| pantofipantofi a întrebat:

Daca puteti citi tot si comfirmati daca e adevarat sau nu
Barbatul trebuie sa o scoata repede atunci cand simte ca-i vine, mai ales daca nu este experimentat. Eventual o baga inapoi dupa ce i-a trecut, decat sa riste sa ejaculeze inauntru. Lichidul lubrifiant eliminat inainte de ejaculare nu contine spermatozoizi. Altu-i riscul: Sa zicem ca barbatul a ejaculat in afara vaginului, dar se simte frustrat si vrea sa continue. Asa ca se duce la baie sa se spele si apoi o introduce iar in vagin, crezand ca a eliminat spermatozoizii. Se inseala, pentru ca pe canalul uretrei mai exista spermatozoizi si risca sa-i introduca in vagin. De aceea se recomanda urinarea dupa ejaculare, in jeturi mai puternice, pentru a elimina spermatozoizii ramasi in uretra. Dar nici asa nu este sigur 100%, mai ales daca fata-i "iepuroaica" si prinde sarcina repede. Asa ca mai bine nu continui. Deci acestea sunt cauzele esuarii metodei respective de contraceptie: 1) Retragerea tarzie a penisului din vagin 2) Continuarea actului sexual dupa ejaculare, in conditiile in care pe canalul uretrei mai exista spermatozoizi care "misca"
e adevarat sau fals?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gresit. Lichidul preejaculator contine intre cateva sute de mii si un milion de spermatozoizi. Pentru coitus interruptus, penetrarea trebuie sa se opreasca MULT inainte de a simti ac se apropie ejacularea. Daca o "scoate cand simte ca ii vine" aproape sigur scapa cateva picaturi in vagin (99%). Un barbat experimentat nu asteapta niciodata acest moment, asa fac numai pustii neexperimentati care se cred zmei.
E adevarat ca pe uretra raman spermatozoizi care poti fi eliminati prin urinare.
Cele doua conditii enumerate de tine la sfarsit cresc riscul peste riscul obisnuit (intre 4 si 27%). Daca se implinesc amandoua, riscul maxim ajunge pe la 90-95% (in perioada fertila a fetei). In absenta prezervativului si anticonceptionalelor, riscul nu poate fi scazut sub acel 4-27%

| NoChanceForUs a răspuns:

Omule...aprob ce a spus @zmeura, articolul asta *bullshit* cu o valoare exprimata negativ, cred ca l-ai gasit pe vreun forum unde discutau niste amici despre metin.Meriti sa fi castrat si pus sa-ti mananci *chestiile*. Serios. Daca la tine fetele sunt iepuroaice,atunci tu, mascul in calduri, ce ai de gand sa faci?

| NoChanceForUs a răspuns:

Stai ca eu eram convins ca esti un tip.Acum observ ca e mai rau.Esti o "iepuroaica". Cinste tie, succesuri pe viitor.

| bogdan74688 a răspuns:

O dovada perfecta de "internetul e plin de informatii, dar nu toate adevarate". Articolul asta e o aberatie atat de mare, incat nici nu stiu cu ce sa incep.
Sa inteleg ca e vorba de coitul intrerupt, combinat cu metoda calendarului. Sa le luam pe rand.
Metoda coitului intrerupt ( a retragerii penisului inainte de ejaculare ), este una dintre cele mai putin riscante, dar orice nu inseamna folosirea unui prezervativ, e riscant.
In primul rand, inainte de ejaculare, este secretat un lichid pre-spermatic, cu acelasi rol ca si cu secretia vaginului, cand este excitat, adica de lubrifiere. Acesta ( si ma refer la cel produs de barbat ), contine urme de spermatozoizi, deci sanse la o sarcina, desi mai este si riscul ca barbatul sa nu se retraga la timp, si sa ejaculeze in interior, deci varianta asta pica.
Metoda calendarului, este iar una oarecum nu foarte riscanta, desi, cum am spus si mai sus; daca nu e un prezervativ, nu e fara risc. Deci ai mari sanse sa ramai insarcinata in ambele cazuri, si chiar daca le combini, riscul ramane acelasi.
Inca ceva, referitor la prezervativele care se rup. Au instructiuni de folosire. Daca penisul e curat, si daca prezervativul e pus cand trebuie, nu aluneca, si daca e pus cum trebuie, si nu exista aer ( care se incalzeste, reducand calitatea si duce la rupere ), ramane intact pana la final, si isi face treaba. A da; un lubrifiant pe baza de apa ( deoarece cele din ulei sau alte substante, duc la distrugerea latexului din prezervativ ), ajuta si ele, deoarece si lipsa unei lubrifieri bune, duce la ruperea lui.
Pe scurt, sexul e complicat, dar daca vrei sa-l faci in siguranta, fa-l cum trebuie happy Nu-s rautacios, ziceam doar :p

| Zmeura_5657 a răspuns:

''Lichidul lubrifiant eliminat inainte de ejaculare nu contine spermatozoizi.''
'Picatura placerii',dupa cum este denumita,CONTINE spermatozoizi.
Chestia cu urinatul nu cred ca e foarte adevarata,dar.e foarte posibil.
Articolul, cum e scris el, e cam de ***.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfecta dreptate angelutza 10+

| SAKIRA_9871 a răspuns:

Bineelaughing daca ziceai mai babeste intelegeam laughinglaughing.glm