| Sara a întrebat:

Dupa cat timp v-ati mutat impreuna cu persoana iubita? Cand crezi ca e timpul sa o faci, trebuie urmarit existenta unor anumite reguli, criterii? vreau raspunsuri concrete si din experienta voastra de viata, nu filozofii, caci din'astea stiu si eu. O saptamana superba sa aveti!

Răspuns Câştigător
| dyana86 a răspuns:

Eu am o relatie cu prietenul meu de 7 ani jumate si de 4 ani locuim impreuna si ne iubim ca la inceput

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu nu m-am mutat cu ea inca. E bine sa te muti atunci cand iti dai seama ca este o relatie serioasa si va completati in toate. Atunci cand stii ca iti poti imparti viata cu ea fara sa simti vreo lipsa. De obicei este un prim pas inainte de casatorie. Eu casatoria o consider acest pas de a te muta impreuna cu iubitul/iubita. Cred ca ar fi bine dupa 1 an de relatie macar pentru a sti la ce sa te astepti de la celalalt. Dar poti sa o faci si mai devreme daca nu ti-a gresit cu nimic si crezi ca e alesul.

| zorialbi a răspuns:

Draga Sara, vreau sa-ti dau sa citesti un articol... Poate o sa vrei sa tii cont de el. In loc sa va mutati impreuna, mai bine ati mai astepta putin, v-ati cunoaste mai bine si daca vedeti ca va iubiti si va intelegeti bine de ce sa nu va casatoriti? :) Mutatul impreuna=casatorie de proba. E alegerea voastra.
Citeste aici:
"Căsătoria de probă este o pervertire a logodnei. În asemenea căsătorii de probă se pot naşte prunci, iar cei aşa-zişi soţi pot considera aceasta ca pe o binecuvântare, dar acest considerent al lor este o rătăcire majoră. Binecuvântarea lui Dumnezeu nu există în cazul unei uniri de probă. Ei nu se unesc şi în sens spiritual, ci se împerechează trupeşte, ca şi animalele. Dar şi animalele au un ritual al lor, numit rut. Legătura celor ce se unesc fără harul lui Dumnezeu este expresie a libertinajului, rod al pervertirii adevăratei libertăţi. Hristos este adevărul unirii noastre, pecetea iubirii noastre. Copiii dintr-o asemenea legătură au şanse mult îngreunate prin naşterea din părinţi desfrânaţi, iar mediul lor de educaţie este de la început unul viciat. Căsătoria de probă este denumită şi concubinaj. Am înţeles că acum a luat şi formă legislativă laică, dar să ştiţi că Biserica nu este de acord cu concubinajul."
(http://tainacasatoriei.wordpress.com/2007/10/02/casatoria-de-proba/)

| nekane a răspuns:

Ne-am mutat impreuna dupa 6 luni.Gresit.Perioada de acomodare a fost jalnica.Cred ca este mai bine ca totul sa decurga incet, putin cate putin, la inceput sa stati impreuna doar la sfarsit de saptamana, sa studiezi comportamentul partenerului din viata de zi cu zi, sa observi ce-ti place si ce nu, sa-i comunici ce iti doresti si ce nu accepti, stabiliti reguli, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu exista un tmp exact. cel mai bine este atunci cand sunteti amundoi pregatitzi sa aveti mai multe responsabilitatzi si crede`ma nu prea iti dai seama daca este bine sau nu decat dupa ce veti sta impreuna... poti fii surprinsa placut sau urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te muti cu cineva, bineinteles ca ai anumite obligatii; sa gatesti, sa calci, sa speli, sa faci curat, sa aveti grija reciproc unul de celalalt, sa nu va certati etc