| doarunbaiatcurios a întrebat:

De ce de fiecare data dupa ejaculare timp de 20-30 de minute imi tot curge un lichid ca sperma dar mai sigur ca lichidul preejaculator doar ca si dupa ejaculare si ma enerveaza ca tot trebuie sa ma sterg?!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ejaculare in URETRA (canalul) penisului intotdeauna ramane o anumita cantitate de sperma lipita de perete. Dupa trecerea a 5-10 minute se produce procesul natural de FLUIDIZARE a spermei, in urma caruia sperma ramasa in uretra devine din ce in ce mai lichida/de consistenta apoasa si in mod logic incepe sa se scurga/prelinga in afara penisului si astfel se umezeste glandul penian (capul penisului) pentru o perioda de timp variabil de la cateva zeci de minute pana la uneori 1-2 ore.
Daca vei urina imrdiat dupa ejaculare aceasta situatia NU se va mai putea produce fiindca urina va elimina din uretra sperma ramasa dupa ejaculare.
Sanatate!

| jj7700 a răspuns:

Incearca sa iti masezi penisul de la baza in zona scrotului spre varf cu o miscare de mulgere ca sa scoti tot lichidul acela care ramane practic "pe teava". Lichidul respectiv se numeste lichid seminal si este similar in compozitie cu lichidul pre-ejaculatoriu. Rolul lui este de a facilita curgerea spermei in timpul ejacularii.