| byenkutzyk a întrebat:

De ce doare atat de tare despartirea de persoana iubita?crying

Răspuns Câştigător
| stephie21 a răspuns:

Sa ranesti este foarte usor, dar sa ierti pe cel care te-a ranit spune mult despre sufletul si caracterul persoanei care are puterea de a ierta...
Despartirea doare, singuratatea este apasatoare insa acestea ne sunt lectii de viata.
Cine nu a trecut prin astfel de momente, cine nu stie ce inseamna durerea, durerea ce provine din dragoste, dragostea care ne-a parasit, nu a inceput inca sa traiasca, sau viata lor a fost o iluzie...
De ce doare dragostea? Pentru ca tot ceea ce depaseste pragul firescului doare: frigul aspru iti tortureaza pielea, caldura excesiva duce la pierderea cunostintei, iar dragostea provoaca o grava anemie sufleteasca. Orice sentiment ce se ridica deasupra sferei comune provoaca o pierdere subita a oricarui reflex de aparare. Si atunci doare. Fiindca nu stim sa ne aparam. Si nu ne pasa. Traim momentul, iar apoi traim de dragul momentului trecut, iar intr-un sfarsit, uitam momentul si nu mai stim bine de ce si pentru ce traim. Stim doar ca am iubit. Si doare.

| Amely21 a răspuns (pentru stephie21):

Eu sunt într-o situație si mai complicată. Sunt cu iubitul meu de 1 an, si nu ne-am desparti niciodata, ne iubim foarte mult. Problema e ca părinții mei ne despart :-(( nu ma mai lasa sa fiu cu el! Au zis ca daca nu il parasesc, atunci nu mai sunt fiica lor. Ce sa fac?

42 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, despartirea e dureroasa pentru ca este greu sa te obisnuiesti cu faptul ca ai pierdut pe cel iubit, apar amintirile, de asemenea obisnuinta cu cel pe care il iubestisad

| SweetCandy a răspuns:

Pentru ca inveti cu omul de langa tine si cand vezi ca il pierzi simti cum totul se naruie...pentru ca el era acolo langa tine de fiecare data sa te asculte si sa te imbratiseze si bruc acum nu mai e...
pentru ca nu e obiect sau loc pe lume care sa nu iti aminteasca de el, ...hmmm...sunt o groaza de motive, mai pe scurt doare pentru ca s-a terminat o etapa din viata ta iar tu nu vrei si nu poti accepta astastraight face

| Psihoyounger a răspuns:

Cred ca tu sti mai bine decat oricine raspunsul.

| EUSIATIT a răspuns:

rasp ai destule. au dreptate ce ti sp. e adevarat ca te doare dupa o despartire si depinde de cit poti de repede sa treci peste asta .eu cunosc un baiat care sufera enorm dupa fata pe care a iubit o si care l a dezamagit. Acum trece printr o perioada grea si nu reusesc sa l ajut. asa ca e bine sa ai putere sa treci cite putin e ...trebuie

| amoremioX a răspuns:

Pentru ca ti-ai facut iluzii pentru ca ai pus suflet in relatia respectiva

| Bebiix a răspuns:

Buna!

Am treecut prin asta...inca trec. Doare, stiu ca doare, dar n`ai ce sa faci. Eu una simt ca numai am putere. tu sigur ai trecut peste asta. Eu inca nu am trecut si nici nu voi trece curand. Ai grija de tine!

| tremuriciiuliana a răspuns:

Dragostea e pe cat de frumoasa pe atat de dureroasa, iubim si la un moment dat persoana de langa tine iti greseste sunt alte persoane care iarta(ca mine)sau altele care nici nu mai vrea sa auda de persoana respectiva, de multe ori avem impresia cand ne despartim de persoana iubita ca totul se prabuseste in jurul nostru in sufletul nostru sa [produs un cutremur in care sa ales cu multi raniti poate si morti

| Delisha a răspuns:

Doare pentru ca l-ai iubit si inca il iubesti...

