in sus (inclusiv)
poate crezi ca sunt prea mic dar nu sunt

| MonicutZZa a răspuns:

Draga mea, eu am 12 ani si am fost la ginecolog ca am avut o problema si nu e nimic in neregula sa te duci daca esti minora. Anticonceptionalele iti pot face rau daca esti minora pentru ca este un tratament hormonal si iti poate deregla hormonii (asta mi-a zis medicul nu zic eu din burta).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Nu este nicio restrictie ca tu, minora mergi la un medic ginecolog cu o problema din sfera genitala. Datoria lui este sa te consulte, sa te indrume si obligatoriu sa pastreze confidentialitatea pacientei.
Cat priveste anticonceptionalele, ele au rol atat antisarcina cat si de reglare hormonala si tratarea diferitelor afectiuni ginecologice.
Anticonceptionalele se iau numai cu prescriptie si la indrumarea medicului specialist in functie de nevoile tale.
Contraceptivele sunt de trei feluri:
- monofazice, bifazice si trifazice.
Sanatate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti merge singura la ginecolog, in mod sigur o sa fie amabil si n-o sa te oblige sa vii cu mama, majoritatea sunt foarte intelegatori! Oricum, daca nu vrea primul, mergi la altul, gasesti tu unu pana la urma!
Poti lua anticonceptionale la 17 ani, nu e nicio problema, dar ai grija la bolile transmise pe cale sexuala de cate nu te poti feri decat prin prezervativ ( si nici cu ala 100 % ).
N-ar fi rau sa intrebi ginecologul si despre vaccinul anti HPV, organismul feminin nu e foarte bine pregatit pentru inceperea vietii sexuale la 17 ani, asa ca riscul de a nu mai scapa de o tulpina agresiva virala e mult crescut!

| roxyy_2844 a răspuns:

Eu zic sa nu iei si eu am ceva probleme ...si chiar ginecologa mea mi zis sa nu iau k imi fac numai rau...bn eu am probleme ff serioase...in fine ..eu zic sa mergi la un cabinet nu conteaza la care numai sa mergi..si nu lua dupa capul tau..sau k asa a zis x sau y...tongue