| nikoleta93 a întrebat:

Daca faci avort dupa mai poti face copii? Sau este riscul mare de nu a face? Eu am auzit ca dupa ce faci avort nu poti sa mai faci copii, este adevarat?

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-devar poate fi riscant un avort.In primul rand pentru sanatatea atat fizica cat si psihica.Am auzit de cazuri in care unele femei nu mai puteau avea copii dupa ce au avortat. Iar asta poate fi ca o pedeapsa divina...

| bluesky a răspuns:

Nu este adevarat 100% dar dupa un avort s-ar putea sa nu mai ramai insarcinata niciodata! Bineinteles, exista si sansa sa mai poti, depinde de corpul fiecarei femeiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, depinde de organism si de complicatii, daca faci avort din proprie vointa si urmezi tratamentul prescris, poti sa mai ai copii, nu e nici o problema, dar daca prin absurd, apar complicatii tot nu se ajunge la a nu mai putea avea copii, vorbesc dintr-o experienta proprie, am avut avort spontan, si apoi am ramas insarcinata si acum am o minune de baiat de 17 ani!

| anad a răspuns:

Nu e o regula ca dupa un avort sa devii sterila, multe femei au facut cati copii au vrut dupa ce au facut avort...important e sa nu faci infectii, anexite, si alte neplaceri din acestea.Depinde de cum va reactiona corpul tau la aceasta operatie. Fiecare avort creste riscul de infertilitate.

| Anca a răspuns:

Mama a avortat primul copil si apoi nu a mai putut ramane insarcinata. Dupa 7 ani, cu tratamente, m. a facut pe mine.
Deci riscurile sunt f mari. oricum era pe alte timpuri.
Dar totusi am auzit ca, primul copil nu-i bine sa-l avortezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tata este si medic genecolog si imi spunea in trecut ca la o singura femeie i-a facut peste 12 avorturi. Depinde cine iti face avortul. Exista si riscul sa-ti faca o rana pe colul uterin, iar apoi aceasta sa dea in cancer(Doamne fereste!)
Inainte de craciun am fost la el la birou, la spital, si in ziua aceea a avut peste 10 operatii pe col uterin, femei cu cancer in prima faza.
Copii poti sa mai faci, dar cu rana este destul de grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Riscul este mare. e mai bine sa nu faci avort daca tot vrei sa ai copii. daca nu acum atunci cand? daca nu pe el atunci pe cine? si daca nu mai e niciunul in cartea vietii tale? daca acesta va fi singurul sprijin al neputintelor tale de mai tarziu? si tu vrei sa-l omori? ce vei face? pe cine vei condamna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nimeni pe lume asta nu poate garanta că mai faci sau nu copii după un avort cu toată știința medicală.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mai adaug ceva:12 avorturi? dar de ce? pe ce lume era acea femeie? Eu am pierdut sarcina, ca altfel nu ma gandeam la avort, si nici nu sfatuiesc pe nici o femeie sa incerce asa ceva!

| citron a răspuns:

Inainte ca mama sa ma nasca a facut un avort deci tragi singura concluzia

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde, unele femei raman cu probleme minore de fertilitate, altele cu probleme mai mari, altele cu sterilitate permanenta. Riscul este maxim daca avortul e la prima sarcina (mai mult de jumatate din femeile care renunta la prima sarcina au probleme mai mici sau mai mari de fertilitate). Riscul e cu atat mai mare cu cat femeia e mai tanara (practic mai toate femeile care au facut un avort inaintea varstei de 18 ani au probleme de fertilitate) si cu cat sarcina e mai mare.

| oana23madrid a răspuns:

