| ionica_7509 a întrebat:

De 3 zile am o iritatie pe partea interioara a labiilor mici ( in partea de sus a vaginului) cred ca este din cauza faptului ca prietenul meu a incercat sa-mi bage un deget si nu a nimerit chiar gaurica si din cauiza faptului ca nu eram uda si nici nu puteam departa picioarele prea tare... m-a zgariat putin. iritatia a aparut la o zi dupa aceea. insa de 2 zile ma tot ustura si mananca (mentionez ca nu am usturimi la urinare si nici subtanta vaginala diferita, poate putin mai galbuie dar oricum sunt inainte de ciclu, si nu e nici mai urat mirositoare) + ca am facut sex de putine ori si de fiecare data protejat.deci ma gandesc ca e exclus sa fie BTS. poate fi din alta cauza(vaginita cumva)? ce sa fac sa nu ma mai manance?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vaginita este o BTS. Probabil prietenul tau nu era tocmai curat pe maini (desi ultimul gest inainte sa-ti atinga vulva ar fi trebuit sa fie un spalat meticulos pe maini). Ca sa nu te mai manance si sa-ti treaca iritatia, te duci la ginecolog (cel care te-a mai consultat sau altul, de preferat cel mai accesibil ca sa e duci cat mai repede). Se spune ca trebuie sa ajungi la ginecolog in primele 48 de ore de la primul simptom. Tu ai ratat intervalul optim fiindca ai amanat nepermis de mult si fara nici un motiv. De aceea e important ca acum sa ajungi cat mai repede, fiecare zi conteaza. In nici un caz nu intra in week-end asa, du-te la medic si fa tratament

| vlaaddd a răspuns:

Pai spune-i sa-si mai taie unghiile

| Lexus28 a răspuns:

Te-a zgariat, atata tot! Si acum se vindeca. Ia ft putina pudra mentolata si aplica pe zona de care vorbesti, dar nu exagera. Putin, cat sa acopere zgarietura. Foloseste si un sapun dezinfectant special pentru zonele intime si ar trebui sa fii ok. Au si la Avon sau chiar la farmacie.

| TheSpecialOne a răspuns:

Mananc-o si tu pe ea!

| andra_5121 a răspuns:

Gaurica zici/? poate gauroiu

| Alex1 a răspuns:

E posibil sa te fi iritat de la frecare si asta favorizeaza infectiile. E important ca te-ai spalat pe maini dar trebuie sa stii ca in vagin si in zonele din jur exista oricum microbi. Acestia se dezvolta usor pe zonele iritate. Ai nevoie de un consult ginecologic sau dermatologic. Incearca si sa te abtii de la masturbat pentru o vreme sau alege o varianta care sa nu implice vaginul. De exemplu cu dusul pe exteriorul vulvei la nivelul clitorisului. sper ca ti-am fost de folos

| faranume_1314 a răspuns:

Cauta pe net.O sa gasesti tratamente pentru vaginita!

| GhostPiatraNeamt a răspuns:

N-are simtul gaurii, cum sa nu ti-o nimere?straight face