| LoOvE a întrebat:

Daca sunt minora, pot merge singura la ginecolog? Ce trebuie sa am la mine? Va trebui sa iau pastile daca mi le recomanda doctorul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Observ că ai 16-17 anişori happy

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Evident că, dacă medicul îţi prescrie un anumit tratament, atunci TREBUIE să-l efectuezi!

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Un minor,nu poate merge singur la un cabinet medical,mai ales,la unul ginecologic(legal)!
Daca tu stii ca se poate,du-te!(Ai intrebat,cineva si-a pierdut timpul ca sa-ti raspunda,asa ca respecta-l,pentru efortul depus.)
Trebuie sa ai la tine,CI,daca ai,trimitere de la medicul de familie si daca mergi la un cabinet de stat(Policlinica),iti trebuie o adeverinta,ca unul din parinti contribuie la CAS.
Daca mergi la un medic,inseamna ca ai ceva probleme de sanatate(s-au altceva?),pentru care medicul, sigur iti v-a recomanda un tratament. Daca nu vrei sa-l urmezi, de ce mai mergi? Este alegerea ta, daca vrei sa iei tratamentul, sau nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti merge singura trebuie sa te insoteasca un adult

| Hatze9000 a răspuns:

Nu poti merge, pana la 18 ani trebuie sa mergi cu unul dintre pariti sau cu cineva mai invarsta, din cate stiu eu

| LoOvE explică (pentru Hatze9000):

Cred ca stii prost. am auzit ca pot merge si singura.Ia intereseaza-te ca mai mult ma induci in eroare sad

| JohnnyBi a răspuns (pentru LoOvE):

Tu pui intrebarea si mai ai si nesimtirea grosolana sa te contrazici. Consultul la orice doctor, indiferent de specializarea acestuia trebuie sa fie facut de catre un minor cu reprezentantul legal al acestuia, fie el parinte, tutore, curator.