Da stiu ca unele femei nu mai pot avea copii, mai ales daca este primul avort exista riscuri, asa ca cel mai bine este sa te protejezi este si pacat sa faci avort in ziua de azi cu atatea metode care te feresc de o sarcina nedorita...nu stiu de ce la ora actuala spitalele noastre sun full de femei care fac avort aici ma refer la cele de buna voie, doar nu mai suntem pe timpul comunismului...saraci copii un mare pacat.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ti s-a spus deja aproape tot! Cred ca mai conteaza si in ce circumstante ai facut avortul, si cat de mult ti-ai dori apoi acel copil,. daca Dumnezeu considera ca il meriti sau nu, etc., in functie si de puritatea sufletului tau, si calitatile potentiale de mama, pe care le ai, sau nu...
Sunt destule care au facut multe avorturi, si au avut apoi cel putin un copil, si altele, tot destule, care dupa un singur avort - ca era prea tanara, si nu s-a protejat!, sau, altceva. - nu au mai ramas niciodata insarcinate de atunci!
Ar fi o prostie deci sa risti si sa mizezi ca vei fi o privilegiata! Respecta-ti corpul in integralitatea lui, si sanatatea aparatului reproducator, cu atat mai mult!

| anonimmmmm a răspuns:

Asta difera dela o persoana la alta, desigur daca faci avort de la o varsta frageda riscul de a nu putea ramane insarcinata este mai mare.

| lostcontrol12 a răspuns:

Complicatii imediate:

* hemoragia uterina;
* perforatia uterina;
* leziunea cervicala;
* complicatiile cauzate de anestezie;
* embolismul;
* nasterea unui fat viu.

Complicatii precoce:

* infectia.

Complicatii tardive:

* anomalii menstruale;
* infertilitate;
* avortul spontan;
* prematuritate;
* imunizare Rh;
* efecte psihice;
* mortalitate.
Deci, da, exista posibilitatea de a nu mai face copii.

| Clauditza a răspuns:

DA risti sa nu mai poti face

| daniella_4528 a răspuns:

Daca ai 16 ani sau chiar mai putin sansele sunt foarte foarte minime, chiar e posibil de loc sa nu ai copii dar de ce nu v-ati protejat? Un copil e ceva care nu poate fii uitat nici daca e mort si toata viata ta ai sal visezi daca il omori acu este doar vina ta...

| AdaIoana18 a răspuns:

Avortul este foarte riscant, iar in unele cazuri poate duce la infertilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil numai dacă rH este pozitiv

| Dede_1899 a răspuns:

Sorry nu am experienta dar incearca sa cauti pe site-urile de acest tiphappy

| ana-maria222 a răspuns:

Exista un risc de anul mai putea face copii dar in general riscul este mai mare la femeile care rpima sarcina a avortato! daca ai dexemplu un copil si al 2 l-ai avortat riscul este foarte minimal dar nu zero

| georgiana37 a răspuns:

Da ...de multe ori asa s-a intamplat... dar au fost si cazuri bune dar si rele cele bune sunt ca mai poti face copi i iar cele rele sunt ca nu mai poti face copii sau faci dar se nasc cu malformatii adica handicapati (fara o mana. picior. boli grave etc)
...deci gandeste'te bine inainte de a face acest pas "avortul"

| claudia_3049 a răspuns:

Da, este posibil dar inainte sa faci avort faci niste analize si daca rh-ul este pozitiv nu este nicio problema, iar daca este negativ trebuie sa faci un vaccin dupa avort ca sa nu fie complicatii la urmatoarea sarcina, dar ai grija nu toti doctori cer analizele rh-ului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil cristina, dar nu in toate cazurile, cunosc persoane care au facut avort si au mai avut copii pe urma, desi mie treaba asta cu avortul mi se pare mai degraba ca este crima curata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut avort si intr-adevar nu am mai putut face copii.si chiar a fost foarte greu pentru mine sa iau viata unei fiinte nevinovate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare, prietena mea a facut un avort, in urma unor complicatii, mi-a spus ca ambele ovule i-au fost scoase afara, nu stiu ce sa cred, vreau extrem de mult sa am cu ea copii...
se poate sa fie asa?
un singur lucru nu ma lasa niciodata sa fiu sigur de ceva, Dumnezeu...