| dreamygirl a întrebat:

Dau funda!
Am primit un e-mail de la un coleg care incepe cam asa " Am rugamintea solemna sa nu mai faceti blah blah blah".
Suna cam aiurea faza cu "rugamintea solemna".
E ok? happy
Funda pe loc! happy

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

"SOLÉMN, -Ă, solemni, -e, adj. (Adesea adverbial) 1. Care are loc după un anumit ceremonial; cu fast, sărbătoresc. 2. Important; grav, serios. ♦ Desăvârșit; intens, profund. ♦ Sfânt, sacru. ♦ Măreț, grandios, maiestuos. 3. (Despre acte juridice) Care trebuie să respecte anumite forme pentru a fi considerat valabil. – Din lat. sollemnis." (dexonline.ro)
solemn e prea pretentios pus aici, probabil stie vag sensul cuvantului. si da, chiar mi se pare ca suna aiurea in cazul dat.

4 răspunsuri:
| MiUtZaA a răspuns:

Pai da e ok... pentru ca il deranjeaza ceva din cate inteleg eu.
Mi se pare okbig grin
Fundita?

| ganton a răspuns:

Ce sa fie ok?

| adenysa a răspuns:

De fapt. da, e cam exagerat. solemn= grav, grandios, serios, sacru. E destul de aiurea deci.

| Aex2010 a răspuns:

Da e destul de aiurea si de ciudat. Funda :d