| YukiLove a întrebat:

De ce? De ce suntem asa niste fiinte slabe si demne de mila? De ce nu suntem in stare sa ne dam seama ce simt cei din jurul nostru, si atunci cand reusim e prea tarziu? De ce ajungem sa ne mintim si sa ne tradam uni pe alti, de ce consideram unele lucruri mai importante decat sentimentele noastre? De ce de fiecare data cand ma gandesc la asta ajunge sa-mi fie frica de mine si de propriile mele slabiciuni? Nu inteleg de ce suntem noi oamenii, asa de slabi.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca asta e natura umana,firea omului.
Cu slabiciuni si defecte,iar tu faci un mare pas in fata intelegandu-le si acceptand ca ai slabiciuni si faci greseli.
E primul pas spre a deveni mai buna,e o lectie de viata pe care ti-au predat-o altii si-o treci singura.
Pentru ca devii mai buna intai pentru tine,pe urma pentru ceilalti!
Felicitari,crizele constiinta si de cunoastere de sine aduc numai bine, nu te nelinisti, maine te vei simti altfel!
Sarbatori bune si dragi iti doresc, regaseste-ti curajul si continua sa infrunti viata, esti pe drumul cel bun!happy

6 răspunsuri:
| PinkTerror a răspuns:

Natura umana ester una bipolara.

Tanjim dupa frumos, traim prentru a crea dar in acelasi timp ne sabotam singuri. faptul ca iti dai seama ca oamenii sunt slabi este un bun prim pas. mergi inainte si o sa vezi ca pe cat suntem de slabi, suntem la fel de puternici. Depinde de circumstante care parte ne-o aratam lumii. big grin

Have fun,
PT

| がさいゆの a răspuns:

Deoarece noua ne place sa ne folosim unii de altii.Ne place sa ne ranim, sa vedem ce caraghios aratam cand ne sunt ranite sentimentele.In acesata lume ar reusii sa traiasca doar indiferentii, dar daca ar fi numai ei, nu ar mai avea sentimente care sa raneasca si sa minta.

| neutrino a răspuns:

Multi dintre noi am fost educati sub "sloganul : sa fii cuminte, sa inveti si sa nu ne faci de rusine". Poate ca asa am facut fiecare, atat cat am putut, crezand ca este suficient pentru a infrunta viata. Am crescut, am devenit domnisori si domnisoare si am inceput sa ne dam cu capul de pereti atunci cand am fost nevoiti sa dam nas cu realitatile vietii. Majoritatea sau adaptat la " minciuna" vietii, au fost si sunt mai pragmatici, au stiut si stiu sa invinga realitatea inconjuratoare. Acum ne intrebam" de ce" si raspunsul este simplu: succesul in viata nu este pentru toti, este pentru cei puternici, si de multe ori a fi puternic nu inseamna si a fi cuminte. O seara buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Evilo a răspuns:

Gandeste-te la creierul nostru ca la un procesor. Cu cat suntem mai inteligenti cu atat putem gandi mai multe intr-un timp mai scurt. Banuiesc ca esti o persoana destul de inteligenta ca sa zici asta si cu cat suntem mai inteligenti de fapt gandim mai multe lucruri, chiar prea multe lucruri, lueam foarte multe posibilitati si incercam sa rezolvam totul...iti zic eu, nu e posibil, sunt prea multe posibilitati, nu putem sa ne imaginam pe toate, si chiar daca ni le imaginam pe toate nu rezolvam prea multe. in orice caz, trebuie sa ne antrenam constientul si subconstientul pana cand ajungem sa putem ignora anumite lucruri. stiu ca s-ar putea sa nu ntelegi foarte multe lucruri dar pe tema asta psihologica sunt foaaaaarte multe de discutat.