Cel mai bine e Punct si de la capat.insa daca ar fi asa usor cum suna

bafta multa si incearca sa iti revii, putin cate putin!happy

| alexander139 a răspuns:

Pentru ca esti atat de slab incat ai impresia ca totul depinde de el/ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru că lasă o rană adâncă în suflet şi se vindecă destul de greu.
Dragostea asta...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare pentru ca pui suflet in relatie.pentru fete cred ca este mai usor, pentru ca ele gasesc mereu pe altcineva. dar baietii nu gasesc atat de repete.asa ca byenkutzyl, o sa gasesti pe cineva, si nu trebuie sa suferi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindka pe primul plan a fost deprinderea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cauta raspuns la asta. cauta la intrebarea "cum trec peste?".winking. ti e mai utila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca iubeste foarte mult persoana data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doare pentru ca...au trecut aproape doi ani de cind nu am vorbit si nu ne/am vazut, iar acum cind l/am vazut pe PAGINA SA mi/am amintit gustul sarutului si atingerile, totusi o parte din mine a plecat cu el, iar cea lalta a murit fara el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O simt a 4-a oara in viata mea de 28 de ani
nu am cuvinte, doare cand stii ca persoana in care ti-ai pus toata increderea se schimba brusc, si poate fara motiv
e aiurea, e greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce doare? doare ca am iubit-o enorm, doare ca a fost totul pentru mine, doare ca nu vad viata fara ea, doare ca dupa o zi a iesit cu altcineva dupa 3 ani de relatie... ce sa faci e greu, enorm de greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentruca il iubesti si el stie... dar nu puteti fi impreuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca o iubesty foarte mult si nu vrei sa o perzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu sa gasesti raspunsul la aceasta intrebare! Parerea mea este ca mai bine nu ai cauta acel raspuns pentru ca te face sa plangi de durere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer sunt baiat dar stai ca un prost si plang dupa ea faptul ca recunosc asta ma face sa par un prost pentru. alte persoane dar ma doare ma doare f tare simt ca nu mai pot trai ca si cum as fi fost taiat in 10 bucati sufletul meu e pe moarte lacrimile nu se mai opresc continui sa imi amintesc de ea de iubirea care o port in suflet am mai suferit dar parca de fiecare data em ai greu sincer si eu sunt ca si tine am si eu 26 de ani la varsta asta ar trebui sa fi invatat dar cred ca nu o sa invat niciodata o sa raman un prost, un romantic incurabil si pot decat sa sper intr o zi suferinta sa se termine. Nu cred ca e vreo cale usoara sa treci peste suferinta lacrimile se vor usca la un moment dat si poate sufletul va putea din nou sa iubeasca dar va fi foarte greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie de 2 zile, dar simt ca nu pot ierta, in plus am un bebe care va creste fara tata.De el ma doare cel mai tare.crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca a luat o parte din noi odata cu plecarea ei...
Pentru ca poate am investit in acea persoana mai mult decat trebuie...
Pentru ca iubim acea persoana...
Pentru ca lasa un mare golin urma sa...
Pentru ca ne pare rau dandu-ne seama ca nu am gasit calea spre comunicarea adecvata...
Totul doare.
Dar timpul le vindeca asigurand in acelasi timp si "calirea" adecvata
Toti ne pricepem la sfaturi dar nu le punem sa lucreze si pentru noi!
Se spune ca, cui pe cui se scoate,
insa tot timpul in acel loc ramane o rana!
Deci parerea mea este ca nu exista sfaturi pentru aceste situatii intr-adevar delicate!
Totusi daca afli vreo cale, te rog sa-mi spui si mie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sute de motive... pentru ca ai renuntat le tine pentru voi, pentru ca poate ai facut sacrificii poate nu a stiut sa te aprecieze, sincer e cel mai aiurea sentiment si de 2 luni nu pot sa scap de el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece ai iubit cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca avem sentimente puternice, dar degeaba tot noi suntem supuse unor suferinte groaznicecrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca il iubesti mai mult decat te iubeste el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca investesti o multime de sentimente.si nu mereu iti sunt intelese sad tocmai ce-am trecut prin asa ceva si nu e usor deloc.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum 5 minute m-am desp de prietenul meu. adica el de minesad stiu cum este. doare. atata de tare incat as vrea sa mor. de ce? pentru ca il iubesti, pentru ca stii ca fara el esti un nimeni... pentru ca iti vin in cap atatea amintiri frumoase... clipe. de neuitat. simti ca nu vei mai putea iubi niciodata. mie acum imi vine sa mor, iti scriu plangand, imi curg lacrimile pe tastatura si nu le pot oprii.crying