| RAY a întrebat:

Fetele de ce nu pot fi sincere niciodată? de ce când te vezi cu o fata, si ea nu te place de ce nu isi spune drept in fata ba nu te plac? dar te baga in zona prieteniei si se foloseste de tine la maxim,sau cand se desparte de tine fuge la altul in timpul relatiei,de ce nu isi spune ma nu te plac, plac pe alt baiat? singurele fetele sincere care le am cunoscut vreodata erau misogine, ironia vietii ce sa spun

42 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Pot fi sincere big grin

| RAY explică (pentru whatevernvm):

Pai ce am scris ca pot, dar si alea sunt misogine

| Cristina788 a răspuns:

Dacă e politicoasă nu îți spune adevărul ca și cum ești urât nu te vreau. Dar dacă te refuză pe față înseamnă ca e rea de fel

| Cristina788 a răspuns:

Dacă e politicoasă nu îți spune adevărul ca și cum ești urât nu te vreau. Dar dacă te refuză pe față înseamnă că e rea de fel

| Freya1 a răspuns:

Nu toate sunt asa iar care fac asta ori cum ai spus tu se folosesc ori ai bun simt si nu vor sa te jigneasca incearca in timp sa te faca sa intelegi ca mai bine va intelegeti ca si prieteni decat iubiti si decat sa te tradeze mai in colo mai bine asa.Nu trebuie sa pierzi o prietenie doar pentru ca nu te poti vedea in viitor cu acea persoana

| RAY explică (pentru Freya1):

.Nu trebuie sa pierzi o prietenie doar pentru ca nu te poti vedea in viitor cu acea persoana ca devenind iubita ta, ai dreptate in asta

| OldSoul a răspuns:

In ziua de astazi majoratatea barbatilor sunt sensibilizati si manipulati de catre massmedia si celelalte influente.
Iar femeile din contra, ele acum sunt preocupate sa protejeze sentimentele barbatilor deoarece considera ca acestia nu ar fi in stare sa suporte o respingere, si cel mai adesea asa si este.
Barbatii nu mai stiu sa se faca intelesi, nu mai stiu cum sa-si expuna intentiile.
Influentele au facut ca barbatii sa creada ca e necesara expunerea afectiunii, aici ma refer in special la acele intrebari penibile "cum sa-i spun ca o plac?" da, in filmele americane mereu cel ce face astfel de confesiuni se alege cu fata, mereu invingator este baiatul sensibil, dar in realiate nimeni nu-si doreste persoane slabe in preajma lui.

E normal, cum sa fie sincere cu tine, un necunoscut, cand dupa ce au stat intr-o relatie cu un tip ani de zile, se ajunge la o despartiere iar respectivul se roaga de ele pentru inca o sansa.

| RAY explică (pentru OldSoul):

Ai dreptate

| RAY explică (pentru OldSoul):

Cei drept repingerea doare foarte puternic

| OldSoul a răspuns (pentru RAY):

Adevarat. Si mai trist e ca dupa o respingere multi renunta sa mai incerce si asa sufera si mai mult.

| RAY explică (pentru OldSoul):

Sufera mai mult la inceput apoi se adaptează si se conformează cu adevarul, vorbesc din experiența propie

| RAY explică (pentru OldSoul):

E și greu să facă asta când văd în fața lor tot felul de smiorcăiți care se roagă de ele să nu-i părăsească sau se roagă de ele să le mai dea o șansă.
sti cand crezi in EA si o iubesti cu adevarat e foarte greu sa te desparti de ea, iubirea ne face slabi, irationali, ne tampeste de tot, de asta multi devin mai putin implicati intr o relatie, ca fete serioase sunt putine in ziua de azi

| OldSoul a răspuns (pentru RAY):

Da, poate fi grea despartirea, de acord cu tine.
Dar ce obtii daca stai si te milogesti la ea? O reimpacare din mila?
Mila nu starneste atractie, ba mai mult e doar temporala.

Vorba aia: "Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece, daca te iubeste se va intoarce"

| RAY explică (pentru OldSoul):

Dar ce obtii daca stai si te milogesti la ea? O reimpacare din mila?
pai si eu ma m milogit de ea, dar doar mai mult sufeream de fapt, cand nu am mai luat legatura cu ea, am si uitat o, greu dar am uitat o intr-un final

| OldSoul a răspuns (pentru RAY):

Asa e.

Unii nu inteleg, dar personal daca se ajunge sa-mi ceara despartirea e clar ca nu sunt ceea ce cauta, de ce sa ne amagim?
Daca a facut-o odata, e clar ca o va face si a-2-a oara, exact ca si cu inselatul. De ce sa pierdem timpul cu ceva ce nu e de durata?

| RAY explică (pentru OldSoul):

Ai dreptate, de asta eu am ales sa fiu ca vulturul, sa zbor in singurate singur

| OldSoul a răspuns (pentru RAY):

Asta tine doar de tine, ramane de vazut daca vei ramane in singuratate sau nu.

