| AndreeaDeea9998 a întrebat:

Este adevărat că exista riscul să nu mai poți face copii din cauza anticonceptionalelor?

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu este adevarat. E cat un mit

| corbulalbrosu a răspuns:

NU este adevarat. Parerea/presupunerea respectiva este falsa, eronata. Cu toate că informațiile despre metodele contraceptive sunt mai accesibile decât în trecut, si in prezent inca mai există o serie de mituri despre acestea - iată care sunt cele mai comune neadevăruri despre contraceptive! care sunt demontate in articolul de mai jos de catre d-na : Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC
https://doc.ro/......-demontate

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din ce am gasit pe internet, nu zice clar ca nu ai putea sa mai faci.

| cristimihailov a răspuns:

Este de asemenea adevarat ca daca mergi pe strada sa te loveasca o masina.

Nu se pune problema daca se poate, ci mai degraba care este posibilitatea.

In general riscul poate fi foarte mic, din ce stiu eu, dar nu este o parere certificata.

Pentru o opinie corecta e bine sa intrebi un doctor.

| Goete a răspuns:

Anticonceptionalele sunt pentru asta, nu?

| Eireann a răspuns:

Nu. In urma cu 50 de ani da, era un risc fiindca cantitatea de hormoni din anticonceptionale era extrem de mare - de aici a ramas mitul asta. Azi nu mai e valabil.

| HadesSs a răspuns:

Studiile zic ceva, realitatea insa e alta. Ramai mult mai greu insarcinata daca ai folosit o perioada foarte lunga anticonceptionale. Hormonii se deregleaza.