| policewoman16 a întrebat:

E normal sa imi vina ciclul mai devreme cu 11 zile si sa ma tina cam 2-3 zile dupa ce am luat pastila de a doua zi (escapelle)?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, in nici un caz nu poate porni atat de devreme, fiindca ar fi complet ANORMAL sa se produca o asemenea decalare a momentului de incepere a menstruatiei deoarece in acest moment in uterul tau inca nici nu a inceput sa se formeze ENDOMETRUL. Sangerarea de care amintesti cel mai probabil s-a produs dupa ce au trecut circa 4-7 zile de la data la care ti-ai administrat pastila de a 2-a zi si in aceasta situatie reprezinta o reactie adversa, de aparare a organismului fata de hormonii introdusi in mod abuziv in organism, deci in nici un caz NU reprezinta menstruatia. De obicei dupa folosirea pastilei de a 2-a zi menstruatia se porneste/produce la data la care ar fi fost normal sa inceapa in mod normal. Insa s-a constatat ca de obicei menstruatia se porneste cu o anumita intarziere care poate fi de cateva zile, insa pot sa apara intarzieri majore chiar de cateva saptamani, fiind in functie de dereglarea hormonala care va fi indusa in organismul tau de catre hormonii sintetici in urmatoarele cateva luni. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Bebe_Bebe_1997 a răspuns:

Depinde de organism dupa ce ai luat pastila trebuia sa citesti prospectul poti avea ceva simptome asta poate fi unul din ele asteapta inca o luna si daca vezi ca nu e inregula consulta un doctor