PS: Mi-ai adus aminte de numele unei manele =))
https://www.youtube.com/watch?v=qoEgta02F8c

| RAY explică (pentru OldSoul):

Asa e

| Doub a răspuns:

N-ai cunoscut tu tipa potrivita

| RAY explică (pentru Doub):

Nu e vorba de mine, asta am observat doub, o fata nu isi spune nu te plac dar si anonimity are dreptate in tot ce a scris, acum astept sa vad cum se desparte ea de un baiat, zi-mi despre tine cum spui unui baiat nu te plac sau cum te desparti de un baiat?

| Doub a răspuns (pentru RAY):

"umm, nu te plac"
de despartit, nu stiulaughing

| RAY explică (pentru Doub):

Nu ai avut nici o relatie niciodata?

| Doub a răspuns (pentru RAY):

Ba da, ne-am despartit recent, a fost ceva mai... aparte

| RAY explică (pentru Doub):

Si nu vrei sa imi spui reao?

| Nemessys a răspuns:

Pentru ca sunt politicoase man. Ce stii tu? Ele sunt bine crescute, educate. si invatate sa nu vorbeasca urat cu omul happy. De asta nu au cum sa si fie sincere si directe. Pentru ca de exemplu daca-l intreaba un prieten de al lor o parere despre cum este imbracat, ele bineinteles ca o sa-i zica : aa. da, iti ahm. iti da bine happy
Pentru ca na. daca i-ar spune ceva de genu : ahm. nu, imbraca-te cu altceva
Ar parea nepoliticoase si sunt sanse mari sa raneasca acea persoana cu sinceritatea lor.
Sau. cand le ofera cineva un cadou si ele zic in fata : Nu imi place!
Iti dai seama ca cuvintele astea dor. Deci mai bine un fake reaction de ala cu :,, vaii multumesc mult de tot" Chiar daca nu-i place ceea ce a primit dar da. Aici mint ca sa nu supere acea persoana. happy
Stiu ca tu in intrebare descrii altceva, dar eu ti-am dat alt exemplu ca sa intelegi. Si minciuna e buna dar... nu tot timpul. Mai ales in cazul ala. + ca in asa caz este apreciata.winking

| RAY explică (pentru Nemessys):

Haaaaaaaaa esti amuzant, al naibi de politete fug la altul in timp ce e cu tine din politete

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

In cazul asta nu sunt politicoase. happy Dar cunosc cateva fete care sunt si mint mai tot timpul ca sa nu te supere happy

| RAY explică (pentru Nemessys):

Sunt fete bune,sunt eu dracusor, rau, care spune asta, sa nu te supere, buna asta

| AnastasiaK a răspuns:

Pentru ca in majoritatea cazurilor baietii, la randul lor, nu sunt sinceri. Sunt foarte putine cazurile in care un baiat vine si spune "ba, te plac". Daca s-ar intampla asta, ar primi si raspunsul "eu nu te plac" sau "te plac doar ca pe un prieten" si toata treaba ar fi rezolvata. Dar acum sper ca nu te astepti ca dupa ce tu inviti o fata la o cafea ea sa-ti zica "ba, nu te plac". Ar fi penibil sa se intample asta. Mai ales ca traim intr-o societate in care prieteniile intre sexe opuse sunt acceptate.
Iti dau exemplu cazul meu: anturajul meu este format in cea mai mare parte din baieti. In plus, imi place sa socializez, asa ca daca imi propune cineva sa iesim, de obicei accept. Iar in cazul in care consider ca un tip imi poate fi prieten si nimic mai mult, ma comport ca atare. Daca respectivul interpreteaza niste semnale clare in mod gresit, nu pot fi eu acuzata ca nu sunt sincera. De asemnea, mai exista si cazul in care tipul spune ca ma place, iar eu ii spun ca nu simt acelasi lucru. Totusi el ia raspunsul meu ca pe o provocare si ramane prin preajma incercand sa ma "cucereasca". Sunt eu vinovata ca inca vorbesc cu el sau accept sa ies cu el? Nu cred.

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

E in acest caz ai dreptate, respect faptul ca i spui daca te intreaba ca nu il placi, dar cand te desparti cum te desparti de un barbat?

| AnastasiaK a răspuns (pentru RAY):

Eh, la intrebarea asta raspunsul meu nu-ti poate fi util. Intr-adevar, am relationat in diverse moduri cu foarte multi tipi, dar nu am avut decat o singura relatie(presupun ca nu te intereseaza cum m-am despartit de el). Atunci am realizat cata implicare necesita o relatie si cum momentan ma aflu inca in stadiul in care nu sunt dispusa sa ma dedic atat de mult in privinta asta (plus, inca mai am nevoie de "libertate") prefer sa am alte tipuri de interactiune cu barbatii laughing

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

Ba da ma intereseaza cum a fost, ma intereseaza si ce interactiuni ai acum cu barbati

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Eu le spun tuturor in fata.
Unii imi spun ca sunt prea dura si periculoasa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cunoscut tu pe cine trebuie laughing pot sa fie si sincere

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu ai spus unui baiat nu te plac? sau cand ai vrut sa te desparti de el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Normal ca i-am zis.Nu vad de ce sa-i dau sperante false, am trecut prin asta si nu e deloc placut.Mda,si cand am vrut sa ma despart de cineva tot i-am zis acelei persoane ce simt.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur, esti si misogina de fel nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu ce crezi?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, dar cred ca nu prea ai multe prietene, la cum te am studiat eu, si cand te am intrebat vrei sa vb cu fata x mi ai spus ca nu vrei, nu cred ca esti misogina si cred ca te intelegi cu baieti mai bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asa par? Mda, sunt de acord cu tine, mi se par mai interesante discutiile cu baietii, nu risti sa te plictisesti, ti-am spus si atunci.Dar nici cu prietenele nu e rau happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Poate ma insel, dar te consider o fata sincera, serioasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mersi