| anonim_4396 a întrebat:

De ce se simt flatate unele fete/femei când li se zice de către vreun bărbat sau mai mulți, expresii de genul "Ce bună ești", "Ce ți-aș face", etc?
Ce vă spune despre ele acest fapt?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este important să reținem că fiecare persoană este unică și are propriile sale reacții și interpretări. Cu toate acestea, aș vrea să ofer câteva posibile explicații pentru : de ce unele femei s-ar putea simți flatate atunci când li se adresează astfel de expresii de către un bărbat sau mai mulți:

Validare socială: Pentru multe femei, a primi complimente sau atenție din partea unui bărbat poate fi văzut ca o validare socială a atractivității lor. Este posibil ca aceste femei să se simtă mai încrezătoare în propriul lor aspect și în puterea lor de seducție, ceea ce le face să se simtă bine.

Înțelegere greșită a intențiilor: Este posibil ca unele femei să creadă că astfel de expresii sugestive sunt dovada faptului că bărbatul respectiv este interesat de ele într-un mod romantic sau sexual. Acest lucru poate fi o interpretare greșită, dar, pentru unele femei, poate fi încă o sursă de validare a atractivității lor.

Societatea și cultura: Din păcate, societatea și cultura noastră sunt adesea centrate în jurul așteptărilor și normelor care pot submina încrederea și auto-stima femeilor. Prin urmare, pentru multe femei, astfel de expresii sugestive pot fi interpretate ca o dovadă a faptului că ele sunt atractive și că îndeplinesc normele sociale ale frumuseții.

Este important să subliniem că nu toate femeile se simt flatate de astfel de expresii și că este important să avem grijă de modul în care ne adresăm altor persoane. În general, expresii sugestive sau cu conotații sexuale nu ar trebui să fie folosite fără consimțământul persoanei căreia ne adresăm și ar trebui să fim întotdeauna atenți la modul în care ne manifestăm afecțiunea sau interesul pentru altă persoană.

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca ai crescut la tara in ceva cartier dubios ai invatat ca asa se exprima afectiunea. Nu toata lumea a avut luxul de a merge la scoala, si de a ave o familie ok care sa ofere sustinere. Unele fete in mediul ala au trait si asa se comunica in mediul ala.

si cma toate se simt putin gadilate cand li se zice ca-s bune. evident presupunand ca vine informatia de la un tip care arata decent nu de la un boschetar de pe strada.

| Hammurabi a răspuns:

Nu unele fete/femei... unele pițipoance. laughing

| Emma30555 a răspuns:

Este lipsa de respect sa te exprimi asa, as putea numi chiar hartuire. Cred ca sunt puține femei care chiar se simt flatate în felul asta mai ales ca genul asta de bărbați adresează majorității femeilor astfel de apelative, pentru ei nici nu contează. Probabil se simt flatate dacă acei bărbați sunt iubiții lor, sau pretendenții lor și ele au cam acelasi tip de educație, dar dacă face un strain pe strada chestia asta majoritatea femeilor se simt jignite

| LordCristobal a răspuns:

Astea sunt femei cu un nivel scazut de educatie/cultura generala si cu o inteligență sub semnul intrebarii.
Si noi barbatii vrem sa agatam usor fete dar nici chiar asa.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Mi se pare jalnic. Cum sa te exprimi astfel unei fete? Si cu atat mai rau unei femei? Cat se josnic sa fii sa te exprimi asa?
Fetele/Femeile n ar trebui sa se simtă flatate, ci puse in pericol. In regula, ai un corp divin, dar nu mai accepta toate "complimentele" de genul.

| adorbanii a răspuns:

Alea care nu posedă inteligență adoră aceste replici, alea care posedă inteligență detestă aceste replici.

| ionutchiriac222 a răspuns:

Astea-s femei de moravuri ușoare, ca să nu le spun altfel.