| Gigiones a întrebat:

Exista si fete frumoase care nu se uita doar la fizic/bani/statut social si se uita si la suflet si nu tine cont de defecte?

Răspuns Câştigător
| contαbαndonαt a răspuns:

Sunt si le-ai cunoaste daca nu ai mai trai sub o piatra; eu stiu unde sa caut daca m-as pune sa le cunosc, am cunoscut pe neasteptate cateva femei cu bani, cu statut social, inteligente si atractive. Asta vine de la cineva cu standarde inalte, aproape ireale.
Mai bine intreaba-te cati barbati sunt care intr-adevar apreciaza o femeie inteligenta si nu o vede ca pe un trofeu.
Ambele sexe sunt egale din aproape toate punctele de vedere.

28 răspunsuri:
| Celentano1 a răspuns:

Exista, "in basme"/

| Roxanna112345 a răspuns:

Exista astfel de fete, insa sunt cam putine si greu de gasit happy

| madalinacrissata236 a răspuns:

Da exista si fete de genul asta, cam asa sunt si eu

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Sunt,dar...(puncte,puncte)Adica sunt si nu prea.Baiatul in lipsa acestor criterii trebuie sa vina in schimb cu altceva ca sa compenseze ''lipsa'' stii? Un caracter frumos, sa o iubeasca, sa o protejeze, etc
Am fi ipocriti sa spunem ca nu conteaza fizicul, statutul social sau banii.
Acest instinct feminin e de cand se trage cu arcul.Si acela ca barbatul sa vina cu ''vanatul'', sa lupte pentru fata respectiva si sa ii ofere un minim de confort.Stiu ca pare ciudata comparatia, dar cam asa stau lucrurile.
Dar tu daca esti baiat si nu esti frumos/nu ai bani/nu ai statut social va trebui sa faci niste eforturi in privinta caracterului si personalitatii tale.Pe langa asta va trebui sa lucrezi mult la partea ta intelectuala sa devii mai cult, mai citit, sa te porti mai frumos in societate, dar mai ales cu ea, sa ii arati ca tocmai acele criterii de la inceput prea mult nu conteaza si partea mentala, spirituala e cu mult mai importanta.Intelegi?
Trebuie sa vii cu acest atu pentru a compensa eventuala lipsa.
Dar oricum eu zic ca ai mult de munca, pentru ca se stie ca o fata frumoasa are multi pretendenti si are de unde alege.Isi permite. Daca e si inteligenta, deja lucrurile se ''complica'' pentru tine si va trebui sa depui mari eforturi si sa fii capabil sa ii demonstrezi ca esti un barbat demn si apt pentru a avea grija de ea.E mult mai greu, dar nu si imposibil.
Succes happy

| Madayna a răspuns:

Da exista dar mai rar

| neutrino a răspuns:

Adica tu vrei pentru sufletul tau, fete frumoase dar... duse cu duhul?

| CIICriss a răspuns:

E foarte greu sa ajungi sa cunosti sufletul unei persoane.De aceea ne ghidam dupa aspect, de cele mai multe ori. Si defectele alea... fizice sau morale?

| gingergirl1 a răspuns:

Haha,si tu cu pretentii laughing "fete frumoase"
Am vazut fete dragute cu niste maimutoi laughing Dar acei tipi au conturi in banca si 5 masini la poarta laughing Sau nu neaparat, mai exista si fete de genu'...
Dar intrebarea mea este mai sunt baieti "frumosi"care nu tin cont de fizic/statut social/bani? straight face

| sofisis a răspuns (pentru gingergirl1):

Bine punctat!
+ e absurd sa ceri unei persoane sa nu se uite la lucrurile enumerate de tine.
Fizic te uiti din instinct, pentru ca daca nu te-ar atrage fizic...nu ai avea ce sa cauti acolo.
Statutl social e important si nu prea. Depinde de toleranta fiecaruia. Dar o femeie ..nu stiu ..director...normal ca nu va accepta langa ea un gunoier de exemplu.Nu ca a fi gunoier e ceva rau.
Cat despre bani...atata timp cat fara ei practic nu poti face umbra pamantului...sunt necesari deci e normal ca din instinctul de supravietuire sa cauti o persoana care e si potenta financiar.
Acum, daca tu mergi pe extreme : adica fete care stau STRICT pentru bani sau oricare din celelalte doua...afla ca astea sunt minoritare fata de celalalt gen de fete.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru sofisis):

Nu e absurd deloc.Eu cred ca ar trebui sa fie un echilibru intre toate criteriile.
De multe ori e bine sa te intinzi cat ti-e plapuma.
Eu nu visez la actrite,la vedete,staruri sau ceva de genu, nu ca nu as fi capabil sa le cuceresc sau apt pentru ele, dar stiu ca nu sunt pentru mine.
Cat despre frumusete chiar nu-mi doresc o miss, prefer una mai degraba draguta, cu trasaturi finute.
Cat despre fizic nu-mi doresc 90-60-90.Ci doar sa arate cat de cat ok.Nu e o problema daca e putin mai plinuta sau mai slabuta.
M-am dat ca exemplu eu, poate intelege tipul cu intrebarea ca cel mai bine e sa te intinzi cat ti-e plapuma si sa gasesti o fata de nivelul tau estetic, cultural, financiar, etc pentru ca in mod sigur de la un timp relatia sau casatoria va scartai datorita discrepantelor.
Sunt fete frumoase ce nu sunt interesate de aspectul material si fizic.
Din cate am observat eu fetele ce lucreaza in invatamant se includ aici.
Ele de mici s-au axat mai mult pe partea mentala si spirituala si mai putin pe materialism.
Asa ca sfatul meu ca intre baieti e sa cauti o fata ce lucreaza in invatamant mai ales daca vrei sa faci casa cu ea.
Dar nu neaparat.Aceste fete exista si in alte domenii.
Si sunt multe frumoase, de fapt toate sunt frumoase.
Intrebarea ta trebuia sa fie asa: ''Exista si fete care nu se uita doar la fizic/bani/statut social si se uita si la suflet si nu tin cont de defecte?''
Toate sunt frumoase.Sa folosesti cuvintele fata si frumoasa in aceeasi propozitie deja devine pleonasm.Atentie happy
Succes la fete.Bafta happy

| didiDia a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Ce baiat bun esti! Bravo!

| didiDia a răspuns:

Adica tu ai pretentii la una frumoasa, dar ea sa te accepte asa urat si sarac? Daca vrei una care sa se uite la sufletul tau, de ce nu te uiti si tu la sufletul ei? Tu de ce pui fizicul ei inainte de toate, iar ea trebuie sa treaca peste uratenia ta? Asta chiar nu pot sa inteleg.

| sofisis a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Da...ar fi dragut sa fie cum zici tu.
Dar pentru a avea un echilibru, trebuie ca si oamenii in sine sa fie echilibrati din toate punctele de vedere : sa fie si frumosi, sa arate si bine, sa aiba si statut social si bani. Ar trebui sa aiba cate putin (macar) din fiecare. Ori asa ceva nu exista. Fiecaruia ii lipseste cel putin un lucru.
Oricum si eu am incercat sa-i explic acelasi lucru. Ca generalizeaza si ca el de fapt vorbeste ce extreme, nu de majoritate.

| didiDia a răspuns:

In alta ordine de idei, exista atat fete materialiste, cat si fete sufletiste, fete rele, cat si fete bune. Eu totusi cred ca important e sa gasesti una asa cum iti doresti si care sa te placa si ea. Degeaba ar exista multe,, fete frumoase care nu se uita doar la fizic/bani/statut social si se uita si la suflet si nu tin cont de defecte'' daca nu v-ati intersecta de-a lungul vietii. Sper ca vei intelege ce am vrut sa spun prin ambele mele comentarii.

| gingergirl1 a răspuns (pentru sofisis):

Adevarat,nu suport oamnenii care zic ca pentru ei conteaza doar sufletul straight face Ok, e adevarat ca si sufletul conteaza dar daca nu te atrage fizic...degeaba,parerea meawinking
Si sa stii ca si aici ai dreptate laughing Trebuie sa aiba si chestii in comun, gen el sa fie director si ea nici nu stie sa scrie, nu merge laughing

| CristinaCtC a răspuns:

Dar oare exista baieti care sa iubeasca sincer, fara sa se uite la altele si care sa se uite la suflet nu la frumusete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vad daca am inteles. Tu iti doresti o fata care sa tina la tine exact asa cum esti dar, in acelasi timp, vrei sa fie frumoasa. Adica in timp ce tu ti-o doresti pentru cea mai superficiala calitate ai pretentia de la ea sa te aprecieze pentru suflet si sa-ti ignore orice defect? Pune mana pe dex, cauta temenul "ipocrit" si tatueaza-ti definitia pe frunte!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din pacate exista si sunt rare

| ombladon a răspuns (pentru madalinacrissata236):

Esti foarte modesta, felicitari.

| madyddd a răspuns:

Ce vorbesti?!
Femeile vor caracter!
Este logic sa te atraga un chip frumos, niste maini ingrijite, un corp nici prea gras, nici prea slab, dar totusi un barbat cu personalitate si independent, care stie sa intretina si sa antreneze discutii interesante si care are simtul umorului merita, merita merita muuuulta atentie!

greece12
| greece12 a răspuns:

La fizic se uita toata lumea,pana si tu care postezi,primul lucru pe care-l ceri e o fata "frumoasa"!
Si asta, pentru ca ochii aleg primii, pe urma mintea si in final, inima.
Si daca o fata ti-a aprobat infatisarea, mintea ei va cauta sa obtina mai multe amanunte.Esti inteligent,ai caracter,ai ce sa-i oferi(nu material)?
Daca raspunsul e afirmativ,va fi interesata si de sufletul tau.
Asa ca,in primul rand,ca sa ceri,trebuie sa ai ce sa oferi,fete exista de toate felurile si mai bune,si mai rele.
Dar ca sa atragi atentia macar uneia,intr-adevar trebuie sa ai ce sa oferi si asta nu material,nu se reduce totul la bani, case, masini!
Ca sa-ti gasesti fata visurilor tale, deci, imbogateste-ti caracterul.
In primul rand.

| madalinacrissata236 a răspuns (pentru ombladon):

Multumesc!

| trixiiie a răspuns:

Dap. Sunt persoane care nu caută neapărat asta, ci un om alături de care să fie alături, să fie fericită.

| slenderica a răspuns:

Da.

| alexray98 a răspuns:

Foarte rar

| Lovetolove a răspuns:

Fizicul (si poate si starea materiala) este vazut din prima clipa. Practic te uiti fara sa vrei. Poate ai si tu o chestie din toate alea enumerate, nu esti nici tu lipsit si de fizic, si de bani, si de statul social si tot ce-ai mai spus.
Ma intreb totusi daca tu te-ai uita la cineva de genul asta laughing.

| Lelia18 a răspuns:

Exista!
Iubirea nu tine cont de nimic. Nu tine cont de frumusete fizica, de defecte sau pozitie sociala. Iubirea adevarata nu poate fi cumparata cu bani si nu este asigurata de o situatie financiara buna. Iubirea adevarata se naste din blandetea sufletelor, izvoraste din nimic, dar poate dura o viata intreaga.
Nu e asa?

| contαbαndonαt a răspuns:

Ce-i ala "suflet"? N-am auzit de asa ceva, ori este o metafora?
Ai macar idee ce e ala statut social?