| Tzucu a întrebat:

De ce seara ni' se face somn
de ex ce nu ni se face si ziua?
de unde vine somnu?laughing

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Pai...
organismul uman are un ''bioritm'' format inca de pe vremea cand eram sugari...acest ''bioritm'' consta in faptul ca dupa ''x'' ore de munca, stat treji sau alte activitati sa ni se faca somn...
sper ca ai inteles ceva

10 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Mie seara nu mi se face somn si ziua da. Parca sunt BatMan.

| SweetGirl_1668 a răspuns:

Pai u nu sti ca vine Mos Ene pe la gene? laughing

| Heliodor a răspuns:

Pai in primul rand este oboseala corpului, inima ochii activitatile secretori, toate trebuie sa ia o pauza sau sa isi limiteze activitatea

gandeste-te ca la o dacie 1310 ca vrei sa faci inconjurul romaniei peste 80km pe ora, ce sanse ai sa nu-ti sara motoru prin capota?laughing

somnul nu depinde neaparat de seara ori noapte, vara trecuta imi formasem somnul de la 6 dimineata
desi cantitatea de lumina prezenta n mediu afecteaza organismul, din cauza reactiilor din fiecare celula

| Pământul a răspuns:

Sunt multi factori care influenteaza somnul, dar motivul principal pentru care ni se face mai somn seara/noaptea decat ziua este faptul ca lumina naturala opreste secretia unor hormoni care produc somnul.
Daca ai purta incontinuu ochelari albastrii de soare ti'ar fi somn si ziua, nu doar noaptea.

| insanityana a răspuns:

Incearca sa ramai treaz o noapte si vei vedea ca somnul vine si ziua. somnul este o stare fiziologica normala de repaos, necesara fiintelor pentru reinnoirea fortelor vitale

| Iuliutzzza18 a răspuns:

Somnu vine de la Ene laughing

| bozioru a răspuns:

Pai ca sa-ti formezi asa o idee...
Somnu vine in general dupa ce ai lucrat o zi intreaga si esti extenuat, ai vazut ca uneori ti se face si dupa amiaza somn, asta 1 la mana
2 pai seara ni se face somn ca dispare soarele, iar ziua nu putem dormi, deoarece e aceeasi chestie ca dimineata cand rasare si nu mai poti dormi si te trezesti big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somnu nu til aduce mos ene ca am auzit ca so pensionat ca sa doarma si el odata in viata luilaughing somnu vine din sine il dobandestide cand te nasti cand te nasti dormii adica in perioada in care estibebe tuh mai mult dormi si de aia pe parcursul maturitati iti vine somnu laughinge la mintea cocosului

| adina_7667 a răspuns:

Pai vine ene pe la gene