| LCD a întrebat:

Este bine sau nu sa ramai amic/prieten cu fostul partener?

Răspuns Câştigător
| Altair22 a răspuns:

Nu... categoric nu! Ti`o spun pe fata. DC?

Gandeste`te la urmatoarea treaba. Daca tu ai stat cu o femeie/barbat si ai ajuns sa tii la ea si sa o iubesti, e clar ca vrei sa o ai pentru tine. E logic. Fiecare om trebuie sa aiba ceva al lui care sa iubeasca, protejeze si sa ingrijeasca, daca este cazu.

Or, daca te`ai despartii de ea ( cu scandal/fara scanda) -> daspartirea este evidenta. Astfel, voi doi continuati sa vorbiti ca amici, INEVITABIL veti ajunge la capitolul dragoste ~~ inevitabil, repet.

Cum ti s`ar parea sa vezi ca ti se spune despre noile cuceriri, noile practici, noile iesiri, noul partener/partenera, placei, interese comune etc etc etc.

Sincer, iti va veni sa te zgarii pe ochi. Pe buna dreptate vorbesc. Niciofata nu vei putea sa imparti ceva cu altcineva. Oamenii nu sunt lucruri.

La polul opus, DA, poti ramane AMIC cu fostul, daca la mijloc exista o casatorie, un divort, si un copil la mijloc. Copilul ala trebuie sa aiba un viitor, si sa`si stie parintii. De aceea, parintii trebuie sa aiba in cap mereu, ca din moment ce au vrut sa aiba o relatie, si copii, copii aia vor fi o responsabilitate care cere maturitate si capacitatea de a lua masuri potrivite.

Or, daca aceste ocnditii nu sunt indeplinite, copilul ala va fi vazut de alti copii cu familii nucleu ( familii unite) si apoi exclus din anturaj. Stiu toate astea fiidca si ai mei au divortzat, si ai mei au ajuns sa nu se mai suporte, dar pentru mine se ascund dupa deget...

E trist straight face

nu stiu in ce masura am reusit sa-ti raspund la intrebare dar, concluzia e fireasca : orice lucru pe lume asta are si o consecintza, iar noi suntem singurii care avem capacitatea de a evalua si analiza gravitatea problemei...

Bafta.

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cu două excepţii: Una e prea superficială şi prea frustrată ca să merite deranjul iar alta nu mai locuieşte în România şi am pierdut legătura cu ea, în rest eu am rămas prieten cu mai toate fostele şi nu avem nicio problemă.
Nu ne căutăm dar la aniversări ne mai zicem câte-un "la mulţi ani", dacă ne întâlnim pe undeva prin România (pentru că unele nu mai locuiesc de ceva vreme în oraşul natal), ne salutăm, stăm 5-10 minute de vorbă că doar oameni suntem nu animale.
Eu zic că merită!
Acum ceva vreme am pierdut o relaţie care mergea cam scârţâind. Acum fiecare dintre noi avem o relaţie stabilă în care ne simţim formidabil şi atât eu cât şi ea am câştigat o prietenie care e mai greu de găsit.
Salut!

| Rukhsandra a răspuns:

Eu cica am ramas prietena cu fostul' zic "cica" deorece nu ne zicem nici macar buna cand ne intalnim... dar domne' suntem amici rolling on the floor

| anonimaa a răspuns:

Eu am ramas in relatii bune cu toti fostii mei iubiti si sincer nu regret asta.plus ca imi sunt mereu alaturi daca am vreo problema si cativa prieteni in plus nu au de ce sa stricethinking

| madagascar a răspuns:

NU, in niciun caz

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Tu ce crezi? K e mai bine sa te certi cu el si sa o terminati sau sa va impacati bine si sa va mai amintiti din cand in cand ce faceati "atunci".winking

| lilstar a răspuns:

Depinde de persoane. NU prea cunosc pers care sa fi ramas prieteni dupa ce s-au desparitlaughing doar daca a fost o mica cearta si s-au impacat. In rest numai certuri fratelaughing.

Răspuns utilizator avertizat
| adelaroman79 a răspuns:

Este bine!
Asta pot sa ti-o spun sigur!
Ptr ca e foarte bine sa stii ca ai alaturi de tine pe cineva la care acum catva timp tineai ca la ochii din cap. o astfel de prietenie valoreaza multhappy

| ame_3387 a răspuns:

Daca tii la el te amagesti
daca ti-a placut cum va intelegeati eu zic ca se merita si prietenie

| Licurici_4986 a răspuns:

Mi se pare cel mai corect si mai frumos

| cosmin_2318 a răspuns:

Da este bine. dar nu prea mult timp daca mai tii la el/ea dupa despartire iti dai seama ca suferi.deci spui ca mai ramaneti amici ca sa mai vb cu el\ea asa o sa-l uiti mai usor. daca se rupe totul brusc suferi mult te gandesti mereu ce face etc.asa daca mai vb e mai usor.

| Quiss a răspuns:

Eu zic ca da.
Pentru ca e o persoana care te cunoaste si tine la tine, mai ales daca v-ati despartit pe cale amiabila.

| biscuit122 a răspuns:

Pai daca te intelegeai cu el zic ca da