| Sofiathegirl a întrebat:

Daca nu stiu ce fel de ciclu am, regulat sau neregulat cand as putea sa fac sex neprotejat(fara sa ejaculeze in interior)? Mentionez ca am monitorizat ciclul doar pe o luna si mi-a iesit regulat, adica 28 zile... folosesc si o aplicatie care imi arata ovulatia... dar intrebarea este cand poti face sex neprotejat fara sa existe riscul unei sarcini? Care sunt zilele cele mai sigure? Am inteles ca dupa terminarea ciclului menstrual este cel mai ok dar cate zile poti? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in cazul in care ciclul menstrual este in mod cert/sigur de tipul REGULAT, si acest lucru poate fi determinat numai dupa o monitorizare atenta a minim 6-8 cicluri menstruale consecutive, doar in acel caz poate fi determinata ziua OVULATIEI si pe baza acelei zile si cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a respectivului ciclu. Doar pe baza acestor determinari precise pot fi stabilite cele 2 perioade INFERTILE ale fiecarui ciclu menstrual. Astfel zilele existente intre cea de-a 3-a zi a menstruatiei (inclusiv) si prima zi a perioadei fertile reprezinta o perioada cu lungime variabila de asa zisa INFERTILITATE RELATIVA, ce in care exista posibilitatea formarii sarcini daca ajunge sperma in vagin, insa probabilitate de a se si realiza este foarte mica de doar 3-5% si doar in zilele din imediata apropiere de prima zi a perioadei fertile. Dupa cele 5-6 zile ale perioadei fertile, adica dupa ziua de ovulatie, urmeaza perioada LUTEALA care are intotdeauna lungimea FIXA de 14 zile, dintre care ultimele 11-12 zile situate inainte de ziua de pornire a urmatoarei menstruatii, reprezinta perioada zilelor de INFERILITATE... ABSOLUTA, perioada in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA fiindca in aceasta perioada de cca 10-11 zile este absolut IMPOSIBIL sa mai poata exista un ovul viabil in uter care sa poata sa fie fecundat. Deci cea mai sigura perioada in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA sunt cele 9-10 zile situate inainte de ziua de pornire a urmatoarei menstruatii. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa faci sex neprotejat?
De ce ai risca sa ramai gravida, sau sa iei boli cu transmitere sexuala? Esti la inceputd e viata si habar nu ai cat poate suferii o persoana inconstienta, dand crezare oricarui baiat, care-i spune ca nu are boli cu transmitere sexuala, desii, el poate a mai mers la femei si cu siguranta are.
De exemplu: HIV-ul se ia si pentru primele 6 luni, nu apar nici un fel de semne.
HPV-ul care prodyuce cancerul de col uterin - baiatul il ia si ti-l da tie, lui nu i se intampla nimci, dar tie, odata infectata, iti produce schimbari celulare la nivelul colului uterin si netratat (cauterizare, criogenizare), duce la cancerul de col uterin.
Mai sunt boli cu transmitere sexuala o gramada, dar poti citi despre astea pe internet.
Eu te sfatuiesc totusi, sa folositi prezervativul la toate partidele sexuale, ca nu musca, nu doare, nu strange pe nimeni, nu are efecte secundare pentru nici unul din voi si nu costa o avere.

| Necunoscut112 a răspuns:

Ce glumă bună...Cum să îţi iasă regulat dacă ai măsurat doar o lună? Trebuie pe măsurat pe minim 6 luni să fie ciclul de acelasi numar de zile, ca să poţi spune că e regulat. Dacă nu o să fie regulat după acele măsurători, NU poţi face sex neprotejat. Oricum metoda calendarului este destul de nesigură. Îţi recomand clipurile de pe canalul Youtube sexul vs. Barza. O da aflii multe lucruri utile acolo.

| Adriana5 a răspuns:

Monitorizarea ciclului durează un termen mai lungde o lună, sex neprotejat poți face timp de 2-3 zile după menstruație, chiar dacă ejaculează in tine riscul e foarte mic. Dar dacă vrei să faci sex neprotejat fară să ejaculeze in tine. o poți face în orce perioadă a ciclului menstrual... dar te-aș sfătui in perioada ovulației să nufaci acest lucru, riscul e inalt. Metoda calendarului e bună atunci când eșri asigurată că merge. succes