| allnamesweretaken a întrebat:

De ce cand sunt pe stop ma doare vaginul? ( sunt virgina)

8 răspunsuri:
| elyssa20 a răspuns:

In timpul menstruatiei, contractele uterului pentru a ajuta la vărsat endometrului exces care a construit in timpul ciclului. These contractions are commonly known as menstrual cramps and for most females, only involves the uterus. Aceste contractii sunt de obicei cunoscute sub numele de crampele menstruale şi pentru cele mai multe femei, implică doar uter. However, some women experience vaginal and general adnexa related spasms ( the uterine adnexa consist of the ovaries, fallopian tubes, uterine ligaments) that range from unpleasant to extremely painful. Cu toate acestea, unele femei experienţă adnexa vaginale si generale legate de spasme (denumit în continuare adnexa uterin constă în ovare, trompele uterine, ligamentele uterine), care variază de la neplacuta la extrem de dureros. Vaginal pain could be originating in your adnexa as your uterus contracts/cramps. dureri vaginale ar putea fi originare din adnexa ca contracte uterul / crampe.
Ibuprophen ( Motrin/Advil) and especially naproxen sodium ( Aleve ) are good OTC pain meds that are very effective against mentrual pain. Ibuprophen (Motrin / Advil) şi, în special naproxen sodiu (Aleve) sunt bune medicamente OTC durere, care sunt foarte eficiente împotriva durerii mentrual. Not many are aware, but carbs, caffeine and chocolate all contribute to spasms during menstruation and if you can, try to avoid these antagonist substances prior to and during your period. Nu mulţi sunt conştienţi, dar carbohidratii, cafeina si ciocolata toate contribuie la spasme în timpul menstruaţiei şi, dacă puteţi, încercaţi să evitaţi aceste substanţe antagonist înainte şi în timpul menstruaţiei. If you can, increase the amount of calcium and Vit D you consume, both of which help with muscle function which in theory will decrease your contractions/spasms/cramps. Dacă se poate, de a creşte cantitatea de calciu şi D Vit te consuma, ambele din care ajuta cu buna functionare a muschilor, care în teorie se va diminua contracţiile / spasme / crampe. If you don't get relief with diet modification and OTC meds don't control your pain, you need to consider seeing a Dr. Dacă nu primi ajutor cu modificarea dietei şi medicamente OTC nu controla durerea dumneavoastră, aveţi nevoie să ia în considerare a vedea un dr.

identitate
| identitate a răspuns:

@elyssa20,
De unde naiba ai luat "lucrarea de doctorat"?! Dar tu intelegi macar 1/2 din cuvintele puse aici cu "copy/paste"?! Ma refer la cele in romana, cele in engleza oricum nu-si au rostul... Iar gramatica limbii romane e practic masacrata!tongue
p. s. M-am prins! L-ai luat dintr-un articol ceva in engleza si l-ai tradus cu programul ala tampit!tonguelaughing

@allnamesweretaken,
Durerile tale sunt absolut normale, toate femeile au dureri in timpul menstruatiei, unele mai mici, altele mai mari.
Cele care au dureri "rezonabile" si au ciclul regulat sau se prind ca urmeaza menstruatia, iau "Nurofen" sau alte medicamente cu acelasi efect.
Daca durerile sunt insuportabile, trebuie sa consulti un medic specialist. Durerile pot fi agravate de dereglari hormonale. Daca mai ai si lipsa de calciu, magneziu etc. stai numai in pat.In cazul dereglarilor se administreaza, de obicei, anticonceptionale pentru efectul terapeutic, nu pentru prevenirea sarcinilor. Dar daca vrei, poti sa profiti de toate efectele lor...winking

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vaginul? E foarte ciudat. Ma asteptam sa te doara in zona uterului sau un ovar, dar nu vaginul. De altfel, ma intreb, cum localizezi exact durerea? In fine, poate fi o infectie genitala (chiar daca esti virgina, poti avea, de exemplu, o candidoza). Trebuie sa te vada un ginecolog pentru o cultura din secretie (recoltata din exterior).

| catthshshshs a răspuns:

Este ceva normal sa te doara toata partea aia. Pe tine de fapt cred ca te dor ovarele.

| cretzufinish a răspuns:

Poate fi o disfunctie a organelor reproducatoare, a tractului urinar sau pur si simplu datorita contractiilor si crampelor de la nivelul organelor genitale, care daca nu e durere severa, se autolimiteaza si dispare fara tratament.

| Larisuk_8475 a răspuns:

rolling on the floor)nu stiuhh

| ana1995 a răspuns:

Stai linistita. E perfect normal sa te doara vaginul in timpul menstruatiei. Bineinteles, nu toata femeile stiu cum e. Sunt unele persoane pe care nu le doare. Eu am patit. Eram si eu foarte speriata fiindca ma durea si simteam un fel de amorteala in vagin. Cateodata simteam si niste intepaturi. Am intrebat-o pe mama si mi-a spus ca e perfect normal. Nu iti face griji. O sa te obisnuiesti incet incet cu durerea aceasta.

| kindness a răspuns:

Si pe mine ma doarecrying inebunesc.nici mamei nu i-am spus, plang intruna sa cumva sa am ceva [si eu sunt tot virgina].nu stiu ce sa mai fac.si am observat ca a inceput sa ma doara si cand nu sunt pe stopstraight face.off