| trista_5619 a întrebat:

Deseori multe persoane se fac asa nepasatori fata de altii si inca fara vreun motiv... de ce oare? cand iti cer ajutorul, numaidecat trebuie sa ajuti,, dar cand tu ceri ajutorul cuiva, mai ales acelei persoane care stii ca ai ajutat si stii ca nu va refuza sa-ti intinda o mana de ajutor. Va rog spuneti-mi, de ce sunt astfel de persoane si cum credeti ca se simt ele, sau nici nu-si dau seama ca nu fac drept? nu-mi ocoliti intrebarea!

Răspuns Câştigător
| marthaa a răspuns:

Tany nu toata lumea este la fel ca tine.In viata o sa descoperi ca sunt multe persoane rele,care nu stiu sa aprecieze ceea ce faci tu pentru cei din jurul tau.Dar tu continua sa fi cum esti, ajutand lumea este foarte bine, ca nu esti ajutata de cine nu vrei tu asta nu-i un sfarsit de drum.Vei primi ajutor de la alte persoane.

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Poate ca acele persoane nu au nicio idee despre felul in care te-ar putea ajuta, si de asta devin nepasatoare. Bine, e o situatie. Ar mai exista, in conceptia unora: "Daca mie imi merge bine, nu ma intereseaza sa ajut pe nimeni, fiecare sa se ajute singur." Aici e buba mare, exista egoism si nepasare.

| NoChanceForUs a răspuns:

Mi-e atat de lene ca nu citesc nici ce scriu eu, de ceilalti nu mai vorbesc.Cat despre ce ai scris tu in intrebarea ta...persoanele ignorate se simt singure, de nimic, fara valoare.De-asta se cauta popularitatea, ofera iluzia unei oarecareia valori morale.

| PinkTerror a răspuns:

Tu descrii foarte bine aici definitia unei relatii nocive...

o persoana dornica sa fie acceptata incearca sa ii faca pe plac unei alte pers chiar daca la nivel subconstient. pe de alta parte este pesroana care este interesata doar sa stranga in jurul ei persoane pe care din cand in cand sa le mai traga un pic in jos... sa le mai controleze( emotional, fizic, etc)

eu iti recomand sa lasi persoanele astea si sa iti vezi de viata ta doar cu pers care stiu sa se poarte si care ofera reciprocitate.

| Șușșș a răspuns:

Pentru ca lumea e zgarcita si nepasatoare.
Plus ca lucrurile bune, gesturile dragute, se uita cel mai repede.Pentru unii asa e cel mai usor, si cel mai comod.
De exemplu:" Ii dau lui Gigel 10 lei sa`si plateasca cartea de Algebra.Peste 2 zile am nevoie de 4 lei pentru o punga de pufuleti (stiu ca pufuletii sunt 1 leu,dar na`,e un exemplu laughing ),si ma duc la Gigel sa ii cer ajutorul,la care Gigel " De ce sa te ajut eu pe tine thinking Cu ce mi-ar folosii".
Deci pur si simplu,lene,egoism,si... aaaaa, altele.
Sper ca te-am ajutat, si nu lua in seama orice prost ce nu vrea sa te ajutewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea asa sunt toti...sau cel putin majoritatea...ce sa faci asta e viata oricum eu iti zic sa lasi persoanele de genul asta pentru ca mie mi se pare ca nu are rost sa te bagi in seama cu unii ca ei.te pup mult noroc.