| alexandra28ale a întrebat:

De ce unii baieti sunt atat de nervosi si agresivi?

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Intrebarea e buna.
Pot fi sute de cauze: frustrari intriseci, dorinta de a fi remarcati/bagati in seama, de a fi temuti/respectati/apreciati pentru calitati pe care si-ar dori sa le aiba (adica pentru ceea ce nu sunt), facand tot posibilul sa proiecteze aceasta imagine ori de cate ori au ocazia, din superficialitate, gandire ingusta, pentru pseudosatisfactii "de triumf" pe moment (au nevoie de a se simtii triumfatori/victoriosi/impliniti chiar si pentru un moment), incercari disperate de a impresiona fete (unele categorii), insa cea mai des intalnita cauza e imaturitatea. Insa pot fi si tulburari mai grave de temperament, sau tulburari psihice asociate cu traume in trecut, vulnerabilitati emotionale etc.
Statistic vorbind, este cam adevarat ca noi, baietii (intr-un procent destul de ridicat) ne maturizam mai tarziu decat fetele, deci e oarecum normal ca fetele sa-si puna la un moment dat asemenea intrebari, pentru ca e si firesc si logic... un comportament agresiv/violent/nervos (mai ales asociat cu imaturitatea), iese foarte strident in evidenta, ca fiind un comportament de marlan... sau pur si simplu un comportament idiot/imbecil.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca au fost agresati cand erau mici si acum se razbuna pe parinti si pe alte persoane care nu au nici o vina. Cunosteam unul de vreo 28 de ani si ii vorbea urat la mama si tatal lui si spunea ca a fost batut de mic.

| Lost0in0your0memories a răspuns:

Pai majoritatea baietiilor nervosi si agresimi sunt asa deoarece sunt foarte nesiguri pe ei. daca asa se poatra cu o fata poate insemna si ca nu vrea sa inceapa sa placa pe cineva, e ca un scut care ii ajuta sa nu aiba sentimente pentru nimeni dar si sa nu fie placuti...

| dan_2834 a răspuns:

Poate ca le lipseste cevalaughingsau ca vor sa se dea mari si tari cum au obiceiul majoritatea.

| LiveYourLife a răspuns:

Probabil ca nu pot avea ceea ce si-ar dori eirolling on the floor

oricum nu e bine sa fi agresiv pentru ca toate persoanele se vor indeparta de tine...

| Sonny a răspuns:

Caci sunt frustrati si incordati 24/24, e firesc. + se gandesc prea mult cum sa faca o noua "combinatie" ca baietii laughing

| justme97 a răspuns:

Pentru ca ei cred ca pot iesi in evidenta prin asa ceva
adica ca atraga atentia celorlalti asupra lor

| Insomnii a răspuns:

Asa sunt ei nu exista un motiv anume. Dar nu toti sunt asa sunt si unii sunt mai timizi si mai dulci (mai romantici)

| caius a răspuns:

Lipsa